Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.129.1084

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 2005 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  6.
1.
Staż adaptacyjny może być odbywany w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, w parkach narodowych i w innych jednostkach organizacyjnych, których przedmiot działania obejmuje gospodarkę leśną, zwanych dalej "jednostkami".
2.
Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i dyrektorzy parków narodowych przekazują ministrowi właściwemu do spraw środowiska raz w roku w terminie do dnia 15 grudnia na rok następny wykaz jednostek, w których mogą być odbywane staże adaptacyjne.
3.
W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, wskazuje się odpowiednią jednostkę spośród jednostek umieszczonych w wykazie, o którym mowa w ust. 2.
4.
Wnioskodawca we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, może wskazać jednostkę, która jest gotowa nawiązać z nim stosunek prawny, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.
5.
Wnioskodawca do wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z nim stosunku prawnego.
6.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 5, jednostka określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin nawiązania stosunku prawnego;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny, który nie może być krótszy niż długość stażu adaptacyjnego;
4)
informację o obowiązkach, których wykonanie powierzy wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
§  7.
Wnioskodawca odbywający staż adaptacyjny w jednostce na podstawie umowy cywilnoprawnej może odbywać go bez wynagrodzenia, na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką.
§  8.
1.
Staż adaptacyjny jest odbywany w języku polskim pod nadzorem opiekuna stażu, którym jest osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa, co najmniej równorzędne z kwalifikacjami, o uznanie których występuje wnioskodawca.
2.
Opiekuna stażu, na cały okres odbywania stażu adaptacyjnego, wyznacza kierownik jednostki, w której odbywany jest staż adaptacyjny.
3.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanego wniosku opiekuna stażu złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4.
Zmiany opiekuna stażu dokonuje kierownik jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.
5.
Kierownik jednostki informuje niezwłocznie wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie o zmianie opiekuna stażu.
§  9.
1.
W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, organ prowadzący postępowanie ustala program stażu adaptacyjnego oraz określa czas jego trwania.
2.
Program stażu adaptacyjnego jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa, dla których wnioskodawca występuje o uznanie.
§  10.
W programie stażu adaptacyjnego uwzględnia się:
1)
dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy i wymagania stawiane osobom wykonującym właściwy zawód regulowany w dziedzinie leśnictwa;
2)
różnice w metodyce i technologiach zagospodarowania lasów i nadzoru nad parkami narodowymi;
3)
potrzeby poznania organizacji, zadań i zasad funkcjonowania jednostki, w której staż adaptacyjny ma być odbywany;
4)
potrzeby uczestniczenia przez wnioskodawcę w procesie popularyzacji wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej i ochronie przyrody, prowadzonym przez jednostkę.
§  11.
Program stażu adaptacyjnego przewiduje w szczególności:
1)
uczestnictwo wnioskodawcy w charakterze obserwatora w pracach prowadzonych w jednostce przez opiekuna stażu lub innych pracowników służby leśnej lub służby parków narodowych, co najmniej trzy razy w miesiącu;
2)
opracowywanie przez wnioskodawcę planu prac związanych z kompleksową gospodarką leśną i ochroną przyrody oraz samodzielne ich prowadzenie;
3)
samodzielne prowadzenie przez wnioskodawcę prac wykonawczych i nadzorujących związanych z gospodarką leśną i ochroną przyrody;
4)
uczestnictwo przez wnioskodawcę w innych pracach jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.
§  12.
1.
Na wniosek wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie może przedłużyć czas trwania stażu adaptacyjnego.
2.
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, został złożony w czasie odbywania stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie przedłuża staż lub odmawia przedłużenia stażu po zapoznaniu się z opinią kierownika jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.
§  13.
Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, lub w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z jednostką.
§  14.
1.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik jednostki, w której staż jest odbywany.
2.
Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu, w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu;
3)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
3.
Opiekun stażu informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu adaptacyjnego.
§  15.
W czasie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca jest informowany przez kierownika jednostki lub opiekuna stażu o przebiegu stażu adaptacyjnego.
§  16.
1.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik jednostki, w której staż adaptacyjny był odbywany, w terminie czternastu dni od dnia jego zakończenia.
2.
Przy dokonywaniu oceny stażu adaptacyjnego uwzględnia się w szczególności:
1)
poprawność merytoryczną wykonywania przez wnioskodawcę powierzonych mu prac objętych programem stażu;
2)
zaangażowanie zawodowe wnioskodawcy i przestrzeganie porządku pracy ustalonego w jednostce, w której staż adaptacyjny był odbywany.
3.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje się w formie opinii jednostki, w której staż adaptacyjny był odbywany, i potwierdza się ją podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu.
4.
Ocena stażu adaptacyjnego zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa albo jego braku.
5.
W przypadku negatywnej oceny stażu adaptacyjnego staż może być odbyty ponownie po upływie 12 miesięcy.
6.
Do ponownego odbywania stażu adaptacyjnego ust. 1-4, § 6-15 i 29 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Kierownik jednostki, w której staż był odbywany, przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie siedmiu dni od dnia jej sporządzenia.