Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny odbywany w toku postępowania o uznawanie kwalifikacji do wykonywania zawodu aktuariusza oraz test umiejętności przeprowadzany w toku tego postępowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.2222

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 grudnia 2016 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  14.
1.
Test umiejętności opracowuje i przeprowadza Komisja Egzaminacyjna dla Aktuariuszy utworzona na podstawie art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, zwana dalej "Komisją".
2.
Test umiejętności w zakresie określonym w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu obowiązujących tematów egzaminu aktuarialnego, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 72 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
§  15.
1.
Termin i miejsce przeprowadzenia testu umiejętności wyznaczane są przez przewodniczącego Komisji.
2.
Komisja powiadamia wnioskodawcę, co najmniej 2 miesiące przed terminem testu umiejętności, o terminie i miejscu przeprowadzenia testu umiejętności oraz wysokości opłaty egzaminacyjnej, sposobie i terminie jej uiszczenia, o liczbie zadań egzaminacyjnych, a także udostępnia wnioskodawcy bibliografię pomocną w przygotowaniu się do zaliczenia testu umiejętności.
§  16.
1.
Warunkiem przystąpienia do testu umiejętności jest wniesienie przez wnioskodawcę opłaty egzaminacyjnej w wysokości proporcjonalnej do kosztów przeprowadzenia tego testu.
2.
Kosztami przeprowadzenia testu umiejętności są:
1)
koszty obsługi technicznej;
2)
koszty przygotowania testów;
3)
wynagrodzenie członków Komisji;
4)
koszty zapewnienia właściwych warunków lokalowych.
3.
Komisja dokonuje obliczenia kosztów przeprowadzenia testu umiejętności, o których mowa w ust. 2, na podstawie rzeczywistych wydatków związanych z przystąpieniem wnioskodawcy do tego testu, również mając na uwadze wysokość opłaty za egzamin aktuarialny.
§  17.
1.
Wnioskodawca obowiązany jest potwierdzić swoje uczestnictwo oraz wnieść opłatę egzaminacyjną, nie później niż do dnia przystąpienia do testu umiejętności.
2.
Opłata egzaminacyjna jest wnoszona na wskazany rachunek bankowy Komisji Nadzoru Finansowego.
§  18.
1.
Opłata egzaminacyjna podlega zwrotowi, w terminie 14 dni, na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, jeżeli co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem testu umiejętności wnioskodawca złoży w postaci papierowej lub elektronicznej rezygnację z przystąpienia do testu umiejętności.
2.
W przypadku unieważnienia lub odwołania testu umiejętności opłata egzaminacyjna podlega zaliczeniu na poczet opłaty za przystąpienie do testu w kolejnym terminie, z zastrzeżeniem § 26.
3.
Przewodniczący Komisji może postanowić o zwrocie opłaty egzaminacyjnej na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, jeżeli w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności wnioskodawca złoży w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o zwrot opłaty i usprawiedliwi, że nieprzystąpienie do testu umiejętności było spowodowane ważnymi przyczynami losowymi.
§  19.
Test umiejętności jest przeprowadzany w formie pisemnej.
§  20.
Warunkiem zaliczenia testu umiejętności jest uzyskanie pozytywnej oceny.
§  21.
1.
Test umiejętności składa się z zadań w liczbie od 20 do 50.
2.
Zadania przyjmują formę testu jednokrotnego wyboru z wyjątkiem zadań dotyczących modelowania oraz zarządzania ryzykiem zakładu ubezpieczeń, które wymagają przedstawienia rozwiązania w formie opisowej.
3.
Każde zadanie z testu jednokrotnego wyboru jest oceniane według następujących zasad:
1)
odpowiedź prawidłowa: 3 punkty;
2)
odpowiedź nieprawidłowa: minus 2 punkty;
3)
brak odpowiedzi: 0 punktów.
4.
Za każde prawidłowe rozwiązanie zadania dotyczącego modelowania oraz zarządzania ryzykiem zakładu ubezpieczeń przyznaje się po 2 punkty, a w przypadku braku rozwiązania albo nieprawidłowego rozwiązania przyznaje się 0 punktów.
§  22.
Pozytywną ocenę przyznaje się, jeżeli uzyskano co najmniej 60% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania w przypadku udzielenia prawidłowych odpowiedzi na wszystkie zadania zawarte w teście umiejętności.
§  23.
1.
Czas trwania testu umiejętności określa przewodniczący Komisji lub upoważniona przez niego osoba i podaje do wiadomości wnioskodawcy.
2.
Czas trwania testu umiejętności uzależniony jest od liczby i rodzaju zadań zawartych w przygotowanym teście.
§  24.
Uczestnicy testu umiejętności mogą zadawać członkom Komisji pytania dotyczące treści zadań oraz przebiegu testu.
§  25.
1.
Podczas przeprowadzania testu umiejętności wnioskodawca nie może opuszczać sali, w której przeprowadzany jest ten test. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Komisji lub upoważniony przez niego inny członek Komisji udziela zgody na opuszczenie sali - po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się wnioskodawcy z innymi wnioskodawcami, jak również z osobami postronnymi.
2.
Na czas nieobecności w sali egzaminacyjnej wnioskodawca przekazuje test Komisji, która zaznacza na teście godzinę wyjścia i powrotu uczestnika testu.
§  26.
W przypadku stwierdzenia niesamodzielności pracy Komisja może unieważnić przeprowadzony test umiejętności w stosunku do danego wnioskodawcy. Opłata egzaminacyjna nie podlega zwrotowi.
§  27.
1.
Z przebiegu testu umiejętności Komisja sporządza protokół zawierający:
1)
imiona i nazwiska członków Komisji nadzorujących przebieg testu umiejętności;
2)
datę przeprowadzenia oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu umiejętności;
3)
opis ważniejszych zdarzeń, jakie zaszły w trakcie przeprowadzania testu umiejętności.
2.
Do protokołu dołącza się listę uczestników testu, test umiejętności wraz z prawidłowymi odpowiedziami oraz wyniki końcowe.
§  28.
1.
Komisja, w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności, zawiadamia przesyłką poleconą w rozumieniu art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, 1250, 1823 i 1948), zwaną dalej "przesyłką poleconą", wnioskodawcę o wyniku przeprowadzonego testu.
2.
W przypadku zaliczenia testu umiejętności, wraz z zawiadomieniem, o którym mowa w ust. 1, Komisja przesyła uczestnikowi testu świadectwo zaliczenia testu umiejętności.
§  29.
1.
Wnioskodawca, w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o wyniku przeprowadzonego testu umiejętności, może odwołać się do Komisji od wyników testu umiejętności.
2.
O sposobie rozstrzygnięcia odwołania Komisja powiadamia wnioskodawcę przesyłką poleconą.