Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.230.1542

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 2008 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  4.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się w ośrodku.
2.
Wojewodowie przekazują organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie do dnia 15 listopada każdego roku, wykaz ośrodków, w których wnioskodawcy mogą w następnym roku odbywać staż adaptacyjny.
3.
Wykaz ośrodków jest udostępniany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych organu prowadzącego postępowanie.
4.
Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, składa organowi prowadzącemu postępowanie wniosek o odbycie stażu adaptacyjnego wraz z pisemną deklaracją kierownika ośrodka gotowego do zawarcia umowy z wnioskodawcą, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.
5.
W pisemnej deklaracji kierownik ośrodka określa:
1)
rodzaj umowy;
2)
termin, w jakim umowa zostanie podpisana;
3)
okres, na jaki umowa zostanie podpisana;
4)
obowiązki, jakie powierzy wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
§  5.
1.
Organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę o zgodzie na rozpoczęcie stażu adaptacyjnego w ośrodku wskazanym we wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego.
2.
Wnioskodawca rozpoczyna staż adaptacyjny nie później niż w terminie 60 dni od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  6.
1.
W celu odbycia stażu adaptacyjnego w ośrodku wnioskodawca jest zatrudniany na podstawie umowy, na warunkach określonych między wnioskodawcą a ośrodkiem.
2.
Staż adaptacyjny odbywa się w języku polskim.
3.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego.
4.
Do umowy dołącza się program stażu adaptacyjnego przewidziany do realizacji przez wnioskodawcę w ośrodku, opracowany przez kierownika ośrodka.
5.
Przy opracowaniu programu stażu adaptacyjnego bierze się pod uwagę:
1)
posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, jego dotychczasowe doświadczenie w zawodzie pracownika socjalnego oraz różnice wynikające ze specyfiki zawodu regulowanego pracownika socjalnego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy, wskazane przez organ prowadzący postępowanie w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1;
2)
potrzeby poznania organizacji i zasad funkcjonowania ośrodka w zakresie, w jakim jest prowadzone postępowanie;
3)
potrzeby uczestniczenia przez wnioskodawcę w pracach i działalności ośrodka określonych w regulaminie organizacyjnym;
4)
potrzebę posiadania niezbędnej znajomości przepisów polskiego prawa koniecznych do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.
6.
Program stażu adaptacyjnego uwzględnia w szczególności:
1)
uczestnictwo w charakterze obserwatora w pracach prowadzonych w ośrodku przez opiekuna stażu adaptacyjnego lub innych pracowników ośrodka;
2)
zapoznanie się z przepisami polskiego prawa regulującymi działalność pracownika socjalnego i udzielanie pomocy różnym grupom osób korzystających z pomocy społecznej;
3)
wykonywanie zadań i omawianie ich z opiekunem stażu adaptacyjnego lub kierownikiem ośrodka;
4)
samodzielne wykonywanie zadań pracownika socjalnego;
5)
uczestnictwo w innych pracach wynikających z regulaminu organizacyjnego ośrodka.
§  7.
1.
Opiekunem stażu adaptacyjnego może być specjalista lub starszy specjalista pracy socjalnej zatrudniony w ośrodku.
2.
Opiekuna stażu adaptacyjnego wyznacza na okres całego stażu adaptacyjnego kierownik ośrodka.
3.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik ośrodka.
4.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego wykonywania nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu adaptacyjnego złożonej nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
5.
Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika ośrodka o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu adaptacyjnego.
§  8.
1.
Oceny umiejętności zdobytych podczas stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu adaptacyjnego i kierownik ośrodka, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego.
2.
Przy ocenie stażu adaptacyjnego uwzględnia się w szczególności:
1)
poprawność merytoryczną wykonywanych przez wnioskodawcę zadań;
2)
stosowanie przez wnioskodawcę procedur obowiązujących podczas realizacji zadań ośrodka;
3)
stopień uzupełnienia przez wnioskodawcę kwalifikacji zawodowych w wyniku odbytego stażu adaptacyjnego.
3.
Ocena jest dokonywana na piśmie i składa się z raportu sporządzonego przez opiekuna stażu adaptacyjnego oraz wniosków kierownika ośrodka.
4.
Ocena jest potwierdzana podpisami opiekuna stażu adaptacyjnego i kierownika ośrodka.
5.
Ocena zawiera informację, czy wnioskodawca posiada umiejętności niezbędne do samodzielnego wykonywania zawodu pracownika socjalnego.
6.
Ocenę umiejętności zdobytych przez wnioskodawcę podczas stażu adaptacyjnego wraz ze szczegółowym uzasadnieniem kierownik ośrodka przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia dokonania oceny.
7.
Na podstawie oceny organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.
§  9.
1.
Jeżeli ocena jest negatywna, wnioskodawca, w terminie 14 dni od dnia otrzymania oceny, może jednorazowo wystąpić do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie powtórnego stażu adaptacyjnego.
2.
Organ prowadzący postępowanie wyraża zgodę na odbycie powtórnego stażu adaptacyjnego, jednak nie dłuższego niż połowa czasu trwania stażu adaptacyjnego zakończonego negatywną oceną, z zachowaniem terminu, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy.
3.
W odniesieniu do powtórnego stażu adaptacyjnego przepisy § 4-8, 17 i 19 stosuje się odpowiednio.