Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.76.727

Akt utracił moc
Wersja od: 23 kwietnia 2004 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  18.
1.
Miejsce i terminy przeprowadzania testu umiejętności, zwanego dalej "testem", organ prowadzący postępowanie wyznacza dwa razy do roku.
2.
Terminy przeprowadzania testu podawane są do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw wewnętrznych, nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§  19.
Wnioskodawca składa wniosek o przeprowadzenie testu nie później niż na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem testu.
§  20.
Zakres wiedzy i umiejętności objętych testem ustala dla wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie na podstawie:
1)
świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2)
dokumentów potwierdzających okres praktyki zawodowej i nabytych przez wnioskodawcę umiejętności w zawodzie inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka;
3)
długości stażu niezbędnego do nabycia umiejętności do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka w Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
zakresu wymagań egzaminacyjnych obejmujących wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka w Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
wymaganej znajomości prawa polskiego do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka;
6)
różnic wynikających ze specyfiki zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
§  21.
1.
Zakres wiedzy i umiejętności, jaki zostanie objęty testem, przekazuje się komendantowi szkoły celem opracowania pytań i zadań testowych, w tym zadań z części praktycznej.
2.
Komendant szkoły, w terminie 14 dni od dnia otrzymania ustalonego przez organ prowadzący postępowanie zakresu wiedzy i umiejętności, opracuje pytania i zadania testowe oraz kryteria oceny.
3.
Pytania i zadania testowe zatwierdza organ prowadzący postępowanie.
§  22.
1.
Wyliczenia kosztów przeprowadzenia testu dokonuje każdorazowo komendant szkoły, w której test jest przeprowadzany, nie później niż na 30 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu, w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone przez szkołę.
2.
Wnioskodawca uiszcza koszty, o których mowa w ust. 1, w postaci jednorazowej opłaty, na wskazany rachunek bieżący - subkonto dochodów szkoły, co najmniej na 14 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu.
§  23.
1.
O ustalonym zakresie wiedzy i umiejętności objętych testem, o którym mowa w § 20, miejscu, terminie i szkole wskazanej do jego przeprowadzenia, zgodnie z profilem jej działania, oraz o wysokości opłaty z tytułu przeprowadzenia testu, organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę i wskazaną szkołę, nie później niż na 21 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
2.
Informacje o terminie i miejscu przeprowadzania testu oraz kryteriach jego oceny udostępnia się wnioskodawcy również w szkole przeprowadzającej test.
§  24.
Przystępując do testu, wnioskodawca przedstawia dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w § 22 ust. 2, oraz dokument poświadczający tożsamość.
§  25.
1.
Test składa się z:
1)
części pisemnej obejmującej nie więcej niż 50 pytań;
2)
części ustnej polegającej na wypowiedzi ustnej na wylosowany przez wnioskodawcę zestaw, składający się nie więcej niż z 5 pytań;
3)
części praktycznej obejmującej sprawdzenie wybranych umiejętności z zakresu zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka.
2.
Czas trwania testu umiejętności nie może przekraczać 360 minut.
§  26.
1.
Każde z pytań zawiera nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi. Co najmniej 60 % pytań zawiera jedną odpowiedź poprawną.
2.
Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie w części pisemnej ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, dla zdobycia punktów za takie pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie odpowiedzi.
3.
W części ustnej każda odpowiedź oceniana jest w skali od 0 do 5 punktów.
4.
Wykonanie zadania w części praktycznej punktuje się w zależności od stopnia prawidłowości jego wykonania w skali od 0 do 5 punktów.
5.
Wynik testu określa się jako pozytywny albo negatywny.
6.
Za pozytywny uznaje się wynik testu, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 70 % punktów możliwych do uzyskania.
§  27.
1.
Test przeprowadza zespół egzaminacyjny powołany przez komendanta szkoły, składający się co najmniej z trzech, lecz nie więcej niż dziewięciu, osób posiadających wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie związanym z problematyką objętą testem.
2.
W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą osoby posiadające kwalifikacje co najmniej równorzędne z kwalifikacjami, o uznanie których występuje wnioskodawca, zaś w przypadku zawodu strażaka, kwalifikacje co najmniej technika pożarnictwa.
3.
Do zadań zespołu egzaminacyjnego należy w szczególności:
1)
przeprowadzenie testu;
2)
dokonanie oceny testu.
§  28.
Pytania i zadania umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu, ostemplowanych przez komendanta szkoły, w której test jest przeprowadzany.
§  29.
Ocena testu jest dokonywana w terminie nie dłuższym niż siedem dni od dnia jego przeprowadzenia.
§  30.
Z przeprowadzonego testu niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 29, zespół egzaminacyjny sporządza protokół, zawierający w szczególności:
1)
wskazanie wnioskodawcy;
2)
wskazanie szkoły, w której test jest przeprowadzany;
3)
skład zespołu egzaminacyjnego;
4)
wynik testu;
5)
podpisy członków zespołu egzaminacyjnego.
§  31.
Wynik testu komendant szkoły, w której test jest przeprowadzany, przekazuje, w terminie trzech dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w § 30, wnioskodawcy i organowi prowadzącemu postępowanie.
§  32.
1.
Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
2.
Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3.
W przypadku nieprzystąpienia do testu z uzasadnionej przyczyny organ prowadzący postępowanie wyznacza ponownie termin, szkołę zobowiązaną do przeprowadzenia testu, zgodnie z profilem jej działania, oraz miejsce przeprowadzenia tego testu i zawiadamia o tym wnioskodawcę oraz szkołę, co najmniej na 21 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu.
4.
Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie organ prowadzący postępowanie dokonuje, kierując się przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
5.
W przypadku negatywnego wyniku testu, na wniosek złożony przez wnioskodawcę, organ prowadzący postępowanie umożliwia powtórne jednokrotne przystąpienie do testu w najbliższym terminie.
6.
Do powtórnego zdawania testu stosuje się odpowiednio przepisy § 18-31.