Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.204.1277

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 2008 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  14.
Test umiejętności może być przeprowadzony w języku polskim, angielskim albo francuskim.
§  15.
1.
Test umiejętności przeprowadza komisja egzaminacyjna przynajmniej raz w roku.
2.
Członków komisji egzaminacyjnej, w liczbie od 3 do 5, powołuje organ prowadzący postępowanie spośród osób dysponujących wiedzą oraz posiadających co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie wykonywania odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni, archeologa.
3.
Organ prowadzący postępowanie spośród członków komisji egzaminacyjnej wyznacza przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  16.
1.
Organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę, co najmniej 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności, o miejscu i terminie przeprowadzenia testu umiejętności, wysokości opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu umiejętności oraz numerze rachunku bankowego organu prowadzącego postępowanie, na który należy dokonać opłaty.
2.
Koszty przeprowadzenia testu umiejętności ustala organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków techniczno-organizacyjnych ponoszonych przez organ prowadzący postępowanie w związku z przeprowadzeniem testu umiejętności.
3.
Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu umiejętności.
4.
Wniesiona przez wnioskodawcę opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli wnioskodawca z uzasadnionych przyczyn nie przystąpił do testu umiejętności.
5.
Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej, kierując się zasadami określonymi w przepisach o sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
6.
Zwrotu opłaty, o którym mowa w ust. 4, dokonuje się na wniosek wnioskodawcy na wskazany przez niego rachunek bankowy w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
§  17.
1.
Test umiejętności opracowuje komisja egzaminacyjna, uwzględniając zakres wiedzy, o którym mowa w § 5 ust. 2.
2.
Test umiejętności składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
3.
Część pisemna testu umiejętności trwa 120 minut i składa się z 30 pytań, w tym 10 % o charakterze opisowym. Każde z pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż 3 możliwości odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.
4.
Do ustnej części testu umiejętności dopuszcza się osoby, które uzyskały więcej niż 80 % punktów możliwych do uzyskania z części pisemnej.
5.
Część ustna testu umiejętności składa się z nie więcej niż 10 pytań i trwa 30 minut. Część ustną testu umiejętności uznaje się za zdaną, jeżeli osoba zdająca odpowiedziała poprawnie na co najmniej 80 % pytań.
§  18.
Przy ocenie testu umiejętności uwzględnia się w szczególności następujące zasady:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów;
2)
za każde prawidłowe rozwiązanie pytania o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3)
za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;
4)
zaliczenie testu umiejętności następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 80 % punktów możliwych do uzyskania.
§  19.
1.
Z przebiegu testu umiejętności sporządza się protokół, w którym podaje się datę przeprowadzenia testu umiejętności, skład komisji egzaminacyjnej, imię i nazwisko osoby, która przystąpiła do testu umiejętności, czas rozpoczęcia i zakończenia testu umiejętności, wyniki testu umiejętności, ważniejsze okoliczności, które nastąpiły w jego trakcie, oraz podpisy członków komisji egzaminacyjnej.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedkłada organowi prowadzącemu postępowanie oraz przekazuje wnioskodawcy w terminie nie dłuższym niż 3 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności.
§  20.
1.
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.
2.
Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3.
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności z uzasadnionej przyczyny przepisy § 15 i 16 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  21.
1.
W przypadku gdy test umiejętności nie odbył się z winy komisji egzaminacyjnej, organ prowadzący postępowanie wyznacza nowy termin testu umiejętności. Przepisy § 16-20 stosuje się odpowiednio.
2.
Wnioskodawca nie wnosi ponownie opłaty, o której mowa w § 16 ust. 1.
§  22.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik z testu, może ponownie przystąpić do testu umiejętności nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test umiejętności. Przepisy § 15-21 stosuje się odpowiednio.