Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.204.1277

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 2008 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności,
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności,
3)
sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego i przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego lub przeprowadzenie testu umiejętności

- w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - oznacza to ustawę z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
2)
postępowaniu - oznacza to postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji prowadzone na podstawie przepisów ustawy;
3)
organie prowadzącym postępowanie - oznacza to ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437, z późn. zm.2));
4)
jednostce - oznacza to przedsiębiorcę, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.3)), oraz państwową jednostkę organizacyjną posiadającą osobowość prawną, która prowadzi działalność w zakresie objętym zawodem konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa, w której wnioskodawca może odbywać staż adaptacyjny.
§  3.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.4)), na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego odpowiednio dla zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa informacje o wymogach kwalifikacyjnych, wykaz literatury przedmiotu pomocnej przy uzupełnianiu wiedzy niezbędnej dla spełnienia tych wymagań, przykłady testów umiejętności oraz informacje o jednostkach, w których można odbywać staże adaptacyjne.
§  4.
Jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego z zawodów: konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu.
§  5.
1.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenia testu umiejętności stwierdza w postanowieniu organ prowadzący postępowanie.
2.
W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, organ prowadzący postępowanie określa program oraz długość stażu adaptacyjnego albo zakres wiedzy, jaki będzie obejmował test umiejętności.
3.
Program oraz długość stażu adaptacyjnego albo zakres wiedzy, o których mowa w ust. 2, należy określić, uwzględniając różnicę pomiędzy kwalifikacjami posiadanymi przez wnioskodawcę a kwalifikacjami wymaganymi do wykonywania odpowiednio zawodów: konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa, w tym dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy.
§  6.
1.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 5 ust. 1, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
2.
W przypadku gdy przynajmniej 3 jednostki, spośród jednostek o których mowa w § 3, odmówią nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego w celu odbycia stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie wskazuje jednostkę, w której wnioskodawca odbędzie staż adaptacyjny.
3.
Wnioskodawca, we wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności, wskazuje język, w jakim ma być przeprowadzony test umiejętności, z zastrzeżeniem § 14.
§  7.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 5 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informacje o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy, jednostce albo komisji egzaminacyjnej, która przygotowuje i przeprowadza test umiejętności. Przekazanie może być dokonane również drogą elektroniczną lub za pomocą elektronicznych nośników danych.