Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.145.1217

Akt utracił moc
Wersja od: 4 sierpnia 2005 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  4.
1.
Warunkiem odbycia stażu jest złożenie przez wnioskodawcę, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, wniosku o odbycie stażu.
2.
Staż odbywa się w ośrodku pomocy społecznej albo powiatowym centrum pomocy rodzinie, zwanych dalej "ośrodkami".
3.
Wojewodowie przekazują organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie do dnia 15 listopada danego roku, wykaz ośrodków, w których wnioskodawcy mogą w następnym roku odbywać staż.
4.
Wykaz ośrodków jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych organu prowadzącego postępowanie.
5.
Wnioskodawca, we wniosku o odbycie stażu, wskazuje ośrodek, który jest gotowy nawiązać z wnioskodawcą stosunek prawny, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy, w celu odbycia przez niego stażu.
6.
Do wniosku o odbycie stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie ośrodka do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.
7.
W zobowiązaniu ośrodek określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;
4)
przewidywane koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
8.
Organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę o możliwości rozpoczęcia stażu w ośrodku wskazanym we wniosku o odbycie stażu.
9.
Wnioskodawca rozpoczyna staż nie później niż w terminie 60 dni od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  5.
1.
W celu odbycia stażu w ośrodku wnioskodawca jest zatrudniany w ramach umowy o pracę lub odbywa staż na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych między wnioskodawcą a ośrodkiem.
2.
Staż odbywa się w języku polskim, pod nadzorem opiekuna stażu.
3.
Do umowy, o której mowa w ust. 1, dołącza się program stażu przewidziany do realizacji przez wnioskodawcę w ośrodku, ustalony przez kierownika ośrodka.
4.
Przy ustalaniu programu stażu bierze się pod uwagę, określone w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, doświadczenie zawodowe wnioskodawcy w zawodzie pracownika socjalnego, różnice wynikające ze specyfiki zawodu regulowanego pracownika socjalnego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy oraz zakres niezbędnej znajomości polskiego prawa koniecznej do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, a ponadto:
1)
wymagania stawiane pracownikom socjalnym zatrudnionym w ośrodku;
2)
potrzeby poznania organizacji, zadań i zasad funkcjonowania ośrodka w zakresie, w jakim jest prowadzone postępowanie;
3)
potrzeby uczestniczenia przez wnioskodawcę w pracach i działalności ośrodka określonych regulaminem organizacyjnym.
5.
Program stażu uwzględnia w szczególności:
1)
uczestnictwo w charakterze obserwatora w pracach prowadzonych w ośrodku przez opiekuna stażu lub innych pracowników ośrodka;
2)
zapoznanie się z przepisami polskiego prawa regulującymi działalność pracownika socjalnego i udzielanie pomocy różnym grupom osób korzystających z pomocy społecznej;
3)
wykonywanie zadań w obecności opiekuna stażu lub kierownika ośrodka, w którym staż jest odbywany, i omawianie tych zadań z osobą, w której obecności były one realizowane;
4)
samodzielne wykonywanie zadań pracownika socjalnego;
5)
uczestnictwo w innych pracach wynikających z regulaminu organizacyjnego ośrodka, w którym staż jest odbywany.
§  6.
1.
Nadzór nad stażem sprawuje opiekun stażu, którym może być specjalista lub starszy specjalista pracy socjalnej zatrudniony w ośrodku. Opiekuna stażu wyznacza na okres stażu kierownik ośrodka, w którym wnioskodawca odbywa staż.
2.
Prawidłowy przebieg stażu zapewnia kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany.
3.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu.
4.
Opiekun stażu informuje kierownika ośrodka o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu.
§  7.
1.
Oceny umiejętności zdobytych podczas stażu, zwanej dalej "oceną", dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik ośrodka, w którym staż był odbywany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
2.
Przy ocenie uwzględnia się w szczególności:
1)
zaangażowanie zawodowe wnioskodawcy;
2)
komunikatywność, samodzielność, zdolności do pracy indywidualnej oraz w zespole;
3)
umiejętność pracy z różnymi grupami osób korzystających z pomocy społecznej;
4)
przestrzeganie porządku pracy ustalonego w ośrodku, w którym odbywa się staż.
3.
Ocena jest dokonywana na piśmie i potwierdzana podpisami kierownika ośrodka i opiekuna stażu.
4.
Ocena składa się z raportu sporządzonego przez opiekuna stażu i wniosków kierownika ośrodka, w którym staż był odbywany.
5.
Ocena zawiera informację o przystosowaniu lub braku przystosowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu pracownika socjalnego.
6.
Ocenę stażu kierownik ośrodka, w którym staż był odbywany, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia jej dokonania.
§  8.
1.
Jeżeli ocena stażu jest negatywna, wnioskodawca, w terminie 14 dni od dnia otrzymania oceny, może wystąpić do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o powtórne odbycie stażu.
2.
W odniesieniu do powtórnego odbycia stażu przepisy § 4-7 i 15 stosuje się odpowiednio.