Rozdział 4 - Powoływanie, przenoszenie i zwalnianie ze służby członków K.T.P. - Stosunek służbowy członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.42.291

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1952 r.

IV.

Powoływanie, przenoszenie i zwalnianie ze służby członków K.T.P.

§  25.
Stosunek służbowy członków K.T.P. zawiązuje się:
1)
przez mianowanie na stanowiska wymienione w art. 4 i 7 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404),
2)
przez zawarcie umowy o pracę z pozostałymi członkami K.T.P.
§  26.
Zasady i tryb zawierania umów z członkami K.T.P. określi Minister Gospodarki Komunalnej.
§  27.
1.
W Komendzie Głównej Straży Pożarnych i terenowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej umowę o pracę z członkami K.T.P zawierają:
1)
Komendant Główny Straży Pożarnych - z oficerami pożarnictwa i podoficerami pożarnictwa, mającymi pełnić służbę w Komendzie Głównej Straży Pożarnych i szkołach pożarniczych, oraz z oficerami pożarnictwa, mającymi pełnić służbę w terenowych komendach straży pożarnych i terenowych zawodowych strażach pożarnych,
2)
wojewódzcy komendanci straży pożarnych - z podoficerami pożarnictwa, mającymi pełnić służbę w wojewódzkich komendach straży pożarnych i podległych tym komendom jednostkach terenowej ochrony przeciwpożarowej,
3)
kierownicy poszczególnych terenowych jednostek ochrony przeciwpożarowej - z szeregowymi pożarnictwa, mającymi pełnić służbę w tych jednostkach.
2.
W jednostkach ochrony przeciwpożarowej nie wymienionych w ust. 1 umowy o pracę zawierane są z oficerami pożarnictwa na wniosek Komendanta Głównego Straży Pożarnych, z podoficerami pożarnictwa zaś - na wniosek właściwych inspektorów ochrony przeciwpożarowej.
§  28.
1.
Członek K.T.P. może być przeniesiony w tej samej lub do innej miejscowości albo na inne stanowisko służbowe, jednak bez obniżania posiadanej grupy uposażenia.
2.
Przeniesienie może nastąpić z urzędu lub na prośbę członka K.T.P.
§  29.
1.
Przeniesienie z urzędu następuje, jeżeli wymaga tego dobro służby. Przed wydaniem decyzji o przeniesieniu przełożony jednostki, w której członek K.T.P. pełni służbę, powinien go wysłuchać i w miarę możności uwzględnić jego życzenia.
2.
W razie przeniesienia z urzędu do innej miejscowości jednostka, w której członek K.T.P. ma pełnić służbę, obowiązana jest zapewnić przeniesionemu mieszkanie odpowiadające jego stanowi rodzinnemu.
3.
Jeżeli przeniesienie następuje do innej miejscowości, należy przenoszonego zwolnić na odpowiedni czas od pełnienia służby, uwzględniając jego warunki osobiste i rodzinne.
§  30.
1.
Przeniesienie członka K.T.P. zarządza władza powołana do mianowania na nowe stanowisko lub do zawarcia umowy o pracę na nowym stanowisku. Jeżeli władza ta nie mianowała przenoszonego członka K.T.P. bądź nie zawierała z nim umowy, zarządzenie o przeniesieniu wymaga zgody władzy, która przenoszonego mianowała na poprzednie stanowisko lub zawarła z nim na poprzednim stanowisku umowę o pracę.
2.
W przypadku przeniesienia w prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę wstępuje jednostka, w której przenoszony będzie pełnił służbę po przeniesieniu.
3.
W przypadku przeniesienia z urzędu członek K.T.P. ma prawo do zwrotu kosztów przeniesienia zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym zakresie pracowników państwowych. Przy przeniesieniu na prośbę członka K.T.P. przyznanie kosztów przeniesienia zależne będzie od decyzji właściwej władzy naczelnej.
§  31.
Stosunek służbowy z członkiem K.T.P. rozwiązuje się:
1)
przez wystąpienie ze służby,
2)
przez zwolnienie ze służby,
3)
przez wydalenie ze służby.
§  32.
Wystąpienie ze służby następuje na skutek pisemnego oświadczenia członka K.T.P. i wymaga zgody Komendanta Głównego Straży Pożarnych, jeżeli chodzi o oficerów pożarnictwa, a właściwego komendanta wojewódzkiego straży pożarnych bądź głównego inspektora ochrony przeciwpożarowej - jeżeli chodzi o pozostałych członków K.T.P. Członek K.T.P. nie może być jednak zatrzymany w służbie ponad trzy miesiące od końca miesiąca kalendarzowego, w którym złożył oświadczenie o wystąpieniu.
§  33.
1.
Zwolnienie ze służby oficerów pożarnictwa, ogniomistrzów pożarnictwa i starszych ogniomistrzów pożarnictwa następuje po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, pozostałych zaś członków K.T.P. - po uprzednim dwutygodniowym wypowiedzeniu.
2.
Z ważnej przyczyny członek K.T.P. może być zwolniony ze służby bez zachowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 1; za ważną przyczynę uważa się w szczególności:
1)
niestawienie się członka K.T.P. do służby wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby w okresie dłuższym niż trzy miesiące,
2)
utratę przez pracownika kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowisk w zakresie służby przeciwpożarowej.
§  34.
Wypowiedzenie służby nie może być dokonane w czasie:
1)
nieobecności pracownika na służbie wskutek choroby lub wykluczenia od zajęć przez władzę sanitarną w okresie nie przekraczającym trzech miesięcy,
2)
urlopu wypoczynkowego.
§  35.
Wydalenie ze służby następuje na podstawie:
1)
prawomocnej decyzji komisji dyscyplinarnej, orzekającej wydalenie ze służby,
2)
skazania członka K.T.P. prawomocnym wyrokiem sądowym na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
§  36.
Członek K.T.P. z chwilą rozwiązania stosunku służbowego w trybie określonym w § 35 traci stopień służbowy. W innych przypadkach rozwiązania stosunku służbowego lub umowy o pracę członek K.T.P. zachowuje posiadany stopień służbowy.