Rozdział 6 - Prawa. - Stosunki służbowe nauczycieli.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.104.873 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 września 1947 r.

Rozdział  VI.

Prawa.

Nauczyciel jest uprawniony do używania należnego mu stosownie do pisma nominacyjnego tytułu urzędowego i ma prawo, by zarówno w stosunkach służbowych, jak i w ogłoszeniach urzędowych określano go tym tytułem. Tytuły są następujące: dyrektor (przełożona), kierownik (czka), profesor (ka), nauczyciel (ka), nauczyciel (ka) religji, asystent (ka), nauczyciel (ka) zawodu, wychowawczyni ochronki.

Uposażenie nauczyciela oraz normy wynagrodzenia za dodatkowe czynności ponad wymiar godzin obowiązkowych normują odrębne przepisy.

Przy określaniu wysokości uposażenia uwzględnia się czas służby nauczycielskiej, obliczony na podstawie art. 15 ustawy niniejszej.

Nauczycielowi i jego najbliższej rodzinie Skarb Państwa zapewnia należytą opiekę lekarską i środki lecznicze w zakresie, przewidzianym w osobnej ustawie.

Nauczycielowi służy prawo do zaopatrzenia emerytalnego, a wdowie i sierotom po nim do zaopatrzenia wdowiego i sierocego, zgodnie z ustawą emerytalną.

Jeżeli w razie wypadku choroby zakaźnej nauczyciel na życzenie władzy zgodzi się odosobnić od chorych swej rodziny, to należy mu się zwrot powstałych stąd wydatków koniecznych.

Prawo do uposażenia i wynagrodzenia nie może być pod rygorem nieważności przeniesione na inne osoby.

(skreślony).

(skreślony).

(skreślony).

Nauczyciele, z wyjątkiem dyrektorów i kierowników, mają prawo podczas feryj szkolnych oddalić się z miejsca zamieszkania, o ile nie przeszkadzają temu szczególne obowiązki, jako to: zastępstwo dyrektora lub kierownika, odbywanie egzaminów i t. p., przyczem winni podać bezpośredniemu przełożonemu adres i jego zmianę zgodnie z postanowieniem art. 26.

Dyrektorowie i kierownicy po należytem załatwieniu pilnych czynności urzędowych, jeżeli szczególne względy służbowe nie wymagają ich obecności w miejscu służby, mają prawo do urlopu w czasie feryj szkolnych z tem ograniczeniem, że urlop ich w czasie feryj głównych kończy się na 5 dni przed początkiem następnego roku szkolnego.

Rozporządzenie Ministra ureguluje sprawę zastępstwa dyrektorów i kierowników podczas feryj.

Władza może w każdej chwili wstrzymać rozpoczęcie albo zarządzić przerwanie urlopu lub wypoczynku ferjalnego na czas, w którym wymagają tego ważne i nie cierpiące zwłoki względy służbowe. Podróż, spowodowaną odwołaniem, należy traktować jako podróż służbową.

Jeżeli skutkiem zarządzenia, o którem mowa w artykule poprzednim, nauczyciel nie miałby w czasie feryj wypoczynku nawet w wymiarze urlopu wypoczynkowego, przepisanego dla urzędników państwowych, służy mu prawo do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku szkolnego.

Poza ferjami nauczyciel może otrzymać płatny lub bezpłatny urlop:

a)
dla poratowania zdrowia (ust. 7 art. 28);
b)
dla załatwienia ważnych spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych;
c)
dla dalszego kształcenia się zawodowego;
d)
dla celów naukowych lub oświatowych.

Jeżeli urlop dla poratowania zdrowia trwa nieprzerwanie dłużej niż rok, a urlop dla załatwienia spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych nieprzerwanie dłużej niż dwa miesiące, to za dalszy czas urlopu wstrzymuje się uposażenie służbowe.

Czas trwania takiego urlopu bez uposażenia nie może przenosić lat dwóch; czasu tego nie wlicza się do czasu służby czynnej.

Minister może od przepisów, podanych wyżej w ustępie pierwszym, odstąpić z wyjątkowo ważnych powodów.

Przy obliczeniu rocznego, względnie dwumiesięcznego czasu trwania urlopu, liczy się jako przerwy w urlopie tylko te okresy odbywania czynnej służby, które wynoszą przynajmniej połowę czasu spędzonego bezpośrednio przedtem na urlopie. O ile służba czynna trwa krócej, nie stanowi ona przerwy w urlopie, a poszczególne okresy urlopu liczy się razem.

Nauczyciel stały w ciągu pierwszych 20 lat swej służby czynnej ma prawo otrzymać pięciomiesięczny lub wyjątkowo dłuższy urlop płatny dla celów dalszego kształcenia się zawodowego.

Przekroczenie urlopu bez należytego usprawiedliwienia uważa się za samowolne uchylenie się od służby, pociągające za sobą skutki, przewidziane w ustępie ósmym art. 28, względnie w ustępie czwartym art. 61.

Nauczyciel z chwilą wyboru do ciała ustawodawczego otrzymuje na czas trwania mandatu urlop bezpłatny.

Czas sprawowania mandatu zalicza się do czasu służby i do wysługi emerytalnej.

Nauczyciela nie można pociągnąć do odpowiedzialności służbowej za jego działalność w charakterze członka ciała ustawodawczego. Po wygaśnięciu mandatu nauczyciel powraca na poprzednie stanowisko.

Nauczycielom służy przy pełnieniu obowiązków służbowych prawo do ochrony, przyznanej ustawami karnemi urzędnikom państwowym.

3 Art. 33 zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 12 września 1947 r. o zmianie w szkolnictwie zawodowym tytułu "instruktor" na tytuł "nauczyciel zawodu" (Dz.U.47.60.332) z dniem 20 września 1947 r.
4 Art. 34 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozp. z mocą ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. (Dz.U.33.85.660) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 1934 r.
5 Art. 35 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozp. z mocą ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. (Dz.U.33.85.660) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 1934 r.
6 Art. 39 skreślony przez art. 1 pkt 4 rozp. z mocą ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. (Dz.U.33.85.660) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 1934 r.
7 Art. 40 skreślony przez art. 1 pkt 4 rozp. z mocą ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. (Dz.U.33.85.660) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 1934 r.
8 Art. 41 skreślony przez art. 1 pkt 4 rozp. z mocą ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. (Dz.U.33.85.660) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 1934 r.