Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.221.1647

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 2007 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  7.
1.
Wnioskodawca, przed wystąpieniem z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego, zwanego dalej "stażem", przekazuje:
1)
przedsiębiorcy, u którego zamierza odbywać staż, albo
2)
jednostce ratownictwa górniczego, w której zamierza odbywać staż

- kopię postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1.

2.
Przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego, na podstawie otrzymanej kopii postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, sporządza dokument zawierający zobowiązanie do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy albo zawarcia z wnioskodawcą umowy cywilnoprawnej, w ramach których wnioskodawca będzie odbywać staż.
3.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 2, przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego określa w szczególności:
1)
rodzaj stosunku prawnego, jaki zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
obowiązki, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
4.
Okres, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, nie może być krótszy niż długość stażu.
§  8.
1.
Wnioskodawca we wniosku o odbycie stażu wskazuje:
1)
przedsiębiorcę, u którego zamierza odbywać staż, albo
2)
jednostkę ratownictwa górniczego, w której zamierza odbywać staż.
2.
Wnioskodawca do wniosku o odbycie stażu dołącza dokument, o którym mowa w § 7 ust. 2.
§  9.
1.
Staż odbywa się zgodnie z programem stażu.
2.
Program stażu jest ustalany po szczegółowej analizie dotychczas posiadanych umiejętności wynikających z dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych w przepisach regulacyjnych dla wskazanego przez wnioskodawcę zawodu górniczego.
3.
Ustalając program stażu, uwzględnia się w szczególności:
1)
dotychczasową praktykę zawodową wnioskodawcy i wymagania kwalifikacyjne stawiane dla wskazanego przez wnioskodawcę zawodu górniczego;
2)
organizację i zasady funkcjonowania zakładu górniczego, w tym w zakresie porządku i dyscypliny pracy, obowiązujące w tym zakładzie przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, a także występujące zagrożenia;
3)
długość stażu.
4.
W przypadku zawodów w zakresie ratownictwa górniczego, ustalając program stażu, uwzględnia się także organizację i zasady funkcjonowania jednostki ratownictwa górniczego oraz organizację i zasady funkcjonowania ratownictwa górniczego w zakładzie górniczym.
§  10.
1.
Rozpoczęcie odbywania stażu następuje w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą albo z jednostką ratownictwa górniczego.
2.
Wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia odbywania stażu.
§  11.
Prawidłowy przebieg stażu zapewnia kierownik ruchu zakładu górniczego albo kierownik jednostki ratownictwa górniczego.
§  12.
1.
Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być:
1)
osoba kierownictwa lub dozoru ruchu zakładu górniczego albo
2)
osoba kierownictwa lub specjalista wykonujący czynności w zakresie ratownictwa górniczego, zatrudnieni w jednostce ratownictwa górniczego

- posiadający kwalifikacje równorzędne albo wyższe od kwalifikacji, o uznanie których występuje wnioskodawca.

