Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.629 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 6 maja 2016 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  7.
Staż adaptacyjny odbywa się w jednostce organizacyjnej właściwej ze względu na rodzaj zawodu w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, którego dotyczy postępowanie.
§  8.
W przypadku wystąpienia przez wnioskodawcę z wnioskiem, o którym mowa w § 4 ust. 2, Prezes Agencji wskazuje w postanowieniu jednostkę organizacyjną, w której wnioskodawca ma odbyć staż adaptacyjny, z zastrzeżeniem § 9.
§  9.
1.
Wnioskodawca, występując z wnioskiem, o którym mowa w § 4 ust. 2, może zaproponować jednostkę organizacyjną z wykazu, o którym mowa w § 6 pkt 2, gotową nawiązać z wnioskodawcą stosunek prawny, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy 6 , w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca podaje we wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego adres jednostki organizacyjnej, w której zamierza odbyć staż adaptacyjny, oraz dołącza do wniosku zobowiązanie jednostki organizacyjnej do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.
3.
W zobowiązaniu, o którym mowa w ust. 2, jednostka organizacyjna określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4)
informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
4.
Okres, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, nie może być krótszy niż okres stażu adaptacyjnego.
§  10.
1.
Koszty odbywania stażu adaptacyjnego są ustalane kwotowo przez jednostkę organizacyjną, w której wnioskodawca będzie odbywał staż, nie później niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia stażu w oparciu o rzeczywiste wydatki związane z odbywaniem stażu, z uwzględnieniem w szczególności programu stażu i jego długości, wydatków organizacyjno-technicznych związanych ze stażem adaptacyjnym oraz wynagrodzenia opiekuna stażu.
2.
Wnioskodawca wpłaca kwotę opłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach, na rachunek bankowy jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca będzie odbywał staż adaptacyjny.
3.
Na umotywowany wniosek wnioskodawcy następuje niezwłoczny zwrot wniesionej przez wnioskodawcę opłaty na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę.
4.
Oceny zasadności wniosku, o którym mowa w ust. 3, dokonuje kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, kierując się przepisami w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
§  11.
W celu odbycia stażu adaptacyjnego wnioskodawca jest zatrudniany w jednostce organizacyjnej na podstawie umowy o pracę albo odbywa staż bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem, na podstawie umowy cywilnoprawnej - na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką organizacyjną.
§  12.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba posiadająca kwalifikacje w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej równorzędne albo wyższe od kwalifikacji, o uznanie których występuje wnioskodawca.
2.
Opiekuna stażu adaptacyjnego, o którym mowa w ust. 1, wyznacza kierownik jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż.
3.
Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu wnioskodawcy w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
4.
Opiekun stażu adaptacyjnego sporządza raport z przebiegu stażu i opinię o przebiegu stażu.
5.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić:
1)
z powodu braku możliwości pełnienia czynności nadzoru;
2)
na uzasadniony wniosek wnioskodawcy złożony nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
na uzasadniony wniosek opiekuna stażu złożony nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
6.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o której mowa w ust. 5, kierownik jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany, niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna, informując o tym Prezesa Agencji i wnioskodawcę.
§  13.
1.
Wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny zgodnie z programem ustalonym przez Prezesa Agencji w postanowieniu, o którym mowa w § 8.
2.
Program stażu adaptacyjnego jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie po przeprowadzeniu analizy kwalifikacji wnioskodawcy z uwzględnieniem zakresu wiedzy, jaka jest niezbędna do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla danego zawodu w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
3.
Program stażu adaptacyjnego ustala się na podstawie:
1)
świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2)
dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;
3)
wymogów kwalifikacyjnych dla określonego zawodu w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, którego dotyczy postępowanie;
4)
różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i państwa wnioskodawcy.
§  14.
1.
Długość stażu adaptacyjnego określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2.
W uzasadnionych przypadkach, na umotywowany wniosek złożony w trakcie stażu adaptacyjnego, Prezes Agencji przedłuża długość stażu adaptacyjnego na czas określony nieprzekraczający łącznie z odbytym już przez wnioskodawcę stażem adaptacyjnym trzech lat, po zapoznaniu się z opinią kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny.
