Część 2 - PRZEPISY UPOSAŻENIOWE. - Stosunek służbowy, uposażenie i zaopatrzenie emerytalne pracowników Państwowego Banku Rolnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.47.285

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1926 r.

CZĘŚĆ  II.

PRZEPISY UPOSAŻENIOWE.

§  50.
ustanawia się dla personelu Państwowego Banku Rolnego 13 grup uposażenia, w każdej zaś grupie uposażenia pewna ilość szczebli.
§  51.
Wysokość uposażenia miesięcznego oznaczona w złotych ustalona jest w następującej tabeli:

TABELA

Grupa uposażeniaSzczeble uposażenia
ABCDE
I800850900950-
II700725750775-
III600625650675-
IV500525550575-
V420440460460-
VI360375390405-
VII300315330345-
VIII250260270280290
IX200210220230240
X175180185190195
XI150155160165170
XII125130135140145
XIII100105110115120
§  52.
Pracownikom, pobierającym uposażenie według grup od I do IV włącznie może Minister Reform Rolnych przyznać na wniosek Rady Nadzorczej dodatek do uposażenia, a mianowicie:
Naczelnemu Dyrektorowi do wysokości75%,
Dyrektorowi, zastępującemu Naczelnego Dyrektora, do wysokości40%,
innym pracownikom grupy I do wysokości30%,
pracownikomgrupyIIdowysokości20%,
""III""15%,
""IV""10%,

uposażenia miesięcznego.

§  53.
Zaszeregowania stanowisk służbowych W Państwowym Banku Rolnym do grup uposażenia, wymienionych w tabeli § 51, zastrzega się oddzielnej uchwale Rady Ministrów.
§  54.
Na każdy rok budżetowy ustala Minister Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu na wniosek Rady Nadzorczej ilość stanowisk w poszczególnych grupach uposażenia.
§  55.
W czasie pobierania przez funkcjonarjuszów państwowych dodatku stołecznego oraz kresowego (art. 4 ustawy z dnia 9 października 1923 r.- Dz. U. R. P. № 116, poz. 924) dodatki te bada wypłacane również pracownikom Państwowego Banku Rolnego w normach, stosowanych do funkcjonarjuszów państwowych.
§  56.
W obrębie danej grupy uposażenia przejście na szczebel wyższy odbywa się automatycznie co 3 lata w stałych terminach półrocznych: 1 stycznia i 1 lipca każdego roku.

Termin posunięcia z jednego szczebla uposażenia do następnego ustala się w ten sposób, że czasu od dnia objęcia służby względnie awansu do najbliższego terminu posunięć nie uwzględnia się

Do czasokresu posunięć nie zalicza się:

a)
czasu urlopu bezpłatnego (§§ 10 i 26),
b)
czasu zawieszenia w służbie lub osadzenia w areszcie śledczym, o ile nie zapadł wyrok lub orzeczenie uwalniające, względnie o ile nie nałożono jedynie kary wymienionej w§ 28 pod 1) i 2),
c)
okresu nałożonej w drodze dyscyplinarnej kary odliczenia lat służby.

Przy ustalaniu terminu najbliższego posunięcia po ustaniu powodu wstrzymującego posunięcie do wyższego szczebla, pierwotny termin posunięcia przesuwa się w ten sposób, iż niepełne półrocze, większe od 3 miesięcy, liczy się za pełne, okresu zaś nie-przekraczającego 3 miesięcy nie bierze się w rachubę.

§  57.
Przy pierwszem otrzymaniu uposażenia oraz przy awansie pracownik otrzymuje uposażenie pierwszego szczebla danej grupy.

Uposażenie pracownika wypłaca się miesięcznie zdołu. Jeżeli termin płatności przypada na dzień wolny od zajęć służbowych, wypłata uposażenia następuje w dniu poprzednim.

§  58.
Prawo do otrzymania uposażenia powstaje dla wstępujących do służby od dnia faktycznego objęcia służby.

W razie awansowania pracownika do wyższej grupy uposażenia, pobory wyższe przysługują mu od najbliższego terminu płatności uposażenia.

§  59.
Pracownikom Państwowego Banku Rolnego mogą być przyznawane nagrody pieniężne i zapomogi w granicach przewidzianego w budżecie na dany rok kredytu, który nie może przekraczać 10% sumy, preliminowanej na uposażenie pracowników.

Nagrody pieniężne można przyznawać za prace, poza przepisanemi godzinami biurowemi, spowodowaną wzrostem czynności w pewnych okresach czasu, za szczególnie dodatnie wyniki pracy oraz za prace nie związane ściśle ze stanowiskiem danego pracownika.

Zapomogi można udzielać pracownikowi, który wskutek nadzwyczajnych wypadków i nie z własnej winy znalazł się w ciężkiem położeniu materjalnem.

Ponadto w zależności od wyników finansowych działalności Państwowego Banku Rolnego może być przyznana z czystych zysków wszystkim względnie niektórym pracownikom Państwowego Banku Rolnego raz do roku gratyfikacja bilansowa, po ustaleniu przez Ministra Reform Rolnych sumy na ten cel przeznaczonej,

Przyznawanie nagród i zapomóg należy do władzy przyjmującej do służby (§ 5), zaś gratyfikacji bilansowej do Rady Nadzorczej.

§  60.
Woźni po przesłużeniu pół roku otrzymują corocznie od Państwowego Banku Rolnego bezpłatne ubranie służbowe (kurtka, spodnie i czapka) oraz co trzy lata płaszcz.
§  61.
Pracownicy otrzymują:
1)
w razie podróży służbowej do miejscowości położonej poza zwykłem ich miejscem służbowem:
a)
diety,
b)
zwrot kosztów podróży;
2)
w razie przeniesienia z urzędu do innego miejsca służbowego:
a)
zasiłek w wysokości 1-miesięcznego uposażenia dla utrzymujących rodziny i V-miesięcznego dla samotnych,
b)
zwrot rzeczywistych kosztów podróży dla przeniesionego, jego żony i dzieci,
c)
zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego.
§  62.
Diety dzienne przy podróżach służbowych wynoszą:
dlapracownikówIgrupyuposażenia25zł.
""II i III""20"
""IV i V""15"
""VI""12"
""VII i VIII""10"
""IX i X""8"
""XI, XII i XIII""6"

Przy podróżach służbowych do stolicy zwiększa się diety o procent dodatku stołecznego.

Jednostką obliczenia diet jest 24 godzinny okres czasu, liczony od chwili wyjazdu z miejsca służbowego do chwili powrotu do miejsca służbowego, względnie ukończenia podróży. Za przeciąg czasu krótszy, niż 24 godziny, lecz dłuższy ponad 12 godzin, względnie wynoszący 12 godzin, należą się pełne diety, za okres zaś czasu krótszy niż 12 godzin, lecz wynoszący co najmniej 6 godzin, wypłaca się tylko połową diety.

Diety należą się również za niedziele i świata przypadające w czasie podróży służbowej, tudzież w wypadku zachorowania w czasie podróży przez cały czas pobytu w danej miejscowości, spowodowanego chorobą, pod warunkiem, że choroba jest stwierdzoną świadectwem lekarskiem.

§  63.
Zwrot kosztów podróży obejmuje: cenę biletu jazdy koleją lub statkiem lub kosztów przejazdów innemi środkami komunikacji oraz koszty dojazdu na dworzec, względnie do przystani i zpowrotem, jak również wydatki na tragarzy.

Pracownikom I i II grupy uposażenia zwraca się cenę biletu pierwszej klasy kolei lub statku, III-VII grupy uposażenia - drugiej klasy, VIII - XIII grupy uposażenia-trzeciej klasy. Jeżeli na statku są tylko dwie klasy, cenę biletu pierwszej klasy zwraca się również pracownikom III-VII grupy uposażenia, drugiej zaś klasy-pracownikom VII-XIII grupy uposażenia. Naczelny Dyrektor ma prawo do zwrotu dopłaty na miejsce sypialne. Inni pracownicy I - III grup uposażenia mogą otrzymać zwrot dopłaty za miejsce sypialne za zgodą Naczelnego Dyrektora.

Tytułem pokrycia kosztów dojazdów do stacji i ze stacji kolejowej względnie do przystani i z przystani oraz wydatków na tragarzy wypłaca się ryczałt, a mianowicie:

pracownikomI - IIIgrupyuposażenia-6zł.
"IV - VII""4"
"VIII - XIII""3"

licząc za dojazd w danej miejscowości tam i zpowrotem łącznie.

§  64.
Koszty podróży tudzież koszty przewozu urządzenia domowego muszą być udowodnione oryginalnemi ustami przewozowemu rachunkami lub kwitami. Wyjątek stanowią bilety jazdy koleją lub statkiem.
§  65.
Udającym się w podróż służbową oraz przeniesionym do innej miejscowości przysługuje prawo do zaliczki do wysokości przypuszczalnych kosztów podróży i diet względnie kosztów przeniesienia.