§ 1. - Stosowanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.42.258

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1974 r.
§  1.
1. 1
Placówki handlowe i usługowe jednostek gospodarki uspołecznionej, wytypowane przez terenowe organy administracji państwowej zgodnie z ogólnymi zasadami ustalonymi przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, obowiązane są przyjmować zapłatę za towary i usługi czekami wystawionymi przez osoby fizyczne, będące posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności (PKO).
2.
Posiadacze rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych mogą czekami z tych rachunków regulować również we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO oraz placówkach pocztowych należności na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej za usługi i świadczenia o charakterze powszechnym (dostawa energii elektrycznej, gazu, telefon, najem lokali i inne) oraz z tytułu zobowiązań podatkowych.
3.
Dolną i górną granicę czeków z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO oraz warunki posługiwania się tymi czekami przy regulowaniu należności określa umowa rachunku bankowego, zawarta między posiadaczem rachunku a PKO.
4. 2
Posiadaczem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PKO może być osoba fizyczna, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
pobiera wynagrodzenie za pracę w jednostce gospodarki uspołecznionej albo w innej jednostce lub instytucji państwowej bądź jest członkiem związku twórczego albo członkiem cechu rzemieślniczego lub zrzeszenia prywatnego handlu i usług, bądź też pobiera emeryturę lub rentę,
3)
zabezpieczy dokonywanie wpłat na rachunek w wysokości i trybie wskazanym w umowie rachunku bankowego.
5.
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w PKO nie mogą być otwierane dla:
1)
pracowników sezonowych,
2)
pracowników w okresie próbnym,
3)
pracowników w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, chyba że wypowiedzenie nastąpiło w związku z mającym nastąpić przejściem na emeryturę lub rentę,
4) 3
osób nie zameldowanych na pobyt stały,
5)
osób w wieku przedpoborowym i poborowym, chyba że zostały zwolnione od obowiązku służby wojskowej.
6.
PKO może odmówić otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.
2 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.
3 § 1 ust. 5 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.