Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu pośrednika pracy i doradcy zawodowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.60.425

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 2006 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  13.
1.
Test umiejętności jest przeprowadzany dwa razy w roku.
2.
Terminy przeprowadzania testu umiejętności są ustalane przez organ prowadzący postępowanie do dnia 15 grudnia na rok następny i podawane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw pracy.
3.
Wnioskodawcy, którzy złożyli wnioski o przeprowadzenie testu umiejętności wcześniej niż na 3 miesiące przed ustalonym terminem, przystępują do testu w tym terminie.
4.
Wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o przystąpienie do testu umiejętności w kolejnym terminie.
§  14.
W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, organ prowadzący postępowanie wskazuje jednostkę, w której będzie przeprowadzony test umiejętności, oraz termin przeprowadzenia testu umiejętności.
§  15.
1.
Test umiejętności jest przeprowadzany w:
1)
powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy - dla zawodu pośrednika pracy lub doradcy zawodowego;
2)
publicznych placówkach kształcenia ustawicznego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty - dla zawodu doradcy zawodowego.
2.
Test umiejętności opracowuje jednostka przeprowadzająca test indywidualnie dla każdego wnioskodawcy.
3.
Przy opracowywaniu testu umiejętności bierze się pod uwagę dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy w zawodzie pośrednika pracy lub doradcy zawodowego, różnice wynikające ze specyfiki zawodu regulowanego pośrednika pracy oraz doradcy zawodowego w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy, w tym różnice dotyczące przepisów polskiego prawa koniecznych do wykonywania zawodu pośrednika pracy lub doradcy zawodowego.
§  16.
1.
Test umiejętności przeprowadza się w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości.
2.
Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu umiejętności z zachowaniem zasady anonimowości, test przeprowadza się w formie odpowiedniej ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy, odnotowanej na arkuszu testu. Ocena takiego testu jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
§  17.
Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
§  18.
Arkusze testu są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich ujawnienie przed rozpoczęciem testu.
§  19.
1.
Test umiejętności składa się z nie więcej niż 50 zagadnień lub pytań, w tym nie więcej niż 30 % stanowią zagadnienia lub pytania o charakterze opisowym. Każde z zagadnień lub pytań niemających charakteru opisowego zawiera nie mniej niż 3 możliwości odpowiedzi.
2.
Zagadnienia lub pytania niemające charakteru opisowego zawierają co najmniej jedną odpowiedź poprawną.
§  20.
Jednostka przeprowadzająca test umiejętności przesyła wnioskodawcy pisemne powiadomienie o miejscu i terminie testu, co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.
§  21.
1.
Test umiejętności przeprowadza komisja, powoływana przez kierownika jednostki przeprowadzającej test, składająca się z co najmniej 3 osób zatrudnionych w tej jednostce.
2.
Członkowie wchodzący w skład komisji przeprowadzającej test umiejętności powinni posiadać kwalifikacje do wykonywania danego zawodu regulowanego, pozwalające na dokonywanie prawidłowej oceny testu.
3.
Zagadnienia, pytania i możliwości odpowiedzi są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu opatrzonych pieczęcią jednostki przeprowadzającej test.
4.
Z przebiegu testu umiejętności sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji przeprowadzającej test. W protokole odnotowuje się:
1)
imię i nazwisko wnioskodawcy;
2)
nazwę i adres jednostki przeprowadzającej test;
3)
datę przeprowadzenia testu;
4)
skład komisji.
§  22.
1.
Ocena testu umiejętności jest ustalana w terminie 7 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2.
Odpowiedzi lub rozwiązania zagadnień i pytań są punktowane.
3.
Oceny testu umiejętności dokonuje komisja przeprowadzająca test, uwzględniając następujące kryteria:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na zagadnienie lub pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, dla uzyskania punktów za takie zagadnienie lub pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie odpowiedzi;
2)
za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia lub pytania o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3)
zaliczenie testu następuje w przypadku gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
4.
Kryteria oceny testu umiejętności, o których mowa w ust. 3, są dostępne dla wnioskodawcy w jednostce przeprowadzającej test oraz są umieszczane na arkuszu testu.
§  23.
Ocenę testu umiejętności komisja przeprowadzająca test przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia ustalenia oceny testu.
§  24.
1.
Nieprzystąpienie w wyznaczonym terminie do testu umiejętności bez usprawiedliwienia uznaje się za odstąpienie wnioskodawcy od testu umiejętności.
2.
Usprawiedliwienie nieprzystąpienia wnioskodawcy w wyznaczonym terminie do testu umiejętności następuje w trybie przewidzianym dla usprawiedliwienia nieobecności w pracy, określonym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281).
§  25.
1.
Jeżeli ocena testu umiejętności jest negatywna, wnioskodawca w terminie 14 dni od dnia otrzymania oceny testu może jednorazowo wystąpić do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o dopuszczenie do ponownego przystąpienia do testu umiejętności w najbliższym terminie.
2.
W przypadku powtórnego przystąpienia do testu umiejętności przepisy § 13-24 i 27 stosuje się odpowiednio.