Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.52.421

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 2009 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  8.
1.
Staż adaptacyjny może być odbywany w przedszkolu, szkole, placówce oraz zakładzie kształcenia nauczycieli, zwanych dalej "jednostką".
2.
Kuratorzy oświaty, w porozumieniu z organem prowadzącym jednostkę, przekazują organowi prowadzącemu postępowanie raz w roku, w terminie do dnia 30 marca, wykaz jednostek, w których wnioskodawcy mogą odbywać staż adaptacyjny.
3.
W postanowieniu, o którym mowa w § 3, wskazuje się odpowiednią jednostkę spośród jednostek wymienionych w wykazie, o którym mowa w ust. 2. W przypadku braku takiej jednostki odpowiednią jednostkę wskazuje organ prowadzący postępowanie, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty i w porozumieniu z organem prowadzącym jednostkę.
4.
Wnioskodawca może wskazać jednostkę, która gotowa jest nawiązać z wnioskodawcą stosunek prawny, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, do wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.
6.
W zobowiązaniu, o którym mowa w ust. 5, jednostka określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4)
zakres obowiązków, jakie powierzy wnioskodawcy;
5)
przewidywane koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
7.
Okres, o którym mowa w ust. 6 pkt 3, nie może być krótszy niż długość stażu adaptacyjnego określona w postanowieniu, o którym mowa w § 3.
§  9.
1.
W celu odbycia stażu adaptacyjnego wnioskodawca jest zatrudniany na podstawie umowy o pracę albo odbywa staż - bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem - na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a jednostką.
2.
Nawiązanie stosunku prawnego za wynagrodzeniem następuje za zgodą organu prowadzącego jednostkę.
§  10.
1.
Staż adaptacyjny jest odbywany w języku polskim, zgodnie z programem stażu adaptacyjnego, o którym mowa w § 4 ust. 1, pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym może być nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu lub prowadzenia danego rodzaju zajęć w zakresie, w jakim o uznanie kwalifikacji występuje wnioskodawca, oraz posiadający stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.
2.
W przypadku gdy w jednostce nie jest zatrudniony nauczyciel dyplomowany posiadający kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu lub prowadzenia danego rodzaju zajęć w zakresie, w jakim o uznanie kwalifikacji występuje wnioskodawca, opiekunem stażu może zostać nauczyciel mianowany posiadający kwalifikacje w zakresie, w jakim o uznanie kwalifikacji występuje wnioskodawca.
3.
Opiekuna stażu adaptacyjnego wyznacza na okres całego stażu adaptacyjnego dyrektor jednostki.
4.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego wykonywania nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu adaptacyjnego złożonej nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
§  11.
Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 3, lub w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z jednostką.
§  12.
1.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia dyrektor jednostki.
2.
Opiekun stażu adaptacyjnego jeden raz w miesiącu informuje dyrektora jednostki o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu adaptacyjnego.
3.
W każdym czasie organ prowadzący postępowanie może kontrolować prawidłowość przebiegu stażu adaptacyjnego.
§  13.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w przypadku przerwy w odbywaniu stażu adaptacyjnego spowodowanej chorobą lub inną usprawiedliwioną nieobecnością w jednostce, na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę przed dokonaniem oceny, o której mowa w § 14, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż adaptacyjny na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z odbytym już stażem, 3 lat.
§  14.
1.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje dyrektor jednostki w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
2.
Przy ocenie stażu adaptacyjnego uwzględnia się w szczególności stan przygotowania wnioskodawcy do wykonywania zawodu oraz poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć, a także:
1)
uczestnictwo w innej działalności statutowej i w pracach organizacyjnych jednostki;
2)
przestrzeganie porządku pracy ustalonego w jednostce.
3.
Przy ocenie stażu adaptacyjnego dyrektor jednostki może zasięgnąć opinii społecznego organu działającego w jednostce, w szczególności rady szkoły lub placówki, rady rodziców, samorządu uczniowskiego.
4.
Ocena stażu adaptacyjnego zawiera wnioski dyrektora jednostki dotyczące przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu albo jego braku, wraz z uzasadnieniem. Do oceny stażu adaptacyjnego dołącza się raport sporządzony przez opiekuna stażu adaptacyjnego.
5.
Ocena stażu adaptacyjnego jest potwierdzana podpisami dyrektora jednostki i opiekuna stażu adaptacyjnego.
§  15.
Ocenę stażu adaptacyjnego dyrektor jednostki przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia jej podpisania przez dyrektora jednostki i opiekuna stażu adaptacyjnego.
§  16.
1.
Jeżeli ocena stażu adaptacyjnego jest negatywna, wnioskodawca, w terminie 14 dni od dnia otrzymania oceny, może wystąpić do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o powtórne odbycie stażu adaptacyjnego.
2.
Do powtórnego odbycia stażu adaptacyjnego przepisy § 8-15 i 28 stosuje się odpowiednio.