Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu inżynier pożarnictwa, technik pożarnictwa lub strażak.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.2295

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 grudnia 2016 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  10.
1.
Organ prowadzący postępowanie dwa razy do roku wyznacza miejsce i terminy przeprowadzania testu umiejętności, zwanego dalej "testem".
2.
Terminy przeprowadzania testu są podawane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej organu prowadzącego postępowanie nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
3.
Jeżeli do dnia 15 marca roku kalendarzowego, w którym ma zostać przeprowadzony test, nie wystąpiono z żadnym wnioskiem o jego przeprowadzenie, test przeprowadza się raz w tym roku. Jeżeli do dnia 15 października roku kalendarzowego, w którym ma zostać przeprowadzony test, nie wystąpiono z żadnym wnioskiem o jego przeprowadzenie, testu w danym roku kalendarzowym nie przeprowadza się.
4.
W przypadku wystąpienia okoliczności uzasadniających zorganizowanie większej, niż wskazana w ust. 1, liczby testów dla danego zawodu, w szczególności w przypadku otrzymania znacznej liczby wniosków o przeprowadzenie testu, testy te można przeprowadzić w dodatkowych terminach. W takim przypadku przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Wnioskodawca składa wniosek o przeprowadzenie testu nie później niż na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem testu.
§  12.
1.
Informacje o zakresie wiedzy i umiejętności, jakie będą objęte testem, przekazuje się komendantowi szkoły, celem opracowania zadań egzaminacyjnych, w tym zadań z części praktycznej.
2.
Komendant szkoły opracowuje zadania egzaminacyjne oraz kryteria oceny w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o zakresie wiedzy i umiejętności ustalonym przez organ prowadzący postępowanie.
3.
Zadania egzaminacyjne oraz kryteria oceny są zatwierdzane przez organ prowadzący postępowanie.
§  13.
Arkusze zawierające zadanie egzaminacyjne do części pisemnej oraz zadanie egzaminacyjne do części ustnej oraz praktycznej są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich ujawnienie do momentu rozpoczęcia testu.
§  14.
1.
Koszty przeprowadzenia testu, obejmujące koszty części praktycznej, koszty przygotowania oraz powielenia arkuszy oraz koszty wynagrodzenia zespołu egzaminującego, są wyliczane każdorazowo przez komendanta szkoły, w której test jest przeprowadzany, nie później niż na 30 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu, na podstawie rzeczywistych wydatków związanych z przeprowadzeniem testu, ponoszonych przez szkołę.
2.
Wnioskodawca pokrywa koszty, o których mowa w ust. 1, dokonując jednorazowej opłaty, na wskazany rachunek bieżący dochodów szkoły, co najmniej na 14 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu.
§  15.
1.
Nie później niż na 21 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę i wskazaną do przeprowadzenia testu szkołę o ustalonym zakresie wiedzy i umiejętności objętych testem, miejscu i terminie jego przeprowadzenia oraz o wysokości opłaty z tytułu przeprowadzenia testu.
2.
Informacje o terminie i miejscu przeprowadzania testu oraz kryteriach jego oceny udostępnia się wnioskodawcy również w szkole przeprowadzającej test.
§  16.
Przystępując do testu wnioskodawca okazuje dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w § 14 ust. 2, oraz dokument potwierdzający jego tożsamość.
§  17.
1.
Test składa się z:
1)
części pisemnej, w formie testu obejmującego nie mniej niż 30 i nie więcej niż 50 zadań egzaminacyjnych;
2)
części ustnej polegającej na odpowiedzi na wylosowany przez wnioskodawcę zestaw, składający się nie mniej niż z 3 i nie więcej niż z 5 zadań egzaminacyjnych;
3)
części praktycznej obejmującej wykonanie nie mniej niż 3 i nie więcej niż 5 zadań sprawdzających przygotowanie do wykonywania zawodu inżynier pożarnictwa, technik pożarnictwa lub strażak.
2.
Czas trwania testu nie może przekraczać 360 minut.
§  18.
1.
Każde zadanie w części pisemnej testu zawiera nie mniej niż trzy i nie więcej niż pięć odpowiedzi. Zadania zawierają co najmniej jedną odpowiedź poprawną.
2.
Za każde poprawnie rozwiązane zadanie w części pisemnej testu ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, uznanie zadania za rozwiązane poprawnie wymaga wskazania wszystkich poprawnych odpowiedzi.
3.
W części ustnej testu każda odpowiedź jest oceniana w skali od 0 do 5 punktów.
4.
W części praktycznej testu zadanie jest punktowane w skali od 0 do 5 punktów - w zależności od stopnia prawidłowości jego wykonania.
5.
Wynik testu określa się jako pozytywny albo negatywny.
6.
Wynik testu uznaje się za pozytywny w przypadku gdy wnioskodawca uzyskał co najmniej 70% punktów możliwych do uzyskania.
§  19.
1.
Test jest przeprowadzany przez zespół egzaminacyjny powołany przez komendanta szkoły, który składa się z 3 do 9 osób, które posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie problematyki testu.
2.
W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą osoby o kwalifikacjach co najmniej równorzędnych z kwalifikacjami, o których uznanie występuje wnioskodawca, natomiast w przypadku zawodu strażak - o kwalifikacjach co najmniej technik pożarnictwa.
3.
Do zadań zespołu egzaminacyjnego należy w szczególności przeprowadzenie testu i dokonanie oceny testu.
§  20.
Zadania egzaminacyjne są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu, ostemplowanych przez komendanta szkoły, w której test jest przeprowadzany.
§  21.
Ocena testu jest dokonywana w terminie 7 dni od dnia jego przeprowadzenia.
§  22.
Niezwłocznie po dokonaniu oceny testu, o której mowa w § 21, zespół egzaminacyjny sporządza protokół przebiegu testu, który zawiera w szczególności:
1)
wskazanie wnioskodawcy;
2)
wskazanie szkoły, w której test został przeprowadzony;
3)
skład zespołu egzaminacyjnego;
4)
ocenę testu;
5)
podpisy członków zespołu egzaminacyjnego;
6)
datę przeprowadzenia testu.
§  23.
W terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w § 22, komendant szkoły, w której test został przeprowadzony, przekazuje ocenę wnioskodawcy i organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
§  24.
1.
Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwienia uważa się za odstąpienie wnioskodawcy od testu.
2.
Wnioskodawcy nie przysługuje zwrot poniesionych kosztów w przypadku odstąpienia od testu.
3.
Nieprzystąpienie wnioskodawcy do testu jest oceniane i usprawiedliwiane przez organ prowadzący postępowanie w trybie przewidzianym w przepisach wydanych na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255).
4.
Wnioskodawca, który nie przystąpił do testu z usprawiedliwionej przyczyny, nie ponosi kosztów ponownego przystąpienia do testu.
5.
W przypadku negatywnej oceny testu, na wniosek złożony przez wnioskodawcę, organ prowadzący postępowanie umożliwia powtórne przystąpienie do testu w najbliższym terminie.
6.
W przypadku powtórnego przystąpienia do testu stosuje się odpowiednio przepisy § 10-23.