Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.89.863

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 2004 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  18.
Test umiejętności jest przeprowadzany przez wskazaną w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, placówkę doskonalenia zawodowego pracowników służby leśnej, placówkę doskonalenia zawodowego pracowników służby parków narodowych albo szkołę leśną, zwaną dalej "placówką przeprowadzającą test".
§  19.
O terminie i miejscu przeprowadzenia testu umiejętności zawiadamia się wnioskodawcę, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem jego przeprowadzenia.
§  20.
1.
Test umiejętności opracowuje placówka przeprowadzająca test.
2.
Test umiejętności jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa.
§  21.
1.
Test umiejętności przeprowadza się w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości.
2.
Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu umiejętności z zachowaniem zasady anonimowości, test umiejętności przeprowadza się w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu. Ocena takiego testu umiejętności jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
§  22.
Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
§  23.
1.
Test umiejętności składa się z nie więcej niż stu pytań, w tym nie więcej niż 10 % o charakterze opisowym. Każde z pytań niemających charakteru opisowego zawiera nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi.
2.
Co najmniej 90 % pytań niemających charakteru opisowego zawiera jedną odpowiedź poprawną. Więcej niż jedna odpowiedź poprawna lub brak odpowiedzi poprawnej może wystąpić w nie więcej niż 10 % pytań niemających charakteru opisowego.
§  24.
1.
Test umiejętności przeprowadza komisja egzaminacyjna, składająca się z co najmniej trzech osób powoływanych przez kierownika placówki przeprowadzającej test.
2.
Pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez placówkę przeprowadzającą test.
§  25.
Z przebiegu testu umiejętności sporządza się protokół, w którym podaje się imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej, czas jego rozpoczęcia i zakończenia oraz ważniejsze okoliczności, jakie nastąpiły w jego trakcie.
§  26.
1.
Ocena testu umiejętności jest dokonywana w terminie 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2.
Odpowiedzi na pytania są punktowane.
3.
Oceny testu umiejętności dokonuje placówka przeprowadzająca test, uwzględniając w szczególności, że:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku, gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, dla zdobycia punktów za takie pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie odpowiedzi;
2)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie o charakterze opisowym ustala się jednakową maksymalną liczbę punktów;
3)
zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
4.
Kryteria oceny testu umiejętności, ustalone zgodnie z ust. 3, są udostępniane wnioskodawcy w placówce przeprowadzającej test oraz są umieszczane na arkuszu testu.
§  27.
Wynik testu umiejętności komisja egzaminacyjna przedkłada organowi prowadzącemu postępowanie oraz przekazuje wnioskodawcy, w terminie trzech dni od ustalenia wyniku.
§  28.
1.
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.
2.
Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3.
Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje komisja egzaminacyjna, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
4.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, może ponownie przystąpić do testu umiejętności nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test umiejętności.