Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.28

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 stycznia 2017 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  21. 
1. 
Zakres testu umiejętności dla zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wymienionych w:
1)
pkt 1 załącznika do rozporządzenia - jest indywidualnie ustalany dla wnioskodawcy na podstawie odpowiedniego zakresu egzaminu kwalifikacyjnego dla kandydatów na stanowisko inspektora dozoru jądrowego, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 71 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2014 r. poz. 1512, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą - Prawo atomowe";
2)
pkt 2 załącznika do rozporządzenia - jest indywidualnie ustalany dla wnioskodawcy na podstawie odpowiedniego zakresu szkolenia dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektorów ochrony radiologicznej, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 12b ust. 1 ustawy - Prawo atomowe;
3)
pkt 3 załącznika do rozporządzenia - jest indywidualnie ustalany dla wnioskodawcy na podstawie odpowiedniego zakresu szkolenia dla osób ubiegających się o uprawnienia umożliwiające zatrudnienie na stanowisku mającym istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 12b ust. 1 ustawy - Prawo atomowe;
4)
pkt 4 załącznika do rozporządzenia - jest indywidualnie ustalany dla wnioskodawcy na podstawie odpowiedniego zakresu szkolenia dla osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania czynności mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność polegającą na rozruchu, eksploatacji lub likwidacji elektrowni jądrowej, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 12d ust. 8 ustawy - Prawo atomowe.
2. 
Zakres testu umiejętności każdorazowo uwzględnia różnice w zakresie wymagań dotyczących wykonywania poszczególnych zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a państwem wnioskodawcy.
§  22. 
1. 
Test umiejętności dla zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wymienionych w:
1)
pkt 1 załącznika do rozporządzenia - przygotowuje i przeprowadza komisja egzaminacyjna właściwa dla uprawnień inspektora dozoru jądrowego, o której mowa w art. 65 ust. 5 ustawy - Prawo atomowe;
2)
pkt 2 załącznika do rozporządzenia - przygotowuje i przeprowadza komisja egzaminacyjna właściwa dla uprawnień inspektora ochrony radiologicznej, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy - Prawo atomowe;
3)
pkt 3 załącznika do rozporządzenia - przygotowuje i przeprowadza komisja egzaminacyjna właściwa dla uprawnień umożliwiających zatrudnienie na stanowisku mającym istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, o której mowa w art. 12a ust. 6 ustawy - Prawo atomowe;
4)
pkt 4 załącznika do rozporządzenia - przygotowuje i przeprowadza odpowiednia komisja egzaminacyjna właściwa dla uprawnień umożliwiających wykonywanie czynności mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność polegającą na rozruchu, eksploatacji lub likwidacji elektrowni jądrowej, o której mowa w art. 12d ust. 6 ustawy - Prawo atomowe.
2. 
Test umiejętności przeprowadza się w obecności co najmniej trzech członków komisji egzaminacyjnej, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  23. 
1. 
Test umiejętności przeprowadza się w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania przez Prezesa Agencji wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2. 
O terminie i miejscu przeprowadzenia testu umiejętności Prezes Agencji zawiadamia wnioskodawcę co najmniej na trzydzieści dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.
§  24. 
1. 
W zawiadomieniu, o którym mowa w § 23 ust. 2, wskazuje się wysokość kosztów przeprowadzenia testu umiejętności.
2. 
Koszty przeprowadzenia testu umiejętności są ustalane kwotowo przez Prezesa Agencji w oparciu o wydatki ponoszone przez Prezesa Agencji w związku z przeprowadzeniem testu, z uwzględnieniem wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej oraz wydatków organizacyjno-technicznych związanych z przeprowadzeniem testu umiejętności.
3. 
Wnioskodawca wpłaca opłatę za przeprowadzenie testu umiejętności w wysokości kosztów ustalonych zgodnie z ust. 2 na rachunek bankowy Państwowej Agencji Atomistyki.
4. 
Dowód wniesienia opłaty wnioskodawca przedstawia przed przystąpieniem do testu umiejętności.
5. 
Nieprzedstawienie dowodu wniesienia opłaty powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu.
6. 
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności bez uzasadnionej przyczyny opłata wniesiona przez wnioskodawcę nie podlega zwrotowi.
7. 
Na wniosek wnioskodawcy, który z ważnych przyczyn losowych nie przystąpił do testu umiejętności, opłatę niezwłocznie zwraca się na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę albo zalicza się na poczet opłaty za ponowne przeprowadzenie testu umiejętności.
8. 
W przypadku odwołania testu umiejętności z przyczyn leżących po stronie Prezesa Agencji opłatę, o której mowa w ust. 1, zwraca się wnioskodawcy na wskazany przez niego rachunek bankowy.
§  25. 
1. 
Test umiejętności opracowuje komisja egzaminacyjna.
2. 
Test umiejętności składa się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego.
§  26. 
1. 
Etap pisemny testu umiejętności składa się z:
1)
tematów obliczeniowych - w przypadku zawodu w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wymienionego w pkt 1 załącznika do rozporządzenia;
2)
pytań testowych oraz zadań obliczeniowych lub pytań problemowych - w przypadku zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wymienionych w pkt 2-4 załącznika do rozporządzenia.
2. 
Czas trwania etapu pisemnego określa każdorazowo przewodniczący komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej test umiejętności, uwzględniając indywidualnie określony zakres testu umiejętności.
3. 
Czas trwania etapu pisemnego nie może przekroczyć 90 minut.
4. 
Za etap pisemny komisja egzaminacyjna przyznaje:
1)
1 pkt za każdą poprawną odpowiedź na pytanie testowe;
2)
od 0 do 10 pkt za każde zadanie obliczeniowe lub pytanie problemowe.
§  27. 
1. 
Do etapu ustnego testu umiejętności dopuszcza się osoby, które:
1)
w przypadku etapu pisemnego, o którym mowa w § 26 ust. 1 pkt 1, otrzymały co najmniej 2/3 punktów możliwych do uzyskania;
2)
w przypadku etapu pisemnego, o którym mowa w § 26 ust. 1 pkt 2, otrzymały co najmniej 2/3 punktów możliwych do uzyskania za odpowiedzi na pytania testowe oraz co najmniej 2/3 punktów możliwych do uzyskania za rozwiązanie pytań problemowych lub zadań obliczeniowych.
2. 
Etap ustny składa się z nie więcej niż 6 pytań.
3. 
Za odpowiedź na każde pytanie przyznaje się od 0 do 5 punktów.
4. 
Etap ustny uznaje się za zdany, jeżeli osoba zdająca otrzymała co najmniej 2/3 punktów możliwych do uzyskania.
§  28. 
1. 
Wynik testu umiejętności określa się jako "pozytywny" lub "negatywny".
2. 
O wyniku testu umiejętności komisja egzaminacyjna rozstrzyga większością głosów. W razie równej liczby głosów o wyniku testu rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
3. 
Z przeprowadzonego testu umiejętności sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji egzaminacyjnej przeprowadzający test umiejętności.
§  29. 
Wynik przeprowadzonego testu umiejętności przewodniczący komisji egzaminacyjnej przekazuje Prezesowi Agencji i wnioskodawcy w terminie siedmiu dni od dnia przeprowadzenia testu.
§  30. 
1. 
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.
2. 
Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3. 
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności z uzasadnionej przyczyny Prezes Agencji wyznacza ponownie miejsce i termin przeprowadzenia testu.
4. 
Prezes Agencji dokonuje oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, kierując się przepisami w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
§  31. 
Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik z testu umiejętności, może ponownie złożyć wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności dla danego zawodu w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test umiejętności. Przepisy § 23-30 stosuje się.