Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów administracji rządowej - gospodarka morska i żegluga śródlądowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1639

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 sierpnia 2017 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  4. 
Staż odbywa się w instytucji właściwej ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie.
§  5. 
1. 
Do oświadczenia o wyborze odbycia stażu adaptacyjnego, a także w przypadku odbywania stażu adaptacyjnego zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 1 lit. c i d oraz ust. 3 ustawy, wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie instytucji do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 5 pkt 13 ustawy.
2. 
Dokument, o którym mowa w ust. 1, zawiera informacje o:
1)
rodzaju stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
warunkach wynagradzania wnioskodawcy w przypadku odbywania stażu adaptacyjnego za wynagrodzeniem;
3)
terminie, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
okresie, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny, nie krótszym niż czas trwania stażu adaptacyjnego wskazany w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy;
5)
obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
6)
imieniu i nazwisku wyznaczonego opiekuna stażu adaptacyjnego wraz z dokumentem potwierdzającym jego kwalifikacje zawodowe oraz doświadczenie zawodowe, o których mowa w § 7 ust. 2;
7)
wstępnie wyliczonych kosztach instytucji związanych z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
§  6. 
1. 
Organ prowadzący postępowanie, po zaakceptowaniu instytucji wybranej przez wnioskodawcę, przekazuje tej instytucji postanowienie, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy. Organ prowadzący postępowanie odmawia zaakceptowania instytucji wybranej przez wnioskodawcę, w przypadku braku możliwości realizacji stażu adaptacyjnego w tej instytucji zgodnie z § 4.
2. 
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, może być przekazana również drogą elektroniczną, za pomocą informatycznych nośników danych lub w postaci kopii dokumentów.
§  7. 
1. 
Staż adaptacyjny odbywa się pod kierunkiem opiekuna stażu adaptacyjnego.
2. 
Opiekun stażu adaptacyjnego jest wyznaczany na okres odbywania stażu adaptacyjnego przez kierownika instytucji, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie, spośród osób posiadających odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu, którego dotyczy postępowanie, i przynajmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe liczone od dnia uzyskania tych kwalifikacji.
3. 
Zadaniem opiekuna stażu adaptacyjnego jest przygotowanie programu stażu adaptacyjnego uwzględniającego zakres i czas stażu adaptacyjnego określone w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, pomoc wnioskodawcy w realizacji stażu adaptacyjnego oraz sporządzenie opinii o przebiegu stażu adaptacyjnego i nabytych umiejętnościach wnioskodawcy.
4. 
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego wykonywania zadań opiekuna stażu adaptacyjnego;
2)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę, nie później niż 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanego wniosku złożonego przez opiekuna stażu adaptacyjnego o zwolnienie go z pełnionych obowiązków, nie później niż 3 miesiące przed dniem zakończenia stażu adaptacyjnego.
5. 
Zmiany opiekuna stażu adaptacyjnego dokonuje kierownik instytucji w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie.
§  8. 
1. 
W okresie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca:
1)
przestrzega porządku organizacyjno-prawnego instytucji;
2)
realizuje program stażu adaptacyjnego;
3)
dokumentuje przebieg stażu adaptacyjnego w dzienniku stażu adaptacyjnego, który zawiera:
a)
imię i nazwisko wnioskodawcy,
b)
imię i nazwisko opiekuna stażu adaptacyjnego,
c)
datę rozpoczęcia stażu adaptacyjnego,
d)
datę założenia dziennika,
e)
tygodniowy wykaz czynności wykonywanych przez wnioskodawcę oraz datę ich wykonywania, potwierdzone podpisem opiekuna stażu adaptacyjnego,
f)
okresowe oceny wykonywanych czynności wystawione i podpisane przez opiekuna stażu adaptacyjnego, z podaniem daty i miejsca ich sporządzenia.
2. 
Opiekun stażu adaptacyjnego potwierdza podpisem w dzienniku stażu adaptacyjnego zgodność jego przebiegu z programem stażu adaptacyjnego.
§  9. 
1. 
Nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego sprawuje osoba wyznaczona przez organ prowadzący postępowanie przez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu adaptacyjnego;
2)
kontrolę warunków odbywania stażu adaptacyjnego;
3)
kontrolę obecności wnioskodawcy w instytucji w okresie stażu adaptacyjnego;
4)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu adaptacyjnego;
5)
nakazanie usunięcia uchybień stwierdzonych w toku czynności kontrolnych.
2. 
Osoba wyznaczona do sprawowania nadzoru sporządza na piśmie sprawozdanie zawierające wnioski wynikające z przeprowadzenia czynności, o których mowa w ust. 1.
§  10. 
