Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.230.1542

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 2008 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  10.
1.
Test umiejętności jest przeprowadzany dwa razy w roku.
2.
Terminy przeprowadzania testu umiejętności na rok następny są ustalane przez organ prowadzący postępowanie do dnia 15 grudnia danego roku i podawane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych organu prowadzącego postępowanie.
3.
W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, organ prowadzący postępowanie wskazuje termin przeprowadzenia testu umiejętności.
4.
Wnioskodawca składa wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności nie później niż na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem testu umiejętności.
5.
Wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o przystąpienie do testu umiejętności w kolejnym terminie.
6.
Jednostka przeprowadzająca test umiejętności przesyła wnioskodawcy pisemne powiadomienie o miejscu i terminie przystąpienia do testu umiejętności, co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.
7.
W celu umożliwienia przygotowania się do testu umiejętności jednostka przeprowadzająca test umiejętności udostępnia wnioskodawcy listę zagadnień, które należy poznać i które są niezbędne do wykonywania zawodu regulowanego pracownika socjalnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  11.
1.
Przy opracowywaniu testu umiejętności bierze się pod uwagę, określone w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy w zawodzie pracownika socjalnego oraz różnice wynikające ze specyfiki zawodu regulowanego pracownika socjalnego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
2.
Test umiejętności przeprowadza się w formie pisemnej w języku polskim.
3.
Arkusze testu umiejętności są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich ujawnienie przed rozpoczęciem testu umiejętności.
4.
Jeżeli wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną, test umiejętności przeprowadza się w formie odpowiedniej ze względu na niepełnosprawność wnioskodawcy, odnotowanej na arkuszu testu umiejętności. Ocena jest dokonywana niezwłocznie po zakończeniu testu umiejętności.
§  12.
1.
Test umiejętności składa się z nie więcej niż 40 zagadnień lub pytań, z czego nie więcej niż 30 % stanowią zagadnienia lub pytania o charakterze opisowym. Każde zagadnienie lub pytanie niemające charakteru opisowego zawiera nie mniej niż 3 możliwości odpowiedzi.
2.
Zagadnienia lub pytania niemające charakteru opisowego zawierają co najmniej jedną odpowiedź poprawną.
3.
Czas trwania testu umiejętności nie może przekraczać 210 minut.
4.
Podczas testu umiejętności wnioskodawca może korzystać z tekstów aktów normatywnych polskiego prawa, w szczególności z ustaw i rozporządzeń.
5.
Zagadnienia, pytania i możliwości odpowiedzi są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu umiejętności opatrzonych pieczęcią jednostki przeprowadzającej test umiejętności.
§  13.
1.
Test umiejętności przeprowadza komisja składająca się co najmniej z 3 osób, powoływana przez dyrektora jednostki przeprowadzającej test umiejętności.
2.
Członkowie wchodzący w skład komisji powinni posiadać kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, pozwalające na dokonywanie prawidłowej oceny testu umiejętności.
3.
Z przebiegu testu umiejętności sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji. W protokole odnotowuje się:
1)
imię i nazwisko wnioskodawcy;
2)
datę urodzenia wnioskodawcy;
3)
nazwę i adres jednostki przeprowadzającej test umiejętności;
4)
datę przeprowadzenia testu umiejętności;
5)
skład komisji;
6)
ocenę testu umiejętności uzyskaną przez wnioskodawcę wraz z uzasadnieniem.
§  14.
1.
Oceny testu umiejętności dokonuje się w terminie 7 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2.
Oceny testu umiejętności dokonuje komisja przeprowadzająca test umiejętności, uwzględniając następujące kryteria:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na zagadnienie lub pytanie niemające charakteru opisowego przyznaje się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, żeby uzyskać punkty za takie zagadnienie lub pytanie należy wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi;
2)
za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia lub pytania o charakterze opisowym przyznaje się jednakową liczbę punktów;
3)
zaliczenie testu umiejętności następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
3.
Kryteria oceny testu umiejętności są dostępne dla wnioskodawcy w siedzibie jednostki przeprowadzającej test umiejętności oraz są umieszczane na arkuszu testu umiejętności.
4.
Ocenę testu umiejętności komisja przeprowadzająca test umiejętności przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia dokonania oceny testu umiejętności.
5.
W terminie 7 dni od dnia otrzymania oceny testu umiejętności wnioskodawcy przysługuje prawo wglądu do ocenionego testu umiejętności w siedzibie jednostki przeprowadzającej test umiejętności.
6.
Na podstawie oceny testu umiejętności organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.
§  15.
1.
Nieprzystąpienie w wyznaczonym terminie do testu umiejętności bez usprawiedliwienia uznaje się za odstąpienie wnioskodawcy od testu umiejętności.
2.
Usprawiedliwienie nieprzystąpienia wnioskodawcy w wyznaczonym terminie do testu umiejętności następuje w sposób przewidziany dla usprawiedliwienia nieobecności w pracy, określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 oraz z 2007 r. Nr 227, poz. 1678).
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wnioskodawca przystępuje do testu umiejętności w najbliższym terminie.
§  16.
1.
Jeżeli ocena testu umiejętności jest negatywna, wnioskodawca w terminie 14 dni od dnia otrzymania tej oceny może jednorazowo wystąpić do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o dopuszczenie do powtórnego przystąpienia do testu umiejętności.
2.
Organ prowadzący postępowanie, na złożony przez wnioskodawcę wniosek o dopuszczenie do powtórnego przystąpienia do testu umiejętności, wyraża zgodę na powtórne przystąpienie do testu umiejętności w najbliższym terminie.
3.
W przypadku powtórnego przystąpienia do testu umiejętności przepisy § 10-15, 18 i 19 stosuje się odpowiednio.