Rozdział 3 - Test - Staż adaptacyjny oraz test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.56 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 stycznia 2019 r.

Rozdział  3

Test

§  13. 
1. 
Test jest przeprowadzany cztery razy w roku, w marcu, czerwcu, wrześniu i październiku.
2. 
Terminy przeprowadzania testu na rok następny ustala organ prowadzący postępowanie do dnia 15 grudnia danego roku kalendarzowego i udostępnia je na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.
3. 
We wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, wnioskodawca wskazuje termin przystąpienia do testu. Wniosek składa się nie później niż na 3 miesiące przed wskazanym terminem testu.
§  14. 
Test przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", powołana przez jednostkę przeprowadzającą test, składająca się z trzech osób, przy czym co najmniej dwie z nich powinny posiadać wiedzę teoretyczną, umiejętności i doświadczenie w zakresie zagadnień będących przedmiotem testu.
§  15. 
Test składa się z części teoretycznej i praktycznej.
§  16. 
1. 
Część teoretyczna testu jest przeprowadzana w postaci papierowej albo elektronicznej i obejmuje nie więcej niż 40 pytań dotyczących wiedzy zawodowej niezbędnej do wykonywania zawodu pracownika socjalnego opracowanych przez jednostkę przeprowadzającą test.
2. 
Część teoretyczna testu trwa nie dłużej niż 60 minut.
§  17. 
1. 
Część praktyczna testu polega na wykonaniu czynności sprawdzających umiejętności praktyczne z zakresu pracy socjalnej określonych przez jednostkę przeprowadzającą test.
2. 
Część praktyczna testu jest przeprowadzana w ośrodku wskazanym przez jednostkę przeprowadzającą test po uprzedniej zgodzie wyrażonej w postaci papierowej przez kierownika tego ośrodka.
3. 
Część praktyczna testu trwa nie dłużej niż 180 minut.
§  18. 
O terminie i miejscu przeprowadzenia testu, kosztach jego przeprowadzenia oraz o trybie ponoszenia związanych z tym opłat jednostka przeprowadzająca test zawiadamia wnioskodawcę co najmniej na 21 dni przed wyznaczonym terminem jego przeprowadzenia.
§  19. 
1. 
Koszty przeprowadzenia testu są ustalane na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez jednostkę przeprowadzającą test z tytułu jego przeprowadzenia.
2. 
Opłatę za przeprowadzenie testu wnioskodawca wnosi w sposób wskazany przez jednostkę przeprowadzającą test po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w § 18, nie później niż na 14 dni przed dniem jego przeprowadzenia.
§  20. 
1. 
Przed przystąpieniem do testu wnioskodawca okazuje komisji dokument poświadczający tożsamość oraz dowód dokonania opłaty za przeprowadzenie testu.
2. 
Nieuiszczenie opłaty powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do testu.
§  21. 
1. 
Część teoretyczna testu zostanie zaliczona, gdy wnioskodawca udzieli poprawnych odpowiedzi na co najmniej 60% pytań.
2. 
Część praktyczna testu zostanie zaliczona, gdy wnioskodawca za wykonanie czynności, o których mowa w § 17 ust. 1, uzyska pozytywną ocenę przynajmniej dwóch członków komisji.
3. 
Za pozytywny wynik testu uznaje się zaliczenie jego części teoretycznej, jak i praktycznej.
4. 
Wnioskodawca, który nie zaliczył części teoretycznej testu, nie zostaje dopuszczony do części praktycznej testu.
§  22. 
1. 
Po przeprowadzeniu testu jest sporządzany protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
2. 
W protokole podaje się imiona i nazwiska członków komisji oraz czas rozpoczęcia i zakończenia części teoretycznej i praktycznej testu.
3. 
Do protokołu dołącza się:
1)
listę osób przystępujących do części teoretycznej testu, wypełnione przez wnioskodawców testy części teoretycznej oraz końcowe wyniki;
2)
listę osób przystępujących do części praktycznej testu, wykaz wykonanych przez wnioskodawców czynności sprawdzających umiejętności praktyczne z zakresu pracy socjalnej oraz końcowe wyniki.
§  23. 
Jednostka przeprowadzająca test informuje wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie o wyniku testu w terminie 7 dni od dnia jego przeprowadzenia.
§  24. 
1. 
Wnioskodawca, który nie przystąpił do testu albo testu nie zaliczył, może do niego przystąpić w innym terminie.
2. 
W przypadku nieprzystąpienia do testu z udokumentowanych, niezależnych od wnioskodawcy przyczyn wnioskodawca może przystąpić do testu w innym terminie bez ponoszenia dodatkowej opłaty.
3. 
Do ponownego przystąpienia do testu stosuje się przepisy § 13-23.
§  25. 
1. 
Jednostka przeprowadzająca test dokonuje zwrotu wniesionej opłaty w przypadku nieprzystąpienia wnioskodawcy do testu w wyznaczonym terminie z przyczyn od niego niezależnych, udokumentowanych we wniosku złożonym nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym wnioskodawca miał przystąpić do testu.
2. 
Zwrot wniesionej opłaty następuje również w przypadku złożenia przez wnioskodawcę, co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu, rezygnacji, w postaci papierowej, z przystąpienia do testu.
3. 
Zwrot opłaty następuje w sposób wskazany we wniosku w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.