Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.175.1697

Akt utracił moc
Wersja od: 8 października 2003 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  8.
1.
Staż adaptacyjny jest odbywany u przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.2)), zatrudniającego co najmniej trzech agentów celnych, zwanego dalej "przedsiębiorcą".
2.
Organ prowadzący postępowanie, na wniosek, udzieli informacji o przedsiębiorcach, u których może być odbywany staż adaptacyjny.
§  9.
1.
Wnioskodawca do wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego dołącza zobowiązanie przedsiębiorcy do zorganizowania i przeprowadzenia dla wnioskodawcy stażu adaptacyjnego oraz do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy, wraz z dwoma egzemplarzami programu stażu adaptacyjnego, o którym mowa w § 13.
2.
Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać w szczególności:
1)
rodzaj stosunku prawnego, jaki zostanie nawiązany z wnioskodawcą w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego;
2)
czas, w jakim zostanie nawiązany ten stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany ten stosunek prawny;
4)
zakres czynności, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
wskazanie opiekuna stażu, o którym mowa w § 11 ust. 1.
§  10.
1.
Wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny u przedsiębiorcy w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej.
2.
Wnioskodawca odbywający staż adaptacyjny u przedsiębiorcy na podstawie umowy cywilnoprawnej może odbywać go bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem, na warunkach określonych między wnioskodawcą a przedsiębiorcą.
§  11.
1.
Staż adaptacyjny wnioskodawca odbywa pod nadzorem opiekuna stażu. Opiekunem stażu może być wyłącznie osoba wpisana na listę agentów celnych, która wykonywała czynności agenta celnego w nieprzerwanym okresie co najmniej 3 lat poprzedzających datę rozpoczęcia wykonywania funkcji opiekuna stażu oraz jest zatrudniona u przedsiębiorcy, u którego odbywany jest staż adaptacyjny, w dniu rozpoczęcia stażu adaptacyjnego.
2.
Opiekun stażu adaptacyjnego nie może być zmieniany w trakcie odbywania stażu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia przez opiekuna stażu czynności nadzoru nad wnioskodawcą;
2)
zawieszenia działalności opiekuna stażu jako agenta celnego lub skreślenia go z listy agentów celnych;
3)
umotywowanego wniosku, złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
4)
umotywowanej prośby opiekuna stażu, złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4.
W przypadkach, o których mowa w ust. 3, nowego opiekuna stażu wskazuje przedsiębiorca, u którego odbywany jest staż adaptacyjny, za zgodą organu prowadzącego postępowanie.
5.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego nie ma wpływu na dotychczasowy program stażu adaptacyjnego.
§  12.
Przedsiębiorca, u którego odbywany jest staż adaptacyjny, nie może być zmieniany w trakcie odbywania stażu.
§  13.
1.
Staż adaptacyjny jest odbywany zgodnie z programem stażu adaptacyjnego, zatwierdzanym przez organ prowadzący postępowanie.
2.
Organ prowadzący postępowanie, po umieszczeniu na dwóch egzemplarzach programu stażu adaptacyjnego adnotacji "zatwierdzam", jeden z egzemplarzy przesyła wnioskodawcy.
3.
Program stażu adaptacyjnego jest przygotowywany indywidualnie dla danego wnioskodawcy przez opiekuna stażu, po szczegółowej analizie kwalifikacji wnioskodawcy, z uwzględnieniem wykształcenia, dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy oraz zakresu różnic między wykonywaniem funkcji przedstawicielskich przed organami celnymi w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
4.
Program stażu obejmuje w szczególności:
1)
zapoznanie się z działalnością przedsiębiorcy, u którego jest odbywany staż adaptacyjny;
2)
zapoznanie się z krajowymi przepisami prawa w zakresie obrotu towarowego z zagranicą;
3)
uczestniczenie w kompletowaniu i przygotowywaniu dokumentów przed dokonaniem zgłoszenia celnego;
4)
uczestniczenie w pozostałych czynnościach wykonywanych przez agenta celnego.
§  14.
1.
Staż adaptacyjny trwa 12 miesięcy.
2.
Organ prowadzący postępowanie może przedłużyć okres trwania stażu adaptacyjnego maksymalnie do 18 miesięcy, na wniosek wnioskodawcy złożony w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego.
§  15.
1.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia przedsiębiorca, u którego jest odbywany staż adaptacyjny.
2.
Opiekun stażu informuje przedsiębiorcę o stopniu realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu.
§  16.
1.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i przedsiębiorca, u którego odbył się staż adaptacyjny, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
2.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje się w formie opinii przedsiębiorcy, u którego odbył się staż adaptacyjny, zawierającej szczegółowy opis przebiegu stażu, z uwzględnieniem poprawności merytorycznej wykonania powierzonych obowiązków wnioskodawcy w trakcie odbywania stażu.
3.
Ocena stażu adaptacyjnego jest potwierdzana podpisami przedsiębiorcy i opiekuna stażu.
4.
Przedsiębiorca, u którego odbył się staż adaptacyjny, przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego organowi prowadzącemu postępowanie oraz wnioskodawcy, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.