Część 4 - PRZEPISY PRZEJŚCIOWE. - Stosunek służbowy, uposażenie i zaopatrzenie emerytalne pracowników Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.51.489

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1937 r.

CZĘŚĆ  IV.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE.

§  104.
1.
Pracownikom, którzy w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego pełnili służbę w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych, a z którymi ma być zawarty stosunek służbowy na podstawie przepisów rozporządzenia niniejszego, będą w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia niniejszego doręczone pisma nominacyjne, określone w § 4.

Pracownik, który otrzymał pismo nominacyjne, najdalej w ciągu tygodnia od doręczenia mu tego pisma winien złożyć oświadczenie, określone w § 6. Z chwilą złożenia takiego oświadczenia będą mieć w stosunku do danego pracownika zastosowanie przepisy rozporządzenia niniejszego.

2.
Z pracownikami, którzy nie złożyli w terminie tygodniowym oświadczenia, oznaczonego w ust. 1, lub z którymi nie zostanie nawiązany stosunek służbowy na podstawie postanowień rozporządzenia niniejszego, dotychczasowy stosunek służbowy będzie rozwiązany z zastosowaniem ogólnie obowiązujących przepisów prawnych.
§  105.
Naczelny dyrektor na podstawie wykonywanych przez pracowników czynności służbowych i przebiegu dotychczasowej służby określi w pismach nominacyjnych, o których mowa w § 104 ust. 1, do jakiej grupy i szczebla uposażenia zostają pracownicy zaliczeni, przyczem pracownikom od I do V grupy uposażenia włącznie można przyznać najwyżej szczebel B.
§  106.
1.
Pracownikom, którzy w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego pełnili służbę w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych, zalicza się do wysługi emerytalnej bez opłaty następujące, okresy służby względnie pracy:
a)
czas służby w b. Instytucji Ubezpieczeń Wzajemnych budowli od. ognia w Królestwie Polskiem [ustawa z dnia 10 czerwca, st. st. 1900 r. Zbiór Praw tom XII cz. I wydanie z r. 1908, tudzież dekret Naczelnika Państwa z dnia 7 lutego 1919 r. Dz. P. P. P. Nr. 14, poz. 190) oraz w instytucjach i urzędach ją poprzedzających' w charakterze urzędników względnie funkcjonarjuszów niższych pod warunkiem ciągłości służby; w wyjątkowych wypadkach mogą być zaliczone i przerywane okresy służby;
b)
dotychczasowy czas służby w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych ś w Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych, przyczem czas służby po 1 października 1924 r., podczas którego pracownikowi nie były potrącane opłaty na fundusz emerytalny, zalicza się pod warunkiem wpłacenia przez pracownika składek emerytalnych za każdy miesiąc tego okresu w wysokości 5% pierwszego miesięcznego uposażenia, wymierzonego na podstawie § 53; o ile wchodzi w rachubę okres pracy, przekraczający wstecz datę 1 października 1924 r., składka emerytalna pobrana zostanie tylko za czas od 1 października 1924 roku, zaliczony jednak zostanie cały okres czasu;
c)
czas służby w b, -Wileńskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych;
d)
czas służby w b. Stowarzyszeniu Emerytalnem Pracowników Prywatnych w Warszawie;
e)
czas służby w b. Ludowem Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych "Wisła" w Krakowie, o ile dotyczy b. pracowników etatowych "Wisły", którzy przeszli do Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych w chwili likwidacji tego towarzystwa, przyczem przekazana ustawowa rezerwa premjowa za ubezpieczenie pensyjne podczas służby w tej instytucji uważa się jako wpłata za zaliczenie tego okresu pracy.
2.
Ustępy 3 - 6 § 78 mają odpowiednie zastosowanie w przypadkach, przewidzianych w ust. 1 p. b) niniejszego paragrafu.
§  107.
1.
Pracownikom, którzy w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego pełnili służbę w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych, a z którymi został nawiązany stosunek służbowy w myśl § 104, może być zaliczona według zasad §§ 78 i 79 służba państwowa i samorządowa oraz służba w instytucjach państwowych, samorządowych i innych instytucjach prawno - publicznych albo też w instytucjach prywatnych, jak również praca zawodowa, podczas której pracownik nabył kwalifikacyj, uzdalniających go do służby w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych, z tara, że jako pierwsze uposażenie uważane będzie:
a)
w przypadku przekazania rezerwy premjowej z poprzedniego ustawowego ubezpieczenia - pierwsze uposażenie po wprowadzeniu, waluty złotowej, jednakże bez uwzględnienia" dodatku rodzinnego, mieszkaniowego i lokalnego;
b)
we wszystkich innych przypadkach - pierwsze uposażenie, pobierane w myśl postanowień § 53.
2.
W przypadkach przekazania rezerwy premiowej z poprzedniego ustawowego ubezpieczenia pensyjnego, o ile przekazana rezerwa wystarcza na zaliczenie więcej niż 10 lat służby, ograniczenie ilości zaliczalnych lat, przewidziane w § 78, nie ma zastosowania, a prawa, wynikające z zaliczenia lat, nabywa pracownik z mocą natychmiastową.
