Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów administracji rządowej - gospodarka morska i żegluga śródlądowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1639

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 sierpnia 2017 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  15. 
1. 
Test umiejętności przeprowadza się w następujących formach:
1)
test pisemny składający się z nie więcej niż 80 pytań;
2)
pytania ustne składające się z co najmniej 5 i nie więcej niż 10 pytań losowo wybranych przez wnioskodawcę;
3)
test praktyczny polegający na wykonaniu zadania sprawdzającego wybrane umiejętności z zakresu zawodu regulowanego.
2. 
Pytania oraz zadania w toku przeprowadzanego testu umiejętności opracowuje organ prowadzący postępowanie.
3. 
Arkusze testu pisemnego, pytań ustnych i testu praktycznego są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich ujawnienie przed rozpoczęciem testu umiejętności.
§  16. 
1. 
Organ prowadzący postępowanie, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o przystąpieniu do testu umiejętności, wyznacza miejsce i termin jego przeprowadzenia.
2. 
Organ prowadzący postępowanie powiadamia wnioskodawcę o miejscu, terminie i formie testu umiejętności co najmniej 30 dni przed wyznaczonym dniem jego przeprowadzenia.
§  17. 
1. 
W celu przeprowadzenia testu umiejętności organ prowadzący postępowanie powołuje komisję egzaminacyjną, zwaną dalej "komisją", składającą się co najmniej z 3, lecz nie więcej niż 5 osób, które posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie objętym danym zawodem regulowanym.
2. 
Do zadań komisji należy:
1)
przygotowanie testu umiejętności;
2)
przeprowadzenie testu umiejętności;
3)
sprawdzenie testu pisemnego i testu praktycznego, ocena odpowiedzi na pytania ustne oraz dokonanie oceny wyniku testu umiejętności;
4)
sporządzenie protokołu z przeprowadzanego testu umiejętności;
5)
powiadomienie wnioskodawcy o sposobie i terminie przekazania informacji o wyniku testu umiejętności.
3. 
Czas trwania testu umiejętności nie może przekroczyć 360 minut.
4. 
Test umiejętności w formach, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 1 i 2, jest oceniany w systemie punktowym. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe wnioskodawca uzyskuje 1 punkt, za brak odpowiedzi albo odpowiedź nieprawidłową - 0 punktów. Za każdą odpowiedź na pytanie ustne wnioskodawca uzyskuje od 1 punktu do 3 punktów.
5. 
Test praktyczny jest oceniany według określonych przez komisję kryteriów oceny do każdego zadania. Wynik testu praktycznego może być pozytywny albo negatywny.
6. 
Za pozytywny uznaje się wynik testu umiejętności, w którym wnioskodawca uzyskał co najmniej 70% ogólnej liczby punktów do zdobycia w toku przeprowadzanego testu umiejętności oraz uzyskał pozytywną ocenę testu praktycznego.
§  18. 
1. 
Z przeprowadzonego testu umiejętności komisja sporządza protokół.
2. 
Protokół zawiera imiona i nazwiska członków komisji, informację o czasie rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania testu umiejętności, opis ważniejszych zdarzeń podczas przeprowadzanego testu umiejętności, listę osób przystępujących do testu umiejętności, dokumentację i wynik przeprowadzonego testu umiejętności oraz podpisy członków komisji.
3. 
Komisja, w terminie 3 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności, przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie protokół wraz z dokumentacją.
§  19. 
1. 
Organ prowadzący postępowanie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu wraz z dokumentacją, przekazuje wnioskodawcy informację o wyniku przeprowadzonego testu umiejętności.
2. 
Wnioskodawcy, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, przysługuje prawo do:
1)
wglądu do testu umiejętności;
2)
złożenia do komisji, za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie, wniosku o ponowne sprawdzenie wyniku testu umiejętności;
3)
powtórnego jednokrotnego przystąpienia do testu umiejętności, nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia jego wyniku.
3. 
Do powtórnego jednokrotnego przystąpienia do testu umiejętności przepisy ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2, § 15-18, § 20 oraz § 23 stosuje się odpowiednio.
§  20. 
1. 
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny uznaje się za odstąpienie od testu umiejętności.
2. 
W przypadku gdy nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny, wnioskodawca składa wniosek o wyznaczenie nowego terminu przeprowadzenia testu umiejętności, wskazując w nim ważne, odpowiednio udokumentowane okoliczności lub zdarzenia losowe, z powodu których nie przystąpił do testu umiejętności w poprzednio wyznaczonym terminie.
3. 
Do usprawiedliwiania okoliczności lub zdarzeń losowych, o których mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60 i 962).