Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do sprawowania funkcji syndyka.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.68.605

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 2005 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  19.
1.
Test umiejętności przeprowadza organ prowadzący postępowanie co najmniej dwa razy w roku.
2.
Organ prowadzący postępowanie wyznacza terminy testu umiejętności najpóźniej do dnia 31 grudnia na rok następny.
3.
Organ prowadzący postępowanie, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności, zawiadamia wnioskodawcę o terminie i miejscu jego przeprowadzenia.
4.
Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, załącza się informację o zakresie wiedzy, jaka zostanie objęta testem umiejętności.
§  20.
Zakres wiedzy objętej testem umiejętności ustala się, z uwzględnieniem kwalifikacji posiadanych przez wnioskodawcę, okresu praktyki zawodowej wnioskodawcy, wymaganej znajomości przepisów prawa polskiego oraz różnic wynikających ze specyfiki funkcji syndyka w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy.
§  21.
1.
Organ prowadzący postępowanie powołuje do przeprowadzenia testu umiejętności komisję egzaminacyjną, zwaną dalej "komisją", składającą się z trzech do siedmiu osób znających problematykę objętą zakresem testu umiejętności.
2.
Komisja opracowuje test umiejętności, uwzględniając materiały i wskazówki przekazane przez organ prowadzący postępowanie.
3.
W skład komisji wchodzi przedstawiciel samorządu zawodowego lub innej organizacji zrzeszającej syndyków.
4.
Członków komisji powołuje się na okres trzech lat. Wcześniejsze odwołanie członka komisji może nastąpić w przypadku zaistnienia nieprawidłowości w pełnieniu jego obowiązków.
5.
Członek komisji może być ponownie powołany w skład komisji na kolejne trzy lata.
§  22.
Komisja informuje wnioskodawców o czasie trwania testu umiejętności i kryteriach oceny przed przystąpieniem do testu.
§  23.
Test umiejętności przeprowadza się w formie pisemnej, z zachowaniem zasady anonimowości.
§  24.
1.
Test umiejętności składa się z nie mniej niż 80 i nie więcej niż 100 pytań i zagadnień, w tym co najmniej dwóch o charakterze opisowym. Jedno z pytań lub zagadnień opisowych powinno być sformułowane problemowo z opisem stanu faktycznego. Test umiejętności trwa 180 minut.
2.
Każde z pytań lub zagadnień niemających charakteru opisowego zawiera co najmniej trzy możliwości odpowiedzi.
3.
Co najmniej 90 % pytań lub zagadnień zawiera jedno rozwiązanie poprawne albo jedną odpowiedź poprawną. Pozostałe pytania lub zagadnienia mogą zawierać więcej niż jedno rozwiązanie lub odpowiedź poprawną.
§  25.
1.
Ocena testu umiejętności jest dokonywana w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2.
Test umiejętności jest oceniany w systemie punktowym.
3.
Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, dla uzyskania punktów za takie pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie odpowiedzi.
4.
Na wynik końcowy testu umiejętności składa się suma punktów uzyskanych za poszczególne prawidłowe odpowiedzi i rozwiązania.
5.
Za ocenę pozytywną testu umiejętności uznaje się uzyskanie powyżej 70 % sumy punktów możliwej do uzyskania.
§  26.
1.
Z przeprowadzenia testu umiejętności komisja sporządza protokół, niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 25 ust.1.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności skład komisji, wyniki testu umiejętności oraz podpisy członków komisji.
§  27.
Komisja przekazuje ocenę testu umiejętności wnioskodawcy i organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w § 26 ust. 1.
§  28.
1.
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.
2.
Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 2, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3.
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności z uzasadnionej przyczyny, organ prowadzący postępowanie wyznacza ponownie miejsce i termin przeprowadzenia testu umiejętności.
4.
Organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, kierując się przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
5.
W przypadku negatywnego wyniku testu umiejętności, na wniosek złożony przez wnioskodawcę, organ prowadzący postępowanie umożliwia mu ponowne, jednokrotne przystąpienie do testu umiejętności w najbliższym terminie.
§  29.
1.
Koszty przeprowadzenia testu umiejętności ustala każdorazowo organ prowadzący postępowanie na podstawie wyliczenia rzeczywistych kosztów przedstawionego przez komisję egzaminacyjną, w terminie umożliwiającym poinformowanie wnioskodawcy o ich wysokości nie później niż 30 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu.
2.
Wnioskodawca uiszcza koszty, o których mowa w ust. 1, co najmniej na 14 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu na rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  30.
Do ponownego przystąpienia do testu umiejętności stosuje się odpowiednio § 19-29.