3.
W innych przypadkach zaliczenie lat z mocą natychmiastową może mieć miejsce za zgodą władzy nadzorczej.
4.
Naczelny dyrektor za zgodą władzy nadzorczej może w wypadkach wyjątkowych, zasługujących na specjalne uwzględnienie, zaliczyć pracownikowi do wysługi emerytalnej częściowo lata bez opłaty, o ile pracownik wykaże się przynajmniej 10 letnią pracą lub służbą zawodową przed wstąpieniem do Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, względnie Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych.
§  108.
1.
Pracownicy, którzy pełnili służbę w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych w chwili, wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, a z którymi nie zostanie zawarty stosunek służbowy na podstawie przepisów rozporządzenia niniejszego, korzystają z praw, przewidzianych w części III rozporządzenia niniejszego, o ile były im uskuteczniane potrącenia na fundusz emerytalny.
2.
Pracownicy, którzy pełnili służbę w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych względnie w Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych, a z którymi został rozwiązany stosunek służbowy {zostali zwolnieni) przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego, korzystają z praw, przewidzianych w części III niniejszego rozporządzenia, o ile były im uskuteczniane potrącenia na fundusz emerytalny, względnie o ile otrzymują zaliczki na zaopatrzenie emerytalne i o ile nie dokonali z instytucją ostatecznego rozrachunku. To samo dotyczy członków rodzin tych pracowników, którzy zmarli przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego.
3. 32
W celu określenia podstawy wymiaru zaopatrzenia emerytalnego względnie pensyj wdowich i sierocych dla osób, wymienionych w ustępie 1 i 2 niniejszego paragrafu, naczelny dyrektor dokona zaszeregowania ich do odpowiednich grup uposażenia stosownie do ostatnio pobieranych uposażeń, lub też stosownie do grup uposażeń, przywiązanych do stanowisk, jakie odnośni pracownicy ostatnio zajmowali.
4.
Obliczenie wysługi emerytalnej tym pracownikom dokonane będzie przez naczelnego dyrektora według zasad §§ 106 i 107.
5.
Raty emerytalne, należne w chwili wejścia W życie rozporządzenia niniejszego, będą obliczane według każdorazowo obowiązującej mnożnej,
6.
Wypłacone w markach polskich zaliczki ulegają przerachowaniu według skali § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatnoprawnych (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 441).
7.
Naczelny dyrektor za zgodą władzy nadzorczej ma prawo umorzyć wypłacone zaliczki, o ileby należne raty za okres ubiegły były mniejsze, aniżeli pobrane zaliczki.
8. 33
Do wysługi emerytalnej pracowników, wymienionych w ustępach 1 i 2 niniejszego paragrafu, nie mogą być zaliczane te okresy służby, za które ze Skarbu Państwa pobierane jest zaopatrzenie emerytalne, względnie pensja wdowia i sieroca.
§  109.
Postanowienia § 104 nie dotyczą naczelnego dyrektora i zastępcy naczelnego dyrektora, mianowanych przez Ministra Skarbu, do których przepisy rozporządzenia niniejszego mają zastosowanie z chwilą wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.
§  110.
Przewidziane w części IV rozporządzenia niniejszego uprawnienia dla naczelnego dyrektora przysługiwać będą w stosunku do naczelnego dyrektora i zastępcy naczelnego dyrektora Ministrowi Skarbu, w stosunku zaś do dyrektorów - władzy nadzorczej na wniosek naczelnego dyrektora.
§  111.
1.
Pracownikom Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, którzy w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego pobierali dodatek rodzinny dla dzieci, dodatek ten utrzymuje się w rozmiarze po 20 zł. miesięcznie na każde dziecko (§ 87), na które pracownik ten dotychczas dodatek pobierał, nie więcej jednak niż na 4. dzieci.
2.
Prawo do pobierania rzeczonego dodatku na każde z wyżej wymienionych dzieci gaśnie:
a)
po ukończeniu przez dziecko lat 18,
b)
w razie śmierci dziecka,
c)
w razie wstąpienia dziecka w związek małżeński lub też od czasu, gdy dziecko samo się utrzymuje, względnie posiada własne zaopatrzenie.
3.
Wypłacanie dodatku na dane dziecko kończy się z ostatnim dniem miesiąca, w którym powstała jedna z przyczyn, wymienionych pod a), b) lub c) ust. 2.
4.
Dodatek pobierają pracownicy począwszy od VI grupy uposażenia wdół. Dodatku rodzinnego nie pobierają pracownicy, którzy mają prawo do pobierania dodatku według § 55; dodatek nie przysługuje również naczelnemu dyrektorowi i zastępcy naczelnego dyrektora,
5.
W razie przeniesienia pracownika do wyższej grupy uposażenia, suma dodatku rodzinnego zmniejsza się o kwotę, o jaką zwiększyło się uposażenie wskutek tego przeniesienia.
32 § 108 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 41 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 1930 r. (Dz.U.30.4.31) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1930 r.
33 § 108 ust. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 1930 r. (Dz.U.30.4.31) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1930 r.