Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania medycznych zawodów regulowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.152.1270

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 2005 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  5.
Staż adaptacyjny jest odbywany w jednostkach ochrony zdrowia wpisanych na listę prowadzoną przez ministra właściwego do spraw zdrowia, o której mowa w § 4 ust. 1.
§  6.
Organ prowadzący postępowanie kieruje wnioskodawcę do odbycia stażu adaptacyjnego, wskazując w skierowaniu:
1)
jednostkę ochrony zdrowia, w której ma być odbywany staż adaptacyjny;
2)
długość stażu adaptacyjnego określoną w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1;
3)
program stażu adaptacyjnego zgodny z zakresem różnic programowych, o których mowa w § 3 ust. 1.
§  7.
1.
Wnioskodawca, wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 3 ust. 2, składa dokument zawierający zobowiązanie jednostki ochrony zdrowia do zawarcia z wnioskodawcą umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej, termin jej zawarcia i okres, na jaki zostanie zawarta, oraz koszt odbycia stażu adaptacyjnego.
2.
Koszt odbycia stażu adaptacyjnego określany jest przez jednostkę ochrony zdrowia indywidualnie dla każdej osoby odbywającej staż adaptacyjny na podstawie rzeczywistych wydatków, które będą poniesione przez jednostkę ochrony zdrowia, ustalonych z uwzględnieniem w szczególności programu i długości stażu adaptacyjnego, wynagrodzenia opiekuna stażu adaptacyjnego oraz wydatków organizacyjno-technicznych.
3.
Jednostka ochrony zdrowia zawiadamia zdającego, nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia odbywania stażu adaptacyjnego, o terminie oraz rachunku bankowym, na który należy wnieść opłatę na pokrycie kosztu, o którym mowa w ust. 1.
4.
Termin, o którym mowa w ust. 3, nie może być krótszy niż 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
§  8.
Na podstawie skierowania, o którym mowa w § 6, jednostka ochrony zdrowia zawiera z wnioskodawcą umowę o pracę na czas określony w celu odbycia stażu adaptacyjnego albo umowę cywilnoprawną na okres odbycia stażu adaptacyjnego. Umowa cywilnoprawna, zawarta pomiędzy wnioskodawcą a jednostką ochrony zdrowia, której przedmiotem jest odbycie stażu adaptacyjnego, może być odpłatna albo nieodpłatna.
§  9.
1.
Staż adaptacyjny jest realizowany pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba wykonująca dany zawód regulowany przez okres nie krótszy niż 4 lata.
2.
Osobę, o której mowa w ust. 1, wyznacza kierownik jednostki, w której odbywany jest staż adaptacyjny, na cały okres odbywania stażu adaptacyjnego.
3.
Opiekunem stażu adaptacyjnego może być także kierownik jednostki, jeżeli wyznaczenie innego opiekuna nie jest możliwe.
4.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku osoby odbywającej staż adaptacyjny, złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanego wniosku opiekuna stażu, złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
5.
Jeżeli w sytuacji, o której mowa w ust. 3, decyzja o zmianie opiekuna stażu adaptacyjnego wiąże się z koniecznością zmiany jednostki ochrony zdrowia, w której odbywany jest staż adaptacyjny, zmiany dokonuje organ prowadzący postępowanie, wydając skierowanie na kontynuację odbycia stażu adaptacyjnego.
§  10.
1.
Zmiana jednostki ochrony zdrowia, w której odbywany jest staż adaptacyjny, następuje, gdy w wyznaczonej jednostce ochrony zdrowia staż adaptacyjny nie może być kontynuowany z powodu likwidacji jednostki lub jej skreślenia z listy, o której mowa w § 4 ust. 1, albo w sytuacji, o której mowa w § 9 ust. 5.
2.
Zmiana jednostki ochrony zdrowia, w której odbywany jest staż adaptacyjny, może nastąpić na umotywowany wniosek osoby odbywającej staż adaptacyjny.
3.
Jednostka ochrony zdrowia, w przypadku, o którym mowa w ust. 1, niezwłocznie składa organowi prowadzącemu postępowanie kartę stażu adaptacyjnego i program stażu adaptacyjnego wraz z informacją o zakresie jego realizacji.
4.
Osoba odbywająca staż adaptacyjny składa wniosek, o którym mowa w ust. 2, do organu prowadzącego postępowanie. Po uwzględnieniu przez organ prowadzący postępowanie wniosku o zmianę jednostki ochrony zdrowia, osoba odbywająca staż adaptacyjny występuje do jednostki ochrony zdrowia, w której odbywa staż adaptacyjny, o przekazanie organowi prowadzącemu postępowanie karty stażu adaptacyjnego i programu stażu adaptacyjnego wraz z informacją o zakresie jego realizacji.
5.
W przypadku zmiany jednostki ochrony zdrowia, w której odbywany jest staż adaptacyjny, organ prowadzący postępowanie wydaje niezwłocznie skierowanie na kontynuację odbycia stażu adaptacyjnego. Jednostka, w której kontynuowany jest staż adaptacyjny, zakłada z chwilą nawiązania stosunku prawnego z wnioskodawcą nową kartę stażu adaptacyjnego.
6.
Wraz ze skierowaniem na kontynuację odbycia stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie przesyła niezwłocznie jednostce, w której staż adaptacyjny będzie kontynuowany, kartę stażu adaptacyjnego, program stażu adaptacyjnego wraz z informacją o zakresie jego realizacji.
7.
W przypadku zmiany jednostki ochrony zdrowia organ prowadzący postępowanie wydaje postanowienie o zaliczeniu okresu dotychczas odbytego stażu adaptacyjnego.
§  11.
W trakcie realizacji stażu adaptacyjnego wnioskodawcy należy umożliwić:
1)
uczestnictwo w charakterze obserwatora w czynnościach wykonywanych przez opiekuna stażu adaptacyjnego;
2)
wykonywanie czynności zawodowych pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego lub kierownika jednostki i omawianie tych czynności z opiekunem stażu adaptacyjnego;
3)
zapoznanie się z różnicami w zasadach wykonywania danego zawodu regulowanego oraz zasadami etyki i deontologii danego zawodu regulowanego obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  12.
Kierownik jednostki, w której odbywany jest staż adaptacyjny, zapewnia prawidłowość jego przebiegu i realizacji.
§  13.
1.
W okresie odbywania stażu adaptacyjnego kierownik jednostki lub opiekun stażu dokonuje w karcie stażu adaptacyjnego, co najmniej raz na 3 miesiące, okresowej, pisemnej oceny realizacji przez wnioskodawcę programu stażu adaptacyjnego, o której informuje wnioskodawcę.
2.
Jeżeli okresowa ocena stażu adaptacyjnego dokonywana jest przez opiekuna stażu adaptacyjnego, opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika jednostki o jej dokonaniu oraz o stopniu zaawansowania realizacji programu stażu adaptacyjnego.
§  14.
Osoba odbywająca staż adaptacyjny zobowiązana jest do uzyskania zaliczenia stażu adaptacyjnego potwierdzonego wpisem w karcie stażu adaptacyjnego dokumentującej jego przebieg. Wpisu zaliczenia dokonuje kierownik jednostki.
§  15.
1.
Staż adaptacyjny może ulec przedłużeniu w przypadku:
1)
nieprzerwanej niezdolności do pracy osoby odbywającej staż adaptacyjny, o której mowa w art. 92 § 1 Kodeksu pracy, przez okres dłuższy niż 14 dni;
2)
urlopu macierzyńskiego osoby odbywającej staż adaptacyjny;
3)
przebywania osoby odbywającej staż adaptacyjny na urlopie wychowawczym, nie dłużej niż rok;
4)
przebywania osoby odbywającej staż adaptacyjny na urlopie bezpłatnym, nie dłużej niż 3 miesiące;
5)
nieprzerwanej niezdolności osoby odbywającej staż adaptacyjny na podstawie umowy cywilnoprawnej do odbywania stażu adaptacyjnego przez okres dłuższy niż 14 dni.
2.
Organ prowadzący postępowanie może przedłużyć okres stażu adaptacyjnego na wniosek osoby odbywającej staż adaptacyjny.
3.
Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w ust. 2, organ prowadzący postępowanie niezwłocznie informuje jednostkę ochrony zdrowia, w której odbywany jest staż adaptacyjny, oraz wnioskodawcę o przedłużeniu stażu adaptacyjnego.
4.
W przypadku przedłużenia okresu trwania stażu adaptacyjnego jest on kontynuowany na podstawie nowej umowy o pracę zawartej na czas określony odpowiadający okresowi, na jaki staż adaptacyjny został przedłużony, albo zmienionej umowy cywilnoprawnej.
§  16.
1.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje opiekun stażu adaptacyjnego i kierownik jednostki, w której zakończona zostaje realizacja programu stażu adaptacyjnego, nie później niż w okresie 14 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego.
2.
Dokonując oceny stażu adaptacyjnego, uwzględnia się w szczególności poprawność wykonywanych czynności, którą ocenia się na podstawie karty stażu adaptacyjnego.
3.
Ocena stażu adaptacyjnego zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego albo stwierdzenie o braku przygotowania do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego.
4.
Ocena stażu adaptacyjnego potwierdzana jest podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu adaptacyjnego.
5.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje się na formularzu oceny stażu adaptacyjnego.
§  17.
1.
W przypadku negatywnej oceny odbytego stażu adaptacyjnego stwierdzającej brak przygotowania do samodzielnego wykonywania danego zawodu regulowanego, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć, na wniosek wnioskodawcy, okres trwania stażu adaptacyjnego, tylko raz.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, po upływie okresu, o który przedłużono staż, dokonywana jest powtórna ocena stażu adaptacyjnego.
§  18.
Ocenę stażu adaptacyjnego kierownik jednostki, w której zakończony został staż adaptacyjny, przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie nie dłuższym niż 3 dni od jej ustalenia, informując o niej wnioskodawcę oraz, w przypadku negatywnej oceny, dołączając kartę stażu adaptacyjnego.