1. 
Zmiana instytucji w okresie odbywania stażu adaptacyjnego może nastąpić na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę do organu prowadzącego postępowanie, nie później niż 6 miesięcy przed dniem zakończenia stażu adaptacyjnego.
2. 
Wnioskodawca przekazuje wniosek, o którym mowa w ust. 1, do wiadomości dotychczasowej instytucji.
3. 
Wnioskodawca wskazuje we wniosku, o którym mowa w ust. 1, instytucję, w której zamierza kontynuować staż adaptacyjny, oraz załącza do niego dokument, o którym mowa w § 5 ust. 1.
4. 
Organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny zasadności wniosku, o którym mowa w ust. 1. O wyniku dokonanej oceny organ prowadzący postępowanie powiadamia wnioskodawcę, instytucję, w której dotychczas odbywał staż adaptacyjny, oraz instytucję, w której zamierza go kontynuować, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1.
5. 
Do zmiany instytucji oraz do odbywania stażu adaptacyjnego w instytucji, w której wnioskodawca kontynuuje staż adaptacyjny, stosuje się odpowiednio przepisy § 6-8.
6. 
W przypadku zgody organu prowadzącego postępowanie na zmianę instytucji instytucja, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż adaptacyjny, dokonuje rozliczenia finansowego z wnioskodawcą zgodnie z przepisami rozdziału 4, a następnie przekazuje instytucji, w której zamierza kontynuować staż adaptacyjny:
1)
postanowienie, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, wraz z kopią dokumentacji, o której mowa w § 6 ust. 1;
2)
program stażu adaptacyjnego wraz z informacją o stopniu jego realizacji sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna i zatwierdzoną przez kierownika instytucji albo wyznaczonego przez niego pracownika;
3)
szczegółowe rozliczenie rzeczywistych, proporcjonalnych do okresu odbytego stażu adaptacyjnego, kosztów poniesionych przez tę instytucję w związku z odbywaniem stażu adaptacyjnego.
7. 
Rozliczenie, o którym mowa w ust. 6 pkt 3, instytucja przekazuje równocześnie do organu prowadzącego postępowanie.
§  11. 
W terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego przez wnioskodawcę instytucja przekazuje do organu prowadzącego postępowanie opinię, o której mowa w § 7 ust. 3, zatwierdzoną przez kierownika tej instytucji albo wyznaczonego przez niego pracownika, wraz z programem odbytego stażu adaptacyjnego, dziennikiem stażu adaptacyjnego, szczegółowym rozliczeniem rzeczywistych kosztów poniesionych przez instytucję w związku z odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz informacją o rozliczeniu się z kosztów odbywania stażu adaptacyjnego przez wnioskodawcę.
§  12. 
1. 
Organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności w terminie 30 dni od dnia otrzymania opinii, o której mowa w § 7 ust. 3.
2. 
W celu dokonania oceny, o której mowa w ust. 1, organ prowadzący postępowanie powołuje zespół składający się co najmniej z 3, lecz nie więcej niż 5 osób, które posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie, związane z zakresem stażu adaptacyjnego, zwany dalej "zespołem".
3. 
Zespół dokonuje oceny, o której mowa w ust. 1, na podstawie:
1)
opinii, o której mowa w § 7 ust. 3;
2)
dziennika stażu adaptacyjnego.
4. 
Zespół sporządza protokół z oceny, o której mowa w ust. 1, zawierający:
1)
imiona i nazwiska członków zespołu;
2)
uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu albo nieprzygotowaniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego;
3)
wskazanie dokumentacji, o której mowa w ust. 3, na podstawie której dokonano oceny, o której mowa w ust. 1;
4)
podpisy członków zespołu.
5. 
Zespół, w terminie 3 dni od dnia dokonania oceny, o której mowa w ust. 1, przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie protokół z oceny, o której mowa w ust. 1, wraz z dokumentacją.
§  13. 
Organ prowadzący postępowanie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu z oceny, o której mowa w § 12 ust. 1, informuje wnioskodawcę o ocenie nabytych przez niego umiejętności.
§  14. 
1. 
W przypadku stwierdzenia nieprzygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego organ prowadzący postępowanie może, na uzasadniony wniosek wnioskodawcy złożony w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez wnioskodawcę informacji, o której mowa w § 13, jednokrotnie przedłużyć staż adaptacyjny, nie dłużej niż o połowę odbytego stażu adaptacyjnego, z zachowaniem okresu, o którym mowa w art. 20 ust. 4 ustawy.
2. 
W przypadku przedłużenia stażu adaptacyjnego przepisy § 5-13, § 21 i § 23 stosuje się odpowiednio.