Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny oraz test umiejętności przeprowadzane w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika turystycznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.101.1037

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  15.
1.
Test umiejętności, zwany dalej "testem", dla danego rodzaju uprawnień przewodnika turystycznego, obejmuje odpowiedni zakres programowy szkolenia przewodników turystycznych określony w odrębnych przepisach.
2.
Test uwzględnia indywidualne różnice w zakresie wymagań dotyczących wykonywania zawodu przewodnika turystycznego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a państwem wnioskodawcy.
§  16.
1.
Do przygotowania i przeprowadzania testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji powołuje trzyosobowy zespół składający się z przewodniczącego oraz 2 członków.
2.
Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji powołuje 2 członków zespołu z listy, o której mowa w § 5, oraz wyznacza przewodniczącego zespołu.
3.
Testy przeprowadzane są trzy razy do roku dla każdego rodzaju uprawnień.
4.
Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji przekazuje wnioskodawcy oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej ministra właściwego do spraw turystyki, nie później niż na 30 dni przed terminem testu.
§  17.
1.
W zawiadomieniu, o którym mowa w § 16 ust. 4, wskazuje się wysokość opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu.
2.
Koszty przeprowadzenia testu są ustalane kwotowo przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w związku z przeprowadzeniem testu.
3.
Na koszty postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w związku z przeprowadzeniem testu składają się:
1)
koszty delegacji służbowych członków zespołu przeprowadzającego test umiejętności;
2)
koszty wynajęcia pomieszczenia do przeprowadzenia części teoretycznej testu;
3)
koszty opracowania pytań i zadań wraz z zestawem prawidłowych odpowiedzi i wymagań zespołu wobec wnioskodawcy do zaliczenia poszczególnych pytań i zadań;
4)
druk materiałów egzaminacyjnych;
5)
wynagrodzenie członków zespołu niebędących członkami korpusu Służby Cywilnej.
4.
Koszty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wyższe niż:
1)
20 % minimalnego wynagrodzenia - za część teoretyczną testu w przypadku osób ubiegających się o uprawnienia przewodnika turystycznego;
2)
20 % minimalnego wynagrodzenia - za część praktyczną testu w przypadku osób ubiegających się o uprawnienia przewodnika miejskiego i terenowego;
3)
30 % minimalnego wynagrodzenia - za część praktyczną testu w przypadku osób ubiegających się o uprawnienia przewodnika górskiego.
5.
Opłata za przeprowadzenie testu wnoszona jest przez wnioskodawcę na rachunek bieżący organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
6.
Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu.
§  18.
1.
Test składa się z dwóch części:
1)
teoretycznej, przeprowadzanej w formie pisemnej i ustnej;
2)
praktycznej.
2.
Część pisemna testu trwa 120 minut i składa się z 30 pytań, w tym 10 % o charakterze opisowym. Każde z pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi, z których tylko jedna może być prawidłowa.
3.
Do ustnej części testu dopuszcza się osoby, które uzyskały więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania z części pisemnej. Część ustna trwa 30 minut.
4.
Do praktycznej części testu dopuszcza się osoby, które uzyskały więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania z części ustnej. Część praktyczna trwa nie więcej niż 8 godzin.
5.
Część teoretyczna testu odbywa się w mieście wojewódzkim właściwym dla obszaru uprawnień. Część praktyczna testu odbywa się na terenie objętym rodzajem uprawnień, o które ubiega się wnioskodawca.
§  19.
Do zadań zespołu należy:
1)
przygotowanie zestawów pytań do części teoretycznej;
2)
określenie zadań do realizacji w ramach części praktycznej i ich ocena;
3)
ocena testu;
4)
sporządzenie protokołu z przebiegu testu.
§  20.
Test odbywa się w języku polskim.
§  21.
Przy ocenie testu uwzględnia się w szczególności następujące zasady:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie, niemające charakteru opisowego, ustala się jednakową liczbę punktów;
2)
za każde prawidłowe rozwiązanie pytania o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3)
za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;
4)
zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
§  22.
1.
Z przebiegu testu sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu.
2.
W protokole wskazuje się wnioskodawcę, skład zespołu, wynik testu.
3.
Protokół, podpisany przez członków zespołu, przekazywany jest niezwłocznie organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
§  23.
Informację o wyniku testu przekazuje się wnioskodawcy w terminie 7 dni od dnia sporządzenia protokołu, na adres wskazany przez wnioskodawcę.
§  24.
Na podstawie protokołu z przebiegu testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika turystycznego.