Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny oraz test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.35

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 stycznia 2017 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  4.
Staż odbywa się w instytucji właściwej ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
§  5.
1.
Do oświadczenia o wyborze odbycia stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie instytucji do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy lub zawarcia umowy cywilnoprawnej.
2.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności informacje o:
1)
rodzaju stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
terminie, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okresie, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
osobie, pod nadzorem której wnioskodawca będzie odbywał staż, zwanej dalej "opiekunem stażu";
6)
wstępnym wyliczeniu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu.
3.
Organ prowadzący postępowanie, po zaakceptowaniu instytucji wybranej przez wnioskodawcę, przekazuje tej instytucji pisemne potwierdzenie akceptacji. Organ prowadzący postępowanie odmawia zaakceptowania w przypadku braku możliwości realizacji stażu w danej instytucji.
4.
W przypadku gdy organ prowadzący postępowanie nie zaakceptował instytucji wskazanej przez wnioskodawcę, wnioskodawca wskazuje inną instytucję do jego odbycia. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
5.
Zmiana instytucji może nastąpić w przypadku złożenia do organu prowadzącego postępowanie umotywowanego wniosku przez wnioskodawcę lub kierownika instytucji, nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
6.
W przypadku, o którym mowa w ust. 5, przepisy ust. 1-4 oraz § 6-10 stosuje się odpowiednio.
7.
Instytucja, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż, przekazuje instytucji, w której staż będzie kontynuowany, informację o stopniu realizacji stażu sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna stażu, a następnie zatwierdzoną przez kierownika instytucji, w której staż był odbywany.
§  6.
1.
Kierownik instytucji wyznacza jako opiekuna stażu osobę posiadającą kwalifikacje zawodowe odpowiednie ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
2.
Do zadań opiekuna stażu należy:
1)
kontrola realizacji stażu;
2)
kontrola obecności wnioskodawcy w instytucji w okresie odbywania stażu;
3)
sporządzanie i przechowywanie informacji dotyczących przebiegu stażu;
4)
pomoc wnioskodawcy w realizacji stażu.
3.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego sprawowania nadzoru nad wnioskodawcą;
2)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
umotywowanego wniosku złożonego przez opiekuna stażu nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
4.
Zmiany opiekuna stażu dokonuje kierownik instytucji w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie.
§  7.
1.
Opiekun stażu wspólnie z kierownikiem instytucji, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, sporządzają pisemną opinię w sprawie przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu wraz ze szczegółowym opisem przebiegu stażu.
2.
Opinia, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
informacje na temat prawidłowości wykonywania powierzonych obowiązków;
2)
ocenę zdobytej przez wnioskodawcę wiedzy merytorycznej;
3)
informację o przygotowaniu albo braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego wraz z uzasadnieniem.
§  8.
Kierownik instytucji przekazuje opinię, o której mowa w § 7, wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia.
§  9.
1.
Instytucja, w której staż ma być odbywany, dokonuje wstępnego wyliczenia kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu na podstawie przewidywanych wydatków związanych z odbywaniem stażu w danej instytucji, ustalonych w oparciu o określony przez organ prowadzący postępowanie zakres stażu, czas trwania stażu i wynagrodzenie opiekuna stażu oraz przewidywane wydatki organizacyjno-techniczne związane ze stażem.
2.
Instytucja, w której staż jest odbywany, na dzień zakończenia przez wnioskodawcę stażu wylicza koszty odbywania stażu na podstawie faktycznych kosztów poniesionych w związku z jego odbyciem. Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu nie może przewyższać wstępnie wyliczonych kosztów odbywania stażu o więcej niż 10%.
3.
Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest wyższa od wstępnie wyliczonych kosztów, wnioskodawca uiszcza powstałą różnicę na rachunek instytucji w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.
4.
Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest niższa od wstępnie wyliczonych kosztów, instytucja zwraca wnioskodawcy różnicę w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.
5.
Wnioskodawca ponosi koszty odbywania stażu, o których mowa w ust. 1, uiszczając z tego tytułu opłatę jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych, płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca za dany okres rozliczeniowy, w sposób wskazany przez kierownika instytucji.
6.
Opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.
7.
Instytucja dokonuje zwrotu wniesionej opłaty w przypadku nieprzystąpienia wnioskodawcy do odbywania stażu w wyznaczonym terminie z przyczyn od niego niezależnych i udokumentowanych we wniosku złożonym nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym wnioskodawca miał przystąpić do odbywania stażu.
8.
W przypadku przerwania przez wnioskodawcę odbywania stażu z przyczyn od niego niezależnych i udokumentowanych we wniosku instytucja dokonuje zwrotu wniesionej opłaty w części proporcjonalnej do okresu odbycia stażu.
9.
Zwrot opłaty następuje w sposób wskazany przez wnioskodawcę we wniosku, w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
§  10.
1.
Organ prowadzący postępowanie sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu poprzez kontrolę realizacji stażu, warunków jego odbywania oraz gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
2.
Na podstawie wyników sprawowanego nadzoru oraz przekazanej opinii, o której mowa w § 7, organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny nabytych umiejętności.
3.
Wnioskodawca, który nie uzyskał pozytywnej oceny, o której mowa w ust. 2, może wystąpić z wnioskiem o ponowne odbycie stażu, zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy.