Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny oraz test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.199.1533

Akt utracił moc
Wersja od: 26 listopada 2009 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  6.
1.
Do wniosku o odbycie stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie instytucji do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy lub zawarcia umowy cywilnoprawnej.
2.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności informacje o:
1)
rodzaju stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
terminie, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okresie, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
wyznaczonym opiekunie stażu;
6)
wstępnym wyliczeniu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu.
3.
Okres, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, nie może być krótszy niż okres trwania stażu, z zastrzeżeniem ust. 6.
4.
Organ prowadzący postępowanie akceptuje wybór instytucji dokonany przez wnioskodawcę oraz przekazuje tej instytucji postanowienie wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.
5.
W przypadku niezaakceptowania przez organ prowadzący postępowanie instytucji wskazanej przez wnioskodawcę z powodu braku możliwości zrealizowania programu stażu wnioskodawca wskaże inne miejsce odbywania stażu. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
6.
Zmiana instytucji może nastąpić w przypadku:
1)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
2)
umotywowanego wniosku kierownika instytucji złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
7.
Wniosek, o którym mowa w ust. 6, składa się do organu prowadzącego postępowanie.
8.
W przypadku zmiany instytucji do organu prowadzącego postępowanie, wnioskodawcy oraz instytucji, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, stosuje się odpowiednio, z uwzględnieniem stopnia realizacji programu stażu, przepisy ust. 1-5 oraz § 7-12.
9.
Instytucja, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż, przekazuje instytucji, w której staż zamierza kontynuować, postanowienie wraz z dokumentacją, o której mowa w ust. 4, oraz informację o stopniu realizacji programu stażu sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna i zatwierdzoną przez kierownika instytucji.
§  7.
Staż odbywa się zgodnie z programem określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  8.
1.
Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, zwanego dalej "opiekunem". Opiekunem może być wyłącznie osoba posiadająca co najmniej kwalifikacje, o których uznanie występuje wnioskodawca.
2.
Opiekuna wyznacza kierownik instytucji.
3.
Do zadań opiekuna należy w szczególności:
1)
kontrola realizacji programu stażu;
2)
kontrola obecności wnioskodawcy w instytucji w okresie odbywania stażu;
3)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu;
4)
pomoc wnioskodawcy w realizacji programu stażu.
4.
Zmiana opiekuna może nastąpić w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego sprawowania nadzoru nad wnioskodawcą;
2)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
umotywowanego wniosku opiekuna złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
5.
Zmiany opiekuna dokonuje kierownik instytucji, w której staż jest odbywany, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie.
§  9.
1.
Oceny stażu, w formie pisemnej opinii zawierającej szczegółowy opis przebiegu stażu, dokonują wspólnie opiekun i kierownik instytucji nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.
2.
Przy sporządzaniu opinii uwzględnia się merytoryczną poprawność wykonywania powierzonych obowiązków oraz zdobytą przez wnioskodawcę wiedzę.
3.
Opinia zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu albo o braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego.
§  10.
Kierownik instytucji przekazuje opinię, o której mowa w § 9 ust. 1, wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia.
§  11.
1.
W przypadku stwierdzenia w opinii, o której mowa w § 9 ust. 1, braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o ponowne odbycie stażu, w trybie określonym w § 3 ust. 3 i § 6.
2.
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek złożony przez wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia otrzymania opinii zawierającej stwierdzenie o braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego, organ prowadzący postępowanie, po uzgodnieniu z kierownikiem instytucji, może przedłużyć staż na czas określony.
§  12.
1.
Wstępne wyliczenie kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu dokonywane jest w instytucji na podstawie szacunkowych wydatków ustalonych z uwzględnieniem programu stażu, czasu trwania stażu i wynagrodzenia opiekuna oraz przewidywanych wydatków organizacyjno-technicznych związanych ze stażem.
2.
Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest ustalana na dzień zakończenia stażu na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych w związku z jego odbyciem.
3.
Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu nie może przewyższyć kosztów wyliczonych wstępnie o więcej niż 10 %.
4.
W przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 2, ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu może być powiększona w stosunku do kosztów wyliczonych wstępnie proporcjonalnie do okresu, na jaki staż został wydłużony, nie więcej jednak niż o 100 %.
5.
Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest wyższa od kosztów wyliczonych wstępnie, wnioskodawca uiszcza różnicę na rachunek instytucji w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.
6.
Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest niższa od kosztów wyliczonych wstępnie, instytucja zwraca wnioskodawcy różnicę w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.
7.
Wnioskodawca ponosi koszty odbywania stażu ustalone zgodnie z ust. 1-4, uiszczając z tego tytułu opłatę jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych, płatnych z góry do 10. dnia każdego miesiąca za dany okres rozliczeniowy, w sposób wskazany przez kierownika instytucji.
8.
W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.
9.
W przypadku przerwania odbywania stażu lub nieprzystąpienia do stażu instytucja dokonuje zwrotu wniesionej opłaty za odbywanie stażu lub jej odpowiedniej części na podstawie umotywowanego wniosku oraz udokumentowanych, niezależnych od wnioskodawcy przyczyn.
10.
Zwrot opłaty następuje w sposób wskazany we wniosku w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.