Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadzane w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.32.279

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 2004 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  14.
Test obejmuje odpowiedni zakres programowy ustalony indywidualnie dla każdego wnioskodawcy przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji. Przepis § 11 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  15.
1.
Do przeprowadzania testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji powołuje trzyosobowy zespół w składzie: przewodniczący oraz dwaj członkowie.
2.
W skład zespołu, o którym mowa w ust. 1, wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających pilotów wycieczek.
3.
Testy przeprowadzane są trzy razy do roku.
4.
O terminie i miejscu przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji zawiadamia wnioskodawcę oraz podaje tę informację do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej ministra właściwego do spraw turystyki, nie później niż na 30 dni przed terminem testu.
§  16.
1.
W zawiadomieniu, o którym mowa w § 15 ust. 4, wskazuje się wysokość opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu.
2.
Koszty przeprowadzenia testu są ustalane kwotowo przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w związku z przeprowadzeniem testu.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wyższe niż 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego zgodnie z art. 2 ust. 4 lub ustalanego zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679).
4.
Opłata za przeprowadzenie testu wnoszona jest przez wnioskodawcę na rachunek bieżący organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
5.
W przypadku nieprzystąpienia wnioskodawcy do testu zwraca się połowę wniesionej przez niego opłaty.
6.
Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu.
§  17.
1.
Test przeprowadzany jest w formie pisemnej i trwa 120 minut.
2.
Test składa się z nie więcej niż 50 zagadnień lub pytań, w tym nie więcej niż 10 % o charakterze opisowym. Każde z zagadnień lub pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi, z których tylko jedna może być prawidłowa.
§  18.
Do zadań zespołu należy przygotowanie zestawów pytań lub zagadnień do testu, ocena testu, sporządzenie protokołu z przebiegu testu.
§  19.
Test odbywa się w języku polskim.
§  20.
Przy ocenie testu uwzględnia się w szczególności następujące zasady:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na zagadnienie lub pytanie, niemające charakteru opisowego, ustala się jednakową liczbę punktów;
2)
za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia lub pytania o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3)
za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;
4)
zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
§  21.
Z przebiegu testu sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu.
§  22.
Informacje o wyniku testu przekazuje się wnioskodawcy w terminie 7 dni od dnia sporządzenia protokołu, pod adresem wskazanym przez wnioskodawcę.
§  23.
Na podstawie protokołu z przebiegu testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek.