Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania medycznych zawodów regulowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.152.1270

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 2005 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  19.
1.
Organ prowadzący postępowanie wyznacza termin przeprowadzenia testu umiejętności, który nie może być wcześniejszy niż 4 miesiące od dnia złożenia wniosku.
2.
Informacje o terminie przeprowadzenia testu umiejętności oraz o różnicach programowych, określonych w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, organ prowadzący postępowanie przekazuje dyrektorowi jednostki przeprowadzającej test umiejętności w celu opracowania testu umiejętności, dołączając program kształcenia w danym zawodzie regulowanym obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumenty potwierdzające zakres odbytego przez wnioskodawcę kształcenia w danym zawodzie regulowanym w państwie, w którym wnioskodawca odbył kształcenie.
§  20.
1.
Test umiejętności opracowuje i przeprowadza Centrum Egzaminów Medycznych, zwane dalej "Centrum".
2.
Test umiejętności opracowuje się indywidualnie dla każdego zdającego na podstawie informacji, o których mowa w § 19 ust. 2.
3.
Arkusze testu umiejętności są przygotowywane i przechowywane w sposób uniemożliwiający ich ujawnienie wnioskodawcy i innym osobom nieuprawnionym przed rozpoczęciem testu umiejętności.
4.
Test umiejętności przeprowadzany jest dwa razy w roku w ostatni piątek maja i ostatni piątek listopada danego roku.
§  21.
1.
Centrum zawiadamia zdającego o terminie i zakresie przeprowadzenia testu umiejętności oraz o wysokości, terminie oraz rachunku bankowym, na który należy wnieść opłatę na pokrycie kosztu, o którym mowa w ustawie.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, nie może być krótszy niż 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
3.
Koszt przeprowadzenia testu umiejętności określany jest indywidualnie dla każdego zdającego przez Centrum na podstawie rzeczywistych wydatków, które będą poniesione przez Centrum, ustalonych z uwzględnieniem w szczególności wydatków związanych z wynagrodzeniem dla osób opracowujących test umiejętności, wynagrodzeniem członków komisji egzaminacyjnej oraz wydatków techniczno-organizacyjnych.
4.
W przypadku odstąpienia od testu umiejętności opłata, o której mowa w ust. 1, nie podlega zwrotowi.
5.
Opłata, o której mowa w ust. 1, stanowi dochód budżetu państwa.
§  22.
1.
W zależności od liczby osób przystępujących do testu umiejętności test umiejętności przeprowadza komisja egzaminacyjna albo wydzielone spośród jej członków zespoły egzaminacyjne.
2.
Członków komisji egzaminacyjnej i jej przewodniczącego powołuje i odwołuje Dyrektor Centrum, po zasięgnięciu opinii właściwych: konsultantów krajowych, samorządów zawodowych, towarzystw naukowych lub organizacji skupiających przedstawicieli danego zawodu regulowanego objętego testem umiejętności, o ile działają one w danym zawodzie regulowanym.
3.
W skład komisji egzaminacyjnej, o której mowa w ust. 1, wchodzą trzy osoby, z tego co najmniej dwie osoby wykonujące dany zawód regulowany objęty testem umiejętności. Przewodniczącego komisji powołuje Dyrektor Centrum.
4.
W skład komisji i zespołów egzaminacyjnych nie może być powołana osoba, która jest małżonkiem lub krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie osoby przystępującej do testu albo pozostaje wobec niej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
§  23.
1.
Test umiejętności przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego, egzaminu praktycznego lub egzaminu pisemnego i praktycznego.
2.
Wyboru formy, w jakiej przeprowadza się test umiejętności, dokonuje Centrum.
§  24.
Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
§  25.
1.
Test umiejętności w formie egzaminu pisemnego składa się z nie więcej niż pięćdziesięciu pytań.
2.
W przypadku testu umiejętności złożonego z części pisemnej i części praktycznej, część pisemna składa się z nie więcej niż dwudziestu pięciu pytań.
3.
Część praktyczna testu umiejętności polega na zademonstrowaniu wybranych czynności właściwych dla danego zawodu regulowanego lub wykonaniu innych zadań potwierdzających nabycie praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania danego zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  26.
Pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach, ostemplowanych przez Centrum, z imieniem i nazwiskiem zdającego.
§  27.
1.
Ocena testu umiejętności dokonywana jest w terminie nie dłuższym niż 14 dni od jego przeprowadzenia.
2.
Odpowiedzi na pytania są punktowane.
3.
Oceny testu umiejętności dokonuje komisja egzaminacyjna, uwzględniając w szczególności, że:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, dla zdobycia punktów za takie pytanie należy wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi;
2)
dla każdego zadania w ramach egzaminu praktycznego ustala się jednakową skalę punktową, biorąc pod uwagę poprawność wykonania zadania;
3)
zaliczenie testu umiejętności następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska z każdej części egzaminu co najmniej 66 % ogólnej sumy punktów możliwych do zdobycia.
4.
Kryteria oceny testu umiejętności ustalone zgodnie z ust. 3 są dostępne dla wnioskodawcy w Centrum oraz są umieszczone na arkuszu testu umiejętności.
§  28.
1.
Z przeprowadzonego testu umiejętności sporządza się protokół zawierający opis wykonania zadań, wchodzących w zakres egzaminu praktycznego, oraz wyniki testu umiejętności.
2.
Kopię protokołu z przeprowadzonego testu umiejętności komisja egzaminacyjna przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie nie dłuższym niż 3 dni od ustalenia wyniku.
§  29.
Wnioskodawcy przysługuje prawo wglądu w arkusz odpowiedzi po dokonaniu jego oceny przez komisję.
§  30.
1.
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, na wniosek wnioskodawcy, organ prowadzący postępowanie wydaje postanowienie o dopuszczeniu do przystąpienia do testu umiejętności w najbliższym przypadającym terminie, który jest terminem ostatecznym.
2.
W przypadku złożenia testu umiejętności z wynikiem niepomyślnym organ prowadzący postępowanie na wniosek wnioskodawcy wydaje postanowienie o dopuszczeniu do ponownego przystąpienia do testu umiejętności w najbliższym przypadającym terminie, który jest terminem ostatecznym.