Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.192.1882

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 2003 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  18. 
1. 
Test umiejętności dla zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wymienionych w:
1)
§ 2 pkt 8 lit. a - obejmuje odpowiedni zakres szkolenia dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektorów ochrony radiologicznej, określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie rodzajów stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, szczegółowych warunków i trybu nadawania uprawnień dla osób, które mogą być zatrudnione na tych stanowiskach, oraz szczegółowych warunków i trybu nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej (Dz. U. Nr 145, poz. 1217 oraz z 2003 r. Nr 38, poz. 333);
2)
§ 2 pkt 8 lit. b - obejmuje odpowiedni zakres egzaminu kwalifikacyjnego dla kandydatów na stanowisko inspektora dozoru jądrowego, określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie inspektorów dozoru jądrowego (Dz. U. Nr 137, poz. 1154);
3)
§ 2 pkt 8 lit. c-m - obejmuje odpowiedni zakres szkolenia dla osób ubiegających się o uprawnienia umożliwiające zatrudnienie na stanowiskach mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, określony w rozporządzeniu, o którym mowa w pkt 1.
2. 
Test umiejętności każdorazowo uwzględnia indywidualne różnice w zakresie wymagań dotyczących wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a państwem wnioskodawcy.
§  19. 
1. 
Test umiejętności dla zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wymienionych w:
1)
§ 2 pkt 8 lit. a - przygotowuje i przeprowadza komisja egzaminacyjna właściwa dla uprawnień inspektora ochrony radiologicznej, określona w rozporządzeniu, o którym mowa w § 18 ust. 1 pkt 1;
2)
§ 2 pkt 8 lit. b - przygotowuje i przeprowadza odpowiednia komisja egzaminacyjna właściwa dla uprawnień inspektora dozoru jądrowego, określona w rozporządzeniu, o którym mowa w § 18 ust. 1 pkt 2;
3)
§ 2 pkt 8 lit. c-m - przeprowadza komisja egzaminacyjna właściwa dla uprawnień umożliwiających zatrudnienie na stanowisku mającym istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, określona w rozporządzeniu, o którym mowa w § 18 ust. 1 pkt 1.
2. 
Test umiejętności przeprowadza się w obecności co najmniej trzech członków komisji egzaminacyjnej, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  20. 
O terminie i miejscu przeprowadzania testu umiejętności Prezes Agencji zawiadamia wnioskodawcę, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.
§  21. 
Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
§  22. 
1. 
Test umiejętności opracowuje komisja egzaminacyjna.
2. 
Test umiejętności składa się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego.
3. 
Etap pisemny testu składa się z:
1)
w przypadku zawodów w dziedzinie ochrony radiologicznej wymienionych w § 2 pkt 8 lit. a i lit. c-m - pytań testowych oraz zadań obliczeniowych lub pytań problemowych;
2)
w przypadku zawodu w dziedzinie ochrony radiologicznej wymienionego w § 2 pkt 8 lit. b - zadań obliczeniowych.
4. 
Do etapu ustnego dopuszcza się osoby, które:
1)
w przypadku etapu pisemnego, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, odpowiedziały poprawnie na co najmniej 60 % pytań testowych oraz rozwiązały co najmniej 60 % pytań problemowych lub zadań obliczeniowych;
2)
w przypadku etapu pisemnego, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, rozwiązały co najmniej 60 % zadań obliczeniowych.
5. 
Etap ustny testu składa się z nie więcej niż 6 pytań. Etap ustny testu uznaje się za zdany, jeżeli osoba zdająca odpowiedziała poprawnie na co najmniej 50 % pytań.
6. 
Wynik testu umiejętności określa się jako "pozytywny" lub "negatywny".
7. 
O wyniku testu umiejętności komisja egzaminacyjna rozstrzyga większością głosów. W razie równej liczby głosów o wyniku testu rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
8. 
Z przeprowadzonego testu umiejętności sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji egzaminacyjnej przeprowadzający test umiejętności.
§  23. 
1. 
Oceny testu umiejętności dokonuje komisja egzaminacyjna nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jego przeprowadzenia.
2. 
Wynik przeprowadzonego testu umiejętności przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedkłada Prezesowi Agencji oraz przekazuje wnioskodawcy w terminie siedmiu dni od dnia ustalenia wyniku testu umiejętności.
§  24. 
1. 
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.
2. 
Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3. 
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności z uzasadnionej przyczyny, przepis § 20 stosuje się odpowiednio.
4. 
Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
5. 
Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik z testu umiejętności, może ponownie przystąpić do testu umiejętności dla danego zawodu w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test umiejętności.