Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów trenera i instruktora sportu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.75.403

Akt utracił moc
Wersja od: 8 kwietnia 2011 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  7.
1.
Staż odbywa się w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy, zwanym dalej "jednostką".
2.
Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być:
1)
trener klasy mistrzowskiej lub klasy I - dla zawodu trener - w sporcie, w którym wnioskodawca występuje o uznanie kwalifikacji;
2)
trener lub instruktor sportu - dla zawodu instruktor sportu - w sporcie, w którym wnioskodawca występuje o uznanie kwalifikacji.
3.
W ramach sprawowanego nadzoru opiekun stażu:
1)
sprawuje kontrolę realizacji programu stażu;
2)
sprawuje kontrolę obecności wnioskodawcy w miejscu wyznaczonym przez opiekuna, w ramach realizacji programu stażu w danym dniu;
3)
gromadzi informacje o przebiegu stażu.
§  8.
1.
Opiekuna stażu wyznacza na okres całego stażu kierownik jednostki.
2.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego wykonywania nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
§  9.
Wnioskodawca odbywa staż w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a jednostką.
§  10.
Program stażu uwzględnia w szczególności:
1)
uczestnictwo wnioskodawcy w charakterze obserwatora w odpowiednich zajęciach prowadzonych w jednostce przez opiekuna stażu lub inne osoby, w wymiarze co najmniej 8 godzin zajęć w miesiącu;
2)
opracowywanie przez wnioskodawcę planu zajęć, prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu, w wymiarze co najmniej 8 godzin zajęć w miesiącu, i omawianie tych zajęć z osobą, w której obecności się odbywały.
§  11.
1.
Do wniosku o odbycie stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z nim stosunku pracy bądź umowy cywilnoprawnej, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
2.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 1, jednostka określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
informację o obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
dane opiekuna stażu (imię, nazwisko);
6)
przewidywane koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu, wyliczone zgodnie z § 16.
§  12.
1.
Organ prowadzący postępowanie przedłuża okres stażu na wniosek wnioskodawcy.
2.
Staż ulega przedłużenia w przypadku:
1)
nieprzerwanej niezdolności do pracy, o której mowa w art. 92 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.2)), osoby obywającej staż, przez okres dłuższy niż 14 dni;
2)
urlopu macierzyńskiego osoby odbywającej staż;
3)
przebywania osoby odbywającej staż na urlopie wychowawczym;
4)
przebywania osoby odbywającej staż na urlopie bezpłatnym.
3.
Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, organ prowadzacy postępowanie niezwłocznie informuje jednostkę oraz wnioskodawcę o przedłużeniu okresu trwania stażu.
§  13.
1.
Oceny stażu dokonują wspólnie opiekun stażu oraz kierownik jednostki, w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
2.
Przy ocenie stażu uwzględnia się poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych i wykonywanych zajęć, a także przestrzeganie porządku pracy ustalonego w wewnętrznych aktach normatywnych dotyczących porządku pracy w jednostce.
3.
Ocena stażu składa się z raportu sporządzonego przez opiekuna stażu i wniosków kierownika jednostki i zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania zawodu albo o jego braku.
4.
Ocena stażu jest potwierdzana podpisami kierownika jednostki lub jego zastępcy i opiekuna stażu.
§  14.
Ocenę stażu kierownik jednostki przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
§  15.
1.
Jeżeli ocena stażu jest negatywna, wnioskodawcy przysługuje prawo do powtórnego przystąpienia do stażu.
2.
Do powtórnego odbycia stażu przepisy § 7-14 i 16 stosuje się odpowiednio.
§  16.
1.
Obliczenia kosztów związanych z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu dokonuje jednostka na podstawie rzeczywistych wydatków, które będą ponoszone przez jednostkę, ustalonych z uwzględnieniem programu stażu, okresu trwania stażu, wydatków techniczno-organizacyjnych i wynagrodzenia opiekuna stażu.
2.
Opłatę z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, wnioskodawca wpłaca na rachunek bankowy wskazany przez kierownika jednostki w równych ratach płatnych za dany miesiąc z góry do 10. dnia każdego miesiąca.
3.
Przystępując do stażu, wnioskodawca okazuje dowód wpłaty pierwszej z rat, o których mowa w ust. 2.
4.
W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
5.
W przypadku gdy staż nie odbędzie się z winy jednostki, wnioskodawcy zwraca się opłatę, o której mowa w ust. 2, na wskazany przez niego rachunek bankowy.
6.
Opłatę, o której mowa w ust. 2, zwraca się wnioskodawcy, na wskazany przez niego rachunek bankowy, także w przypadku, gdy co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem stażu poinformuje on jednostkę prowadzącą staż o braku możliwości odbycia stażu w wyznaczonym terminie.
7.
W przypadku gdy wnioskodawca nie mógł przystąpić do stażu z przyczyn od niego niezależnych, opłata, o której mowa w ust. 2, w całości podlega zwrotowi na jego uzasadniony wniosek, na wskazany przez niego rachunek bankowy.