Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.204.1277

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 2008 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  8.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się w jednostce w ramach stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy, na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a jednostką.
2.
Wnioskodawca wraz z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego składa zobowiązanie jednostki do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.
3.
W zobowiązaniu, o którym mowa w ust. 2, jednostka określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny, zgodny z długością stażu adaptacyjnego, o której mowa w § 5 ust. 2;
4)
informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy, zgodnych z programem stażu adaptacyjnego, o którym mowa w § 5 ust. 2;
5)
przewidywane koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
§  9.
1.
Koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego są ustalane kwotowo przez jednostkę, na podstawie rzeczywistych wydatków związanych z odbywaniem stażu adaptacyjnego, z uwzględnieniem długości okresu i obowiązków, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 3 i 4.
2.
Rzeczywiste wydatki związane z odbywaniem stażu adaptacyjnego obejmują:
1)
wydatki techniczno-organizacyjne jednostki;
2)
wynagrodzenie opiekuna stażu adaptacyjnego.
3.
Opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego jest wnoszona jednorazowo albo w równych miesięcznych ratach, płatnych z góry do dnia 10 każdego miesiąca, na rachunek bankowy wskazany przez jednostkę. W przypadku odbywania stażu adaptacyjnego w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia w miesięcznych ratach.
4.
Wniesiona przez wnioskodawcę opłata, o której mowa w ust. 3, podlega na wniosek wnioskodawcy zwrotowi, jeżeli wnioskodawca z uzasadnionych przyczyn nie przystąpił do odbycia stażu adaptacyjnego. Zwrotu opłaty należy dokonać na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
5.
Oceny przyczyn nieprzystąpienia wnioskodawcy do odbycia stażu adaptacyjnego dokonuje kierownik jednostki, kierując się zasadami określonymi w przepisach o sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
6.
Wniesiona przez wnioskodawcę opłata, o której mowa w ust. 3, podlega zwrotowi na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, w przypadku gdy staż adaptacyjny nie odbył się z winy jednostki.
§  10.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym może być osoba posiadająca co najmniej 5-letnie doświadczenie w wykonywaniu odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni lub archeologa.
2.
Opiekuna stażu adaptacyjnego wyznacza kierownik jednostki.
3.
W przypadku braku możliwości dalszego pełnienia czynności przez opiekuna stażu adaptacyjnego kierownik jednostki niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna, informując o tym wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.
4.
Kierownik jednostki może dokonać zmiany opiekuna stażu adaptacyjnego po złożeniu przez wnioskodawcę umotywowanego wniosku lub po złożeniu przez opiekuna stażu adaptacyjnego umotywowanej prośby, nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
§  11.
1.
Na uzasadniony wniosek wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie, w drodze postanowienia, może przedłużyć okres stażu adaptacyjnego lub odmówić przedłużenia stażu adaptacyjnego.
2.
Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu adaptacyjnego po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym jego przebiegu, sporządzoną przez kierownika jednostki. Przepisy § 8-10 stosuje się odpowiednio.
§  12.
1.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik jednostki.
2.
Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę zadań, wynikających z programu stażu adaptacyjnego, o którym mowa w § 5 ust. 2.
§  13.
1.
Zaliczenia stażu adaptacyjnego dokonuje się na podstawie oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności.
2.
Oceny stażu adaptacyjnego, w formie opinii, dokonują wspólnie opiekun stażu adaptacyjnego i kierownik jednostki nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego.
3.
Ocena stażu adaptacyjnego jest przekazywana wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
4.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywną ocenę, może ponownie wystąpić z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego.