Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.76.725

Akt utracił moc
Wersja od: 23 kwietnia 2004 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  22.
1.
Test umiejętności, zwany dalej "testem", jest przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku.
2.
Terminy przeprowadzania testu wyznacza organ prowadzący postępowanie oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw administracji publicznej, nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§  23.
Wnioskodawca składa wniosek o przeprowadzenie testu nie później niż na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§  24.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia wnioskodawcę, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu, o terminie i miejscu przeprowadzenia testu, jego tematyce oraz wysokości opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu.
§  25.
Wnioskodawca, nie później niż na 14 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu, może wystąpić do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej z umotywowanym wnioskiem o przeprowadzenie testu w kolejnym terminie; przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia niezwłocznie wnioskodawcę o przesunięciu terminu przeprowadzenia testu.
§  26.
1.
Test jest opracowywany przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
2.
Do opracowania testu stosuje się odpowiednio przepis § 10 ust. 2.
§  27.
1.
Test jest przeprowadzany w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości.
2.
Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu z zachowaniem zasady anonimowości, test jest przeprowadzany w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu; ocena takiego testu jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
§  28.
1.
Test składa się z nie więcej niż stu zagadnień lub pytań.
2.
Każde z zagadnień lub pytań zawiera nie mniej niż trzy możliwości rozwiązania lub odpowiedzi.
3.
Co najmniej 90 % zagadnień lub pytań zawiera jedno rozwiązanie poprawne albo jedną odpowiedź poprawną; pozostałe zagadnienia lub pytania mogą zawierać więcej niż jedno rozwiązanie poprawne albo więcej niż jedną odpowiedź poprawną.
§  29.
Zagadnienia i pytania oraz możliwości rozwiązań albo odpowiedzi są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu, ostemplowanych przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  30.
1.
Rozwiązania zagadnień oraz odpowiedzi na pytania są punktowane.
2.
Za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia oraz każdą prawidłową odpowiedź na pytanie ustala się jednakową liczbę punktów; w przypadku gdy więcej niż jedno rozwiązanie lub odpowiedź są prawidłowe, dla zdobycia punktów za takie zagadnienie lub pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie rozwiązania lub odpowiedzi.
3.
Kryteria oceny testu, wymienione w ust. 2, są dostępne dla wnioskodawcy w komisji egzaminacyjnej oraz umieszczane na arkuszu testu.
§  31.
1.
Wynik testu określa się jako pozytywny albo negatywny.
2.
Za pozytywny uznaje się wynik testu, jeżeli wnioskodawca uzyska więcej niż 70 % punktów możliwych do uzyskania.
§  32.
Oceny testu oraz ustalenia jego wyniku dokonuje komisja egzaminacyjna w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.
§  33.
1.
Komisja egzaminacyjna, niezwłocznie po dokonaniu oceny testu oraz ustalenia jego wyniku, sporządza protokół z przeprowadzenia testu.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
wskazanie wnioskodawcy;
2)
skład komisji egzaminacyjnej;
3)
wynik testu;
4)
podpisy członków komisji egzaminacyjnej.
§  34.
Komisja egzaminacyjna przekazuje wynik testu, w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w § 33 ust. 1:
1)
wnioskodawcy, na adres wskazany we wniosku o przeprowadzenie testu;
2)
organowi prowadzącemu postępowanie.
§  35.
1.
Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
2.
Wnioskodawca, w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu, może złożyć przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej pisemne oświadczenie o przyczynie nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie.
3.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej dokonuje niezwłocznie oceny zasadności przyczyny nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie, wskazanej przez wnioskodawcę, kierując się przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy; o dokonanej ocenie informuje wnioskodawcę w terminie 3 dni od dnia jej dokonania.
4.
Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
5.
W przypadku nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie z uzasadnionej przyczyny, przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia wnioskodawcę, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia kolejnego testu, o terminie i miejscu przeprowadzenia testu oraz jego tematyce.
§  36.
1.
Koszty przeprowadzenia testu są ustalane kwotowo przez organ prowadzący postępowanie, w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone z tytułu egzaminowania wnioskodawców, w szczególności wydatki na pokrycie kosztów wynajęcia sali i druku arkuszy testów oraz innych kosztów organizacyjno-technicznych przeprowadzenia testu, a także w oparciu o ilość złożonych wniosków o przeprowadzenie testu oraz ilość zawodów górniczych, dla których będzie przeprowadzony test.
2.
Opłatę z tytułu kosztów przeprowadzenia testu uiszcza się na rachunek bieżący - subkonto dochodów urzędu organu prowadzącego postępowanie lub gotówką do kasy urzędu tego organu.
3.
Wnioskodawca przedstawia dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w ust. 2, przed przystąpieniem do testu.