§  15.
Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 8.
§  16.
1.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego jest zapewniany przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż.
2.
Opiekun stażu informuje na piśmie kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny, o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu adaptacyjnego.
3.
Kopię informacji, o której mowa w ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej przesyła Prezesowi Agencji.
§  17.
1.
Prezes Agencji wyznacza przedstawiciela, który w jego imieniu sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego.
2.
Przedstawiciel Prezesa Agencji sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego w szczególności przez:
1)
kontrolę warunków odbywania stażu adaptacyjnego i realizacji programu stażu adaptacyjnego;
2)
obserwację pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w czasie odbywania stażu adaptacyjnego;
3)
kontrolę postępów wnioskodawcy w przygotowaniu do samodzielnego wykonywania zawodu;
4)
gromadzenie dodatkowych informacji o przebiegu stażu adaptacyjnego.
3.
Prezes Agencji informuje na piśmie wnioskodawcę i kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny, o wyznaczeniu przedstawiciela, o którym mowa w ust. 1.
4.
Przedstawiciel Prezesa Agencji sporządza na piśmie sprawozdanie zawierające wnioski wynikające z przeprowadzenia czynności, o których mowa w ust. 2, i przedstawia je Prezesowi Agencji oraz kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny.
§  18.
1.
Oceny umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż, nie później niż w ciągu czternastu dni od dnia zakończenia stażu.
2.
Przy dokonywaniu oceny, o której mowa w ust. 1, uwzględnia się w szczególności poprawność merytoryczną wykonania powierzonych obowiązków, a także przestrzeganie porządku pracy ustalonego w jednostce organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywał staż.
3.
Ocena, o której mowa w ust. 1, zawiera uzasadnioną opinię opiekuna stażu o przygotowaniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu lub o jego braku.
4.
Ocena, o której mowa w ust. 1, potwierdzana jest podpisem kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywał staż.
§  19.
Kierownik jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywał staż adaptacyjny, przekazuje ocenę, o której mowa w § 18 ust. 1, wnioskodawcy oraz Prezesowi Agencji, w terminie siedmiu dni od dnia jej sporządzenia.
§  20.
1.
W przypadku niemożności kontynuowania stażu adaptacyjnego w danej jednostce organizacyjnej wnioskodawca może, najpóźniej na trzy miesiące przed dniem zakończenia stażu, wystąpić do Prezesa Agencji z umotywowanym wnioskiem o zmianę jednostki organizacyjnej, w której odbywa się staż.
2.
Prezes Agencji dokonuje oceny zasadności wniosku po zapoznaniu się z opinią kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny.
3.
W postępowaniu w sprawie zmiany jednostki organizacyjnej przepisy § 5, 8-10 i 15 stosuje się odpowiednio.
4.
Prezes Agencji informuje kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż, o uwzględnieniu wniosku, o którym mowa w ust. 1.
5.
Kierownik jednostki organizacyjnej wraz z dotychczasowym opiekunem stażu sporządza informację o stopniu realizacji programu stażu i przekazuje ją wnioskodawcy oraz Prezesowi Agencji w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 4.
6.
Prezes Agencji przekazuje niezwłocznie informację, o której mowa w ust. 5, jednostce organizacyjnej, w której wnioskodawca będzie kontynuował odbywanie stażu.
§  21.
1.
Jeżeli ocena, o której mowa w § 18 ust. 1, jest negatywna, wnioskodawca, w terminie czternastu dni od dnia otrzymania oceny, może wystąpić do Prezesa Agencji z wnioskiem o powtórne odbycie stażu adaptacyjnego.
2.
Do powtórnego odbycia stażu adaptacyjnego przepisy § 7-20 stosuje się odpowiednio.
6 Ustawa utraciła moc na podstawie art. 88 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U.2016.65), która weszła w życie z dniem z dniem 18 stycznia 2016 r.; zgodnie z art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 18 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U.2008.63.394) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.