Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.9.54

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 2009 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  7.
1.
Staż adaptacyjny może być odbywany w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe lub w parkach narodowych, zwanych dalej "jednostkami".
2.
Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i dyrektorzy parków narodowych przekazują ministrowi właściwemu do spraw środowiska raz w roku w terminie do dnia 15 grudnia na rok następny wykaz jednostek, w których mogą być odbywane staże adaptacyjne.
3.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, może wskazać we wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego jednostkę gotową do nawiązania z nim stosunku pracy albo zawarcia z nim umowy cywilnoprawnej, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.
4.
Wnioskodawca do wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, dołącza oświadczenie jednostki o gotowości nawiązania przez nią z wnioskodawcą stosunku pracy albo zawarcia z nim umowy cywilnoprawnej.
5.
W oświadczeniu jednostka określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4)
obowiązki, których wykonanie powierzy wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego.
§  8.
Wnioskodawca odbywający staż adaptacyjny w jednostce na podstawie umowy cywilnoprawnej może odbywać go bez wynagrodzenia, na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką.
§  9.
1.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik jednostki, w której odbywa się staż.
2.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym jest osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa z co najmniej trzyletnim stażem pracy na tym stanowisku, równorzędne z kwalifikacjami, o uznanie których występuje wnioskodawca.
3.
Kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, wyznacza i zmienia opiekuna stażu.
4.
Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu, w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu;
3)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
5.
Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu adaptacyjnego.
6.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia nadzoru nad wnioskodawcą;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy, złożonego nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanego wniosku opiekuna stażu, złożonego nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia stażu adaptacyjnego.
7.
Kierownik jednostki informuje niezwłocznie wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie o zmianie opiekuna stażu adaptacyjnego.
§  10.
1.
W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, organ prowadzący postępowanie ustala program stażu adaptacyjnego oraz określa czas jego trwania.
2.
Program stażu adaptacyjnego jest opracowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa.
§  11.
W programie stażu adaptacyjnego uwzględnia się:
1)
dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy i wymagania stawiane osobom wykonującym właściwy zawód regulowany w dziedzinie leśnictwa;
2)
różnice w metodyce i technologiach zagospodarowania lasów i nadzoru nad parkami narodowymi;
3)
potrzeby poznania organizacji, zadań i zasad funkcjonowania jednostki, w której staż adaptacyjny ma być odbywany;
4)
potrzeby uczestniczenia przez wnioskodawcę w procesie popularyzacji wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej i ochronie przyrody, prowadzonym przez jednostkę.
§  12.
Program stażu adaptacyjnego przewiduje w szczególności:
1)
uczestnictwo wnioskodawcy w charakterze obserwatora w pracach prowadzonych w jednostce przez opiekuna stażu lub innych pracowników służby leśnej lub służby parków narodowych, co najmniej trzy razy w miesiącu;
2)
opracowywanie przez wnioskodawcę planu prac związanych z kompleksową gospodarką leśną i ochroną przyrody oraz samodzielne ich prowadzenie;
3)
samodzielne prowadzenie przez wnioskodawcę prac wykonawczych i nadzorujących związanych z gospodarką leśną i ochroną przyrody;
4)
uczestnictwo przez wnioskodawcę w innych pracach jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.
§  13.
1.
W uzasadnionych przypadkach, w tym w przypadku niezaliczenia stażu adaptacyjnego, na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o niezaliczeniu stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż adaptacyjny na czas określony nieprzekraczający z odbytym już stażem 3 lat.
2.
Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu adaptacyjnego, po zapoznaniu się z opinią kierownika jednostki o dotychczasowym przebiegu stażu.
§  14.
1.
Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, lub w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z jednostką.
2.
Nieprzystąpienie do odbycia stażu adaptacyjnego w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od stażu adaptacyjnego.
3.
Ponowne przystąpienie do odbycia stażu adaptacyjnego wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do odbycia stażu adaptacyjnego nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
4.
Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do odbycia stażu adaptacyjnego w wyznaczonym terminie dokonuje kierownik jednostki, w której staż ma się odbywać, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwieniu nieobecności w pracy.
§  15.
W czasie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca jest informowany przez kierownika jednostki lub opiekuna stażu adaptacyjnego o przebiegu stażu.
§  16.
1.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia.
2.
Przy dokonywaniu oceny stażu adaptacyjnego uwzględnia się w szczególności:
1)
poprawność merytoryczną wykonania przez wnioskodawcę powierzonych mu obowiązków;
2)
przestrzeganie przez wnioskodawcę porządku pracy ustalonego w jednostce.
3.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje się w formie opinii jednostki, w której odbywa się staż, i potwierdza się ją podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu adaptacyjnego.
4.
Ocena stażu adaptacyjnego zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu lub nieprzygotowaniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa.
§  17.
Kierownik jednostki, w której odbywał się staż adaptacyjny, przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
§  18.
1.
Zmiana jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, może nastąpić na umotywowany wniosek wnioskodawcy, złożony nie później niż 3 miesiące przed dniem zakończenia stażu adaptacyjnego, skierowany do organu prowadzącego postępowanie w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia nadzoru nad wnioskodawcą;
2)
rażących zaniedbań w trakcie realizacji programu stażu adaptacyjnego.
2.
Do wnioskodawcy oraz jednostki, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu adaptacyjnego, stosuje się odpowiednio przepisy § 7-9, 13 i 15-17.
3.
Jednostka, w której wnioskodawca odbywał dotychczas staż adaptacyjny, przekazuje jednostce, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, program stażu wraz z informacją o stopniu jego realizacji, sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna stażu i kierownika jednostki.