Art. 18. - Stosunek służbowy profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.76.551 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1953 r.
Art.  18.

Urlopu dla poratowania zdrowia udziela się, jeżeli stan zdrowia profesora nie wyklucza wprawdzie możliwości pełnienia obowiązków lecz wymaga odpoczynku lub leczenia.

Jeżeli urlop dla poratowania zdrowia trwa nieprzerwanie dłużej niż rok, a urlop dla załatwienia spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych - dłużej niż dwa miesiące, to za dalszy czas urlopu wstrzymuje się uposażenie służbowe. Czas trwania takiego urlopu bez uposażenia nie może przenosić w wypadku urlopu dla poratowania zdrowia lat dwóch, w wypadku urlopu dla załatwienia spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych - jednego roku.

Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego może na wniosek rady wydziałowej, w wypadkach, zasługujących na szczególne względy, odstąpić od powyższych przepisów.

Przy obliczaniu rocznego lub dwumiesięcznego czasu trwania urlopu liczą się jako przerwy tylko te okresy czynnej służby, które wynoszą połowę czasu, spędzonego bezpośrednio przedtem na urlopie. O ile służba czynna trwała krócej, poszczególne okresy urlopu liczą się razem.

Udzielanie urlopu należy do dziekana w wymiarze do dni 14, do rektora zaś w wymiarze do dni 30 w ciągu jednego roku akademickiego. Urlopu w wyższym wymiarze udziela Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na wniosek rady wydziałowej.