Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadzane w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika górskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.12 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 5 stycznia 2016 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  15.
1.
Do przygotowania i przeprowadzenia testu umiejętności, zwanego dalej "testem", organ prowadzący postępowanie powołuje trzyosobowy zespół składający się z przewodniczącego oraz dwóch członków.
2.
Członkowie zespołu i przewodniczący wybierani są z listy, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
3.
Do zadań zespołu należy:
1)
przygotowanie zestawów pytań do części teoretycznej testu;
2)
określenie zadań do realizacji w ramach części praktycznej testu i ich ocena;
3)
przeprowadzenie testu;
4)
ocena testu;
5)
sporządzenie protokołu z przebiegu testu.
§  16.
1.
Test jest przeprowadzany w terminie nie później niż 6 miesięcy od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie przekazuje wnioskodawcy oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw turystyki, nie później niż na 3 miesiące przez terminem testu.
3.
Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu. Wnioskodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić organ prowadzący postępowanie o przyczynach usprawiedliwiających nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie.
4.
Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
5.
W przypadku nieprzystąpienia do testu z uzasadnionej przyczyny organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę o terminie, w którym może on ponownie przystąpić do testu.
6.
Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie organ prowadzący postępowanie dokonuje, nie później niż w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia testu, kierując się odpowiednio przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
§  17.
1.
Koszty przeprowadzenia testu są ustalone kwotowo przez organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków poniesionych przez ten organ w związku z przeprowadzeniem testu.
2.
Na koszty postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w związku z przeprowadzeniem testu składają się:
1)
koszty podróży służbowych członków zespołu przeprowadzającego test umiejętności;
2)
koszty wynajęcia pomieszczenia do przeprowadzenia części teoretycznej testu;
3)
koszty opracowania pytań i zadań wraz z zestawem prawidłowych odpowiedzi i wymagań zespołu wobec wnioskodawcy do zaliczenia poszczególnych pytań i zadań;
4)
druk materiałów egzaminacyjnych;
5)
wynagrodzenie członków zespołu niebędących członkami korpusu służby cywilnej.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wyższe niż:
1)
180 zł - za część teoretyczną testu;
2)
270 zł - za część praktyczną testu.
4.
Opłata za przeprowadzenie testu wnoszona jest przez wnioskodawcę na rachunek bieżący organu prowadzącego postępowanie.
5.
Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 4, przed przystąpieniem do testu.
6.
W przypadku gdy test umiejętności nie odbędzie się z winy jednostki, która go przeprowadza, wnioskodawcy zwraca się opłatę, o której mowa w ust. 4, na wskazany przez niego rachunek.
7.
W przypadku odstąpienia wnioskodawcy od testu umiejętności opłata, o której mowa w ust. 4, nie podlega zwrotowi.
8.
W przypadku usprawiedliwionej nieobecności wnioskodawcy na teście umiejętności opłata, o której mowa w ust. 4, zaliczana jest na poczet ponownego przystąpienia do testu.
§  18.
Zakres przedmiotowy testu ustala dla wnioskodawcy zespół, o którym mowa w § 15 ust. 1, na podstawie:
1)
świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2)
dokumentów potwierdzających okres praktyki zawodowej i nabytych przez wnioskodawcę umiejętności w zawodzie przewodnika górskiego;
3)
zakresu wymagań egzaminacyjnych obejmujących wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu przewodnika górskiego w Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
znajomości prawa polskiego wymaganej do wykonywania zawodu przewodnika górskiego;
5)
różnic wynikających ze specyfiki wykonywania zawodu przewodnika górskiego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
§  19.
O ustalonym zakresie przedmiotowym testu oraz o wysokości opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę nie później niż na 21 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§  20.
1.
Test składa się z dwóch części:
1)
teoretycznej, przeprowadzanej w formie pisemnej i ustnej;
2)
praktycznej.
2.
Część pisemna testu trwa 120 minut i składa się z 30 pytań, w tym nie więcej niż 3 pytań o charakterze opisowym. Każde z pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi, z których tylko jedna może być prawidłowa.
3.
Do ustnej części testu dopuszcza się osoby, które otrzymały więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania z części pisemnej. Część ustna trwa 30 minut.
4.
Do praktycznej części testu dopuszcza się osoby, które otrzymały więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania z części ustnej. Część praktyczna trwa nie dłużej niż 8 godzin.
5.
Część teoretyczna testu odbywa się w mieście wojewódzkim właściwym dla obszaru uprawnień. Część praktyczna testu odbywa się na terenie objętym rodzajem uprawnień, o które ubiega się wnioskodawca.
§  21.
1.
Ocena testu jest dokonywana w terminie 7 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2.
Przy ocenie testu uwzględnia się następujące zasady:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego lub o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
2)
za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;
3)
zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania.
§  22.
1.
Z przebiegu testu niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 21, sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu.
2.
W protokole wskazuje się wnioskodawcę, skład zespołu, czas rozpoczęcia i zakończenia testu oraz podaje się ocenę testu.
3.
Protokół, podpisany przez członków zespołu, przekazywany jest w terminie 3 dni od dnia jego sporządzenia organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
§  23.
Informację o ocenie testu przekazuje się wnioskodawcy w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu.
§  24.
(uchylony).
§  25.
1.
Wnioskodawca, który nie zaliczył testu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o ocenie testu, o której mowa w § 23, może wystąpić do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o powtórne przystąpienie do testu w najbliższym terminie.
2.
Do powtórnego przystąpienia do testu przepisy § 15-24 2 stosuje się odpowiednio.
2 § 24 uchylony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 października 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika turystycznego (Dz.U.2014.1449), które weszło w życie z dniem 8 listopada 2014 r.