2.
Opiekun stażu jest wyznaczany przez kierownika ruchu zakładu górniczego albo kierownika jednostki ratownictwa górniczego.
3.
Zmiana opiekuna stażu następuje:
1)
z powodu braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru przez opiekuna stażu;
2)
na umotywowany wniosek wnioskodawcy złożony nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia odbywania stażu;
3)
na umotywowany wniosek opiekuna stażu złożony nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia odbywania stażu.
4.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 3, kierownik ruchu zakładu górniczego albo kierownik jednostki ratownictwa górniczego niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna stażu i zawiadamia o tym wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie.
§  13.
1.
Zmiana przedsiębiorcy, u którego jest odbywany staż, albo jednostki ratownictwa górniczego, w której jest odbywany staż, może nastąpić na umotywowany wniosek wnioskodawcy, skierowany do organu prowadzącego postępowanie.
2.
Do organu prowadzącego postępowanie, wnioskodawcy oraz przedsiębiorcy, u którego wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, albo jednostki ratownictwa górniczego, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, stosuje się odpowiednio przepisy § 4 pkt 1, § 7 i 8.
3.
Przedsiębiorca, u którego wnioskodawca dotychczas odbywał staż, albo jednostka ratownictwa górniczego, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż, przekazuje przedsiębiorcy, u którego wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, albo jednostce ratownictwa górniczego, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, program stażu wraz z informacją o stopniu jego realizacji, sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna stażu wraz z kierownikiem ruchu zakładu górniczego albo kierownikiem jednostki ratownictwa górniczego.
4.
Przedsiębiorca, u którego wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, albo jednostka ratownictwa górniczego, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, niezwłocznie wyznacza nowego opiekuna stażu.
§  14.
Opiekun stażu w trakcie odbywania stażu:
1)
określa zadania wykonywane przez wnioskodawcę;
2)
sprawuje kontrolę realizacji obowiązków powierzonych wnioskodawcy;
3)
udziela, w razie potrzeby, wskazówek dotyczących realizacji obowiązków powierzonych wnioskodawcy;
4)
gromadzi informacje o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu.
§  15.
1.
Opiekun stażu, za pośrednictwem kierownika ruchu zakładu górniczego albo kierownika jednostki ratownictwa górniczego, przekazuje przedsiębiorcy albo jednostce ratownictwa górniczego informacje o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu.
2.
Terminy przekazywania informacji, o których mowa w ust. 1, ustala przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego.
§  16.
W trakcie odbywania stażu wnioskodawca:
1)
realizuje program stażu;
2)
przestrzega porządku organizacyjno-prawnego obowiązującego u przedsiębiorcy albo w jednostce ratownictwa górniczego.
§  17.
Organ prowadzący postępowanie wykonuje nadzór nad odbywaniem stażu w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę warunków odbywania stażu;
3)
kontrolę obecności wnioskodawcy w trakcie odbywania stażu;
4)
obserwację pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu;
5)
kontrolę postępów wnioskodawcy w przysposobieniu do samodzielnego wykonywania zawodu górniczego;
6)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
§  18.
1.
Oceny umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu dokonuje opiekun stażu wraz z kierownikiem ruchu zakładu górniczego albo kierownikiem jednostki ratownictwa górniczego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia odbywania stażu.
2.
Dokonując oceny, o której mowa w ust. 1, uwzględnia się uzyskanie przez wnioskodawcę:
1)
umiejętności wykonywania wymaganych dla danego zawodu górniczego czynności w ruchu zakładu górniczego albo w jednostce ratownictwa górniczego;
2)
znajomości obowiązujących w danym zakładzie górniczym przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, występujących zagrożeń, a także porządku i dyscypliny pracy;
3)
znajomości sposobu postępowania w sytuacjach awaryjnych;
4)
znajomości sposobu bezpiecznego wykonywania pracy.
3.
W przypadku zawodów w zakresie ratownictwa górniczego, dokonując oceny, o której mowa w ust. 1, uwzględnia się uzyskanie przez wnioskodawcę znajomości organizacji i zasad funkcjonowania danej jednostki ratownictwa górniczego oraz organizacji i zasad funkcjonowania ratownictwa górniczego w zakładzie górniczym.
4.
Ocena, o której mowa w ust. 1, jest dokonywana w formie raportu sporządzonego przez opiekuna stażu i kierownika ruchu zakładu górniczego albo kierownika jednostki ratownictwa górniczego; raport zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu górniczego albo o jego braku.
5.
Raport, o którym mowa w ust. 4, jest przekazywany przez przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego, w terminie 3 dni od dnia jego otrzymania:
1)
wnioskodawcy, na adres wskazany we wniosku o odbycie stażu;
2)
organowi prowadzącemu postępowanie.
§  19.
1.
W przypadku stwierdzenia w raporcie, o którym mowa w § 18 ust. 4, braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu górniczego organ prowadzący postępowanie może przedłużyć, na umotywowany wniosek wnioskodawcy, okres trwania stażu na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z odbytym już stażem, dwóch lat.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany do organu prowadzącego postępowanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez wnioskodawcę raportu, o którym mowa w § 18 ust. 4.
3.
Po upływie okresu, o który przedłużono staż, jest dokonywana powtórna ocena umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu.
§  20.
1.
Przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego ustala kwotowo koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu, stosownie do programu i długości stażu; koszty te ustala się na podstawie rzeczywistych wydatków poniesionych na zakup materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych, organizację zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu stażu oraz wynagrodzenie opiekuna stażu.
2.
Wnioskodawca uiszcza koszty, o których mowa w ust. 1, jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach, na rachunek bieżący przedsiębiorcy albo jednostki ratownictwa górniczego.
§  21.
1.
Organ prowadzący postępowanie może, na umotywowany wniosek złożony przez przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego, przed dokonaniem oceny, o której mowa w § 18 ust. 1, przedłużyć staż na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z odbytym już stażem, dwóch lat, w przypadku:
1)
nieprzerwanej niezdolności do pracy wnioskodawcy, o której mowa w art. 92 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm. 4 ), przez okres dłuższy niż 14 dni;
2)
przebywania wnioskodawcy na urlopie macierzyńskim;
3)
przebywania wnioskodawcy na urlopie wychowawczym, przez okres nie dłuższy niż rok;
4)
przebywania wnioskodawcy na urlopie bezpłatnym, przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące;
5)
nieprzerwanej niezdolności wnioskodawcy, odbywającego staż na podstawie umowy cywilnoprawnej, do odbywania stażu, przez okres dłuższy niż 14 dni.
2.
Organ prowadzący postępowanie może, na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę, przed dokonaniem oceny, o której mowa w § 18 ust. 1, przedłużyć staż na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z odbytym już stażem, dwóch lat.
3.
Organ prowadzący postępowanie niezwłocznie informuje przedsiębiorcę, u którego jest odbywany staż, albo jednostkę ratownictwa górniczego, w której jest odbywany staż, oraz wnioskodawcę o przedłużeniu stażu.
4.
Do przedłużonego stażu stosuje się odpowiednio przepisy § 7-20.
4 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252 i Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 68, poz. 610, Nr 86, poz. 732 i Nr 167, poz. 1398, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, Nr 217, poz. 1587 i Nr 221, poz. 1615 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 426, Nr 89, poz. 589, Nr 176, poz. 1239 i Nr 181, poz. 1288.