Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego rzeczoznawcy w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.488

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 marca 2017 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  3. 
1. 
Staż adaptacyjny dla zawodu regulowanego, zwany dalej "stażem adaptacyjnym", odbywa się u przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi, zwanego dalej "jednostką".
2. 
Staż adaptacyjny odbywa się w jednostce w ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką.
3. 
Wnioskodawca do oświadczenia o wyborze stażu adaptacyjnego dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.
4. 
Termin rozpoczęcia stażu adaptacyjnego wnioskodawca uzgadnia z kierownikiem jednostki.
§  4. 
1. 
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego wyznaczonego przez kierownika jednostki na okres trwania stażu adaptacyjnego.
2. 
Opiekunem stażu adaptacyjnego może być osoba posiadająca:
1)
wykształcenie co najmniej równorzędne z wykształceniem wnioskodawcy;
2)
co najmniej 3-letnie doświadczenie w zawodzie regulowanym.
3. 
Kierownik jednostki może zmienić opiekuna stażu adaptacyjnego w następujących przypadkach:
1)
gdy dotychczasowy opiekun stażu adaptacyjnego nie może sprawować nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego;
2)
na wniosek wnioskodawcy albo opiekuna stażu adaptacyjnego, złożony do kierownika jednostki nie później niż na 14 dni przed dniem zakończenia odbywania stażu adaptacyjnego.
§  5. 
Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego, w tym zwłaszcza:
1)
kontroluje realizację zakresu stażu adaptacyjnego;
2)
kontroluje warunki odbywania stażu adaptacyjnego;
3)
sprawdza obecność wnioskodawcy w miejscu odbywania stażu adaptacyjnego;
4)
obserwuje pracę wykonywaną przez wnioskodawcę w okresie stażu adaptacyjnego;
5)
gromadzi informacje o przebiegu stażu adaptacyjnego.
§  6. 
1. 
Zmiana jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, może nastąpić na uzasadniony wniosek wnioskodawcy, złożony do organu prowadzącego postępowanie, nie później niż na 14 dni przed dniem zakończenia odbywania stażu adaptacyjnego.
2. 
Organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny zasadności wniosku.
3. 
W przypadku gdy organ prowadzący postępowanie uzna wniosek za uzasadniony, o dokonanej ocenie powiadamia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, wnioskodawcę, jednostkę, w której dotychczas wnioskodawca odbywał staż adaptacyjny, oraz jednostkę, w której wnioskodawca będzie go kontynuować.
4. 
W przypadku gdy organ prowadzący postępowanie uzna wniosek za nieuzasadniony, o dokonanej ocenie powiadamia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, wnioskodawcę oraz jednostkę, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny.
5. 
Do wnioskodawcy i jednostki, w której staż adaptacyjny będzie kontynuowany, stosuje się przepisy § 3-5.
6. 
Jednostka, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż adaptacyjny, po uznaniu przez organ prowadzący postępowanie wniosku za uzasadniony przekazuje jednostce, w której będzie kontynuowany staż adaptacyjny:
1)
postanowienie, o którym mowa w § 2 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji, o której mowa w § 2 ust. 2;
2)
informację o stopniu realizacji zakresu stażu, sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna stażu adaptacyjnego i zatwierdzoną przez kierownika jednostki.
7. 
Jednostka, w której wnioskodawca będzie kontynuować staż adaptacyjny, po uznaniu przez organ prowadzący postępowanie wniosku za uzasadniony, dokonuje obliczenia kosztów odbywania stażu adaptacyjnego w tej jednostce zgodnie z § 9 ust. 1.
§  7. 
1. 
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje w formie pisemnej kierownik jednostki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tego stażu.
2. 
Kierownik jednostki, dokonując oceny stażu adaptacyjnego, bierze pod uwagę stopień przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego, opinię przedstawioną przez opiekuna stażu adaptacyjnego dotyczącą odbywania stażu adaptacyjnego, poprawność merytoryczną i metodyczną nabytych umiejętności, w tym:
1)
umiejętność samodzielnej realizacji zadań z zakresu zawodu regulowanego;
2)
znajomość przepisów prawa z zakresu zawodu regulowanego;
3)
prawidłowość realizacji zadań objętych zakresem stażu adaptacyjnego.
3. 
Ocena stażu adaptacyjnego zawiera stwierdzenie, że wnioskodawca jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego, wraz z uzasadnieniem - ocena pozytywna albo stwierdzenie, że wnioskodawca nie jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego, wraz z uzasadnieniem - ocena negatywna.
4. 
Kierownik jednostki przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego organowi prowadzącemu postępowanie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tego stażu.
5. 
Organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę na piśmie o wyniku oceny stażu adaptacyjnego dokonanej przez kierownika jednostki, w terminie 3 dni od dnia otrzymania tej oceny.
§  8. 
1. 
W przypadku otrzymania oceny negatywnej wnioskodawca może złożyć do organu prowadzącego postępowanie wniosek o ponowne odbycie stażu adaptacyjnego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania oceny.
2. 
Do ponownego odbycia stażu adaptacyjnego stosuje się przepisy § 3-7 i 9.
3. 
Organ prowadzący postępowanie, na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę przed zakończeniem odbywania stażu adaptacyjnego, może przedłużyć staż adaptacyjny na czas określony.
§  9. 
1. 
Kierownik jednostki ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie, koszty odbywania stażu adaptacyjnego, nie później niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia stażu adaptacyjnego, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez jednostkę, związanych z odbywaniem stażu adaptacyjnego, przy uwzględnieniu programu i okresu trwania stażu adaptacyjnego oraz wydatków techniczno-organizacyjnych.
2. 
Wnioskodawca uiszcza opłatę z tytułu kosztów odbywania stażu adaptacyjnego miesięcznie w równych ratach płatnych z góry do 10. dnia miesiąca na rachunek bankowy jednostki wskazany przez kierownika tej jednostki.
3. 
W przypadku gdy staż adaptacyjny odbywa się w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
4. 
Jeżeli z przyczyn leżących po stronie jednostki staż adaptacyjny nie może się odbyć lub nie może być kontynuowany, kierownik jednostki informuje o tym fakcie wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od powzięcia informacji o zaistnieniu tych przyczyn.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, kierownik jednostki zwraca wnioskodawcy ratę poniesioną za okres, który nie może być przez organ prowadzący postępowanie zaliczony na poczet okresu odbywania stażu adaptacyjnego, w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o niemożności kontynuowania stażu adaptacyjnego albo jego części.
6. 
Wnioskodawcy przysługuje zwrot poniesionych kosztów odbywania stażu adaptacyjnego, pomniejszonych o koszty związane z przygotowaniem stażu oraz materiałów edukacyjnych, jeżeli:
1)
złożył pisemną rezygnację z odbywania stażu adaptacyjnego, co najmniej na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia odbywania stażu adaptacyjnego, uzgodnionym przez wnioskodawcę z jednostką;
2)
nie przystąpił do stażu adaptacyjnego z usprawiedliwionej przyczyny.
7. 
Kierownik jednostki dokonuje oceny przyczyny nieprzystąpienia do odbywania stażu adaptacyjnego przez wnioskodawcę, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
§  10. 
Postanowienie i oświadczenie, o których mowa w § 2 ust. 1, oświadczenie, o którym mowa w § 16 ust. 2, dokumentacja, o której mowa w § 2 ust. 2, wnioski, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 2, § 6 ust. 1 i § 8 ust. 1 i 3, oraz dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 3 i § 7 ust. 1, mogą być przekazywane w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej.