Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego rzeczoznawcy w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.69.598

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 2009 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  13.
1.
Zakres testu umiejętności dla zawodu regulowanego, zwanego dalej "testem umiejętności", ustala organ prowadzący postępowanie dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, z uwzględnieniem w szczególności kwalifikacji wnioskodawcy, dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz szkoleń odbytych przez wnioskodawcę, a także różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy.
2.
Zakres, o którym mowa w ust. 1, organ prowadzący postępowanie przekazuje wnioskodawcy na piśmie, nie później niż na 30 dni przed dniem przystąpienia do testu umiejętności.
3.
Test umiejętności przeprowadza się w następujących formach:
1)
test pisemny, składający się z nie więcej niż 60 pytań,
2)
test praktyczny, polegający na wykonaniu czynności mających na celu sprawdzenie umiejętności

- z zakresu zawodu regulowanego.

4.
Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
5.
Test umiejętności jest przeprowadzany dwa razy w roku.
§  14.
1.
Test umiejętności przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", powoływana przez organ prowadzący postępowanie.
2.
W skład komisji wchodzi od trzech do pięciu osób, które ukończyły studia wyższe i posiadają wiedzę teoretyczną oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe z zakresu zagadnień objętych przedmiotem testu umiejętności.
3.
Przewodniczącego komisji wyznacza organ prowadzący postępowanie spośród jej członków.
§  15.
1.
Miejsce i termin odbywania testu umiejętności wyznacza organ prowadzący postępowanie i zawiadamia wnioskodawcę, co najmniej na 21 dni przed wskazanym dniem przeprowadzenia testu.
2.
Test umiejętności trwa nie dłużej niż 360 minut, w tym test pisemny nie dłużej niż 120 minut.
3.
Ocena testu pisemnego odbywa się w systemie punktowym:
1)
odpowiedź prawidłowa - 1 punkt;
2)
odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi - 0 punktów.
4.
Do testu praktycznego dopuszcza się osoby, które w teście pisemnym odpowiedziały poprawnie na co najmniej 70 % pytań.
5.
Kryteria oceny testu pisemnego są umieszczane na arkuszu testu.
6.
Test praktyczny uważa się za zdany w przypadku uzyskania przez wnioskodawcę pozytywnej oceny wyrażonej przez większość składu komisji. W przypadku równej liczby głosów decyduje przewodniczący komisji.
§  16.
1.
Z przeprowadzonego testu umiejętności komisja sporządza protokół, który zawiera w szczególności:
1)
datę i miejsce przeprowadzenia testu umiejętności;
2)
skład komisji;
3)
imię i nazwisko osoby, która przystąpiła do testu umiejętności;
4)
ocenę testu umiejętności;
5)
podpisy członków komisji.
2.
Komisja przekazuje ocenę testu umiejętności wnioskodawcy i organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w ust. 1.
§  17.
1.
Na pokrycie kosztów przeprowadzenia testu umiejętności wnioskodawca jest obowiązany wnieść jednorazowo opłatę, na rachunek organu prowadzącego postępowanie, co najmniej na 3 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1, są ustalane przez organ prowadzący postępowanie w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone w trakcie przeprowadzania testu umiejętności, z uwzględnieniem w szczególności wydatków związanych z przygotowaniem testu umiejętności, powołaniem komisji oraz wynagrodzeniem jej członków.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wyższe niż 162,00 zł.
4.
Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dowód dokonania opłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1.
5.
Niedokonanie opłaty w terminie, o którym mowa w ust. 1, powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do testu umiejętności.
6.
Opłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, stanowią dochód budżetu państwa.
§  18.
1.
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności przez wnioskodawcę z uzasadnionej przyczyny, organ prowadzący postępowanie wyznacza ponownie termin przeprowadzenia tego testu.
2.
Nieprzystąpienie do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku.
3.
Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie dokonuje organ prowadzący postępowanie, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
4.
Wnioskodawca, który z uzasadnionej przyczyny nie może przystąpić do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, może wystąpić z wnioskiem do organu prowadzącego postępowanie o:
1)
zaliczenie wniesionej opłaty na poczet testu umiejętności wyznaczonego w innym terminie lub
2)
zwrot wniesionej opłaty.
5.
Wnioski, o których mowa w ust. 4, składa się najpóźniej w terminie 3 dni od dnia, w którym ustąpiła przyczyna uzasadniająca nieprzystąpienie do testu umiejętności.
6.
Organ prowadzący postępowanie rozpatruje wnioski, o których mowa w ust. 4, w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.
7.
Zwrot wniesionej opłaty następuje w terminie 14 dni od dnia pozytywnego rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 4, przez organ prowadzący postępowanie na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę.
8.
W przypadku złożenia wniosku w terminie późniejszym niż termin określony w ust. 5, wniesiona opłata nie podlega zwrotowi.
9.
W przypadkach określonych w ust. 5 i 6 decyduje data stempla pocztowego.
10.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, może ponownie przystąpić do testu, nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia, w którym przeprowadzono poprzedni test umiejętności.
11.
W przypadku nieodbycia się testu umiejętności z przyczyn leżących po stronie komisji, opłata, o której mowa w § 17 ust. 1, podlega zwrotowi na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę w terminie 14 dni od dnia, w którym miał być przeprowadzony test umiejętności.