Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.17.90

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 2015 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  16.
1.
Test umiejętności przeprowadza organ prowadzący postępowanie w następujących formach:
1)
test pisemny składający się z nie więcej niż 80 pytań;
2)
odpowiedź ustna na co najmniej 5 i nie więcej niż 10 pytań losowo wybranych przez wnioskodawcę;
3)
test praktyczny - wykonanie pracy sprawdzającej wybrane umiejętności z zakresu zawodu regulowanego.
2.
W przypadku konieczności sprawdzenia umiejętności praktycznych organ prowadzący postępowanie może łączyć test praktyczny z testem pisemnym lub odpowiedzią ustną.
3.
Liczbę pytań, zadania oraz kryteria oceny testu umiejętności określa organ prowadzący postępowanie.
4.
Arkusze testu, pytania i zadania są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich ujawnienie przed rozpoczęciem testu umiejętności.
§  17.
1.
W celu przeprowadzenia testu umiejętności organ prowadzący postępowanie powołuje komisję egzaminacyjną, zwaną dalej "komisją", składającą się co najmniej z 3, lecz nie więcej niż 5 osób, które posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie objętym danym zawodem regulowanym.
2.
Do zadań komisji należy:
1)
przygotowanie testu umiejętności;
2)
przeprowadzenie testu umiejętności;
3)
dokonanie oceny wyniku testu umiejętności;
4)
sporządzenie protokołu;
5)
powiadomienie wnioskodawcy o miejscu i terminie ogłoszenia wyniku testu umiejętności.
3.
Miejsce i termin przeprowadzenia testu umiejętności określa organ prowadzący postępowanie, nie później niż 14 dni od dnia złożenia wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności.
4.
Organ prowadzący postępowanie powiadamia wnioskodawcę o miejscu, terminie i formie testu umiejętności oraz kryteriach jego oceny, co najmniej 30 dni przed dniem jego przeprowadzenia.
5.
Czas trwania testu umiejętności nie może przekroczyć 360 minut.
6.
Test umiejętności jest oceniany w systemie punktowym.
7.
Za pozytywny uznaje się wynik testu, w którym wnioskodawca uzyskał co najmniej 70 % ogólnej liczby punktów.
§  18.
1.
Z przeprowadzonego testu umiejętności komisja sporządza protokół.
2.
Protokół zawiera imiona i nazwiska członków komisji, informację o czasie rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania testu umiejętności, opis ważniejszych zdarzeń, jakie zaszły w trakcie przeprowadzania testu, dokumentację i wynik przeprowadzonego testu oraz podpisy członków komisji.
3.
Komisja w terminie 3 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie protokół wraz z dokumentacją.
§  19.
1.
Organ prowadzący postępowanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu wraz z dokumentacją przekazuje wnioskodawcy informację o wyniku przeprowadzonego testu umiejętności.
2.
Wnioskodawcy, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, przysługuje prawo wglądu do testu.
3.
W przypadku negatywnego wyniku testu umiejętności wnioskodawcy przysługuje prawo do powtórnego jednokrotnego przystąpienia do testu umiejętności nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia jego wyniku.
4.
Do powtórnego przystąpienia do testu umiejętności przepisy § 16-19 ust. 1 i 2 oraz § 23 stosuje się odpowiednio.
§  20.
1.
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny uznaje się za odstąpienie od testu umiejętności.
2.
Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku o przeprowadzenie tego testu, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3.
Organ prowadzący postępowanie wyznacza ponownie miejsce i termin przeprowadzenia testu umiejętności, jeżeli nieobecność wnioskodawcy została usprawiedliwiona w terminie 7 dni od dnia, w którym wnioskodawca miał przystąpić do testu.
4.
Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje organ prowadzący postępowanie, kierując się przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
5.
Wnioskodawca, który nie przystąpił do testu umiejętności z usprawiedliwionej przyczyny, nie ponosi dodatkowych kosztów z tytułu ponownego przystąpienia do testu.