Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.2276

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 grudnia 2016 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  12.
Test umiejętności przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", składająca się z trzech osób posiadających wysoki poziom wiedzy z zakresu przepisów prawa celnego, administracyjnego i podatkowego, powołana przez organ prowadzący postępowanie spośród funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej lub pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  13.
O terminie i miejscu przeprowadzenia testu umiejętności organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.
§  14.
Test umiejętności opracowuje komisja, uwzględniając zakres testu określony przez organ prowadzący postępowanie w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
§  15.
1.
Test umiejętności przeprowadza się w formie pisemnej.
2.
Test umiejętności przeprowadzany jest w formie testu składającego się z pytań w liczbie od 30 do 100. Liczba pytań zawartych w teście uzależniona jest od zakresu przedmiotowego testu umiejętności.
3.
Czas trwania testu umiejętności uzależniony jest od liczby pytań zawartych w teście. Na odpowiedź na każde pytanie przeznacza się 1,5 minuty.
§  16.
1.
Test umiejętności przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających wnioskodawcy przystępującemu do tego testu samodzielną pracę.
2.
Przed wejściem na salę egzaminacyjną wnioskodawca jest obowiązany okazać dokument potwierdzający jego tożsamość.
3.
Przed rozpoczęciem testu umiejętności wnioskodawca jest informowany o:
1)
sposobie przeprowadzania testu umiejętności;
2)
przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie testu umiejętności;
3)
zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi;
4)
terminie przekazania wyniku testu umiejętności;
5)
czasie rozpoczęcia i zakończenia testu umiejętności.
4.
Przed rozpoczęciem testu umiejętności wnioskodawca sprawdza kompletność testu, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości niezwłocznie powiadamia o tym komisję.
5.
Po zakończeniu testu umiejętności wnioskodawca zwraca test komisji.
6.
Komisja może wykluczyć z testu umiejętności wnioskodawcę, który w trakcie tego testu korzystał z cudzej pomocy, posługiwał się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi lub w inny sposób zakłócał przebieg testu. Wykluczenie z udziału w teście umiejętności jest równoznaczne z jego niezaliczeniem.
7.
Podczas testu umiejętności wnioskodawca może opuścić salę egzaminacyjną po uzyskaniu zgody komisji. Przed opuszczeniem sali wnioskodawca przekazuje test komisji.
§  17.
1.
Każde pytanie w teście umiejętności jest oceniane w następujący sposób:
1)
odpowiedź prawidłowa - jeden punkt;
2)
odpowiedź nieprawidłowa - zero punktów;
3)
brak odpowiedzi - zero punktów.
2.
Pozytywny wynik testu umiejętności uzyskuje wnioskodawca, który uzyska co najmniej 80% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania w przypadku udzielenia prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w teście.
3.
Nie podlegają ocenie prace:
1)
niezawierające kompletnych arkuszy z pytaniami;
2)
rozwiązane w sposób nietrwały lub nieczytelny.
4.
Prace, o których mowa w ust. 3, są traktowane na równi z pracami, których wynik był negatywny.
§  18.
1.
Wynik testu umiejętności jest ustalany w terminie nie dłuższym niż 3 dni od dnia przeprowadzenia testu.
2.
Wynik testu umiejętności komisja przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia ustalenia wyników testu.
§  19.
1.
Wnioskodawca może wystąpić do komisji z pisemnym wnioskiem o dokonanie ponownej oceny testu umiejętności, w terminie 7 dni od dnia przekazania wnioskodawcy wyniku testu umiejętności.
2.
Komisja dokonuje ponownej oceny testu umiejętności w terminie 14 dni od otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1.
3.
Komisja informuje wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie o wyniku ponownej oceny testu umiejętności w terminie 3 dni od jej przeprowadzenia.
§  20.
1.
Nieprzystąpienie w wyznaczonym terminie do testu umiejętności bez usprawiedliwienia uznaje się za odstąpienie wnioskodawcy od testu.
2.
Usprawiedliwienie nieprzystąpienia wnioskodawcy w wyznaczonym terminie do testu umiejętności następuje w trybie przewidzianym dla usprawiedliwiania nieobecności w pracy, określonym w odrębnych przepisach.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, organ prowadzący postępowanie wyznacza późniejszy termin testu umiejętności.
§  21.
W przypadku gdy wynik testu umiejętności jest negatywny, wnioskodawca, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego wyniku, może wystąpić pisemnie do organu prowadzącego postępowanie o ponowne przystąpienie do testu umiejętności.
§  22.
1.
Ustalenia kosztów związanych z przeprowadzeniem testu umiejętności dokonuje organ prowadzący postępowanie, nie później niż w terminie 14 dni przed dniem jego przeprowadzenia, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych z tytułu przeprowadzenia testu, w szczególności kosztów przygotowania testu i wydatków organizacyjno-technicznych.
2.
Wnioskodawca uiszcza koszty w postaci jednorazowej opłaty, nie później niż w terminie 7 dni przed dniem przeprowadzenia testu umiejętności, na rachunek bankowy wskazany przez organ prowadzący postępowanie.
3.
Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dowód uiszczenia opłaty.
4.
W przypadku odstąpienia od testu umiejętności wnioskodawcy zwraca się 80% opłaty, o której mowa w ust. 2, na wskazany przez niego rachunek bankowy lub w inny wskazany przez niego sposób.
§  23.
W przypadku ponownego przystąpienia do testu umiejętności przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio.