Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadzane w celu uznania kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.282.2803

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 2006 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  12. 3
 
1.
Minister Finansów, w drodze decyzji, powołuje Komisję Egzaminacyjną, zwaną dalej "Komisją", składającą się co najmniej z 4 osób, w tym z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i sekretarza, a także wskazuje jednostkę organizacyjną zapewniającą obsługę testu umiejętności, zwaną dalej "organizatorem", oraz ustala termin przeprowadzenia testu umiejętności.
2.
W skład Komisji mogą zostać powołani pracownicy Ministerstwa Finansów oraz biegli rewidenci, niebędący pracownikami Ministerstwa Finansów.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 2, składają oświadczenie, że nie będą wykorzystywać informacji dotyczących testów egzaminacyjnych oraz zadań sytuacyjnych uzyskanych w związku z powołaniem w skład Komisji, w szczególności przez prowadzenie szkoleń oraz publikację materiałów szkoleniowych, mających na celu przygotowanie do testu umiejętności.
4.
Do zadań Komisji należy przygotowywanie, przeprowadzanie i sprawdzanie testu umiejętności.
5.
Do zadań organizatora należy obsługa organizacyjna i administracyjno-biurowa testu umiejętności.
§  13.
1.
O terminie, miejscu przeprowadzenia, szczegółowym zakresie testu umiejętności oraz o wysokości opłaty przeznaczonej na pokrycie kosztów testu umiejętności Minister Finansów pisemnie zawiadamia wnioskodawcę, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.
2.
W zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 1, podaje się szczegółowy zakres testu umiejętności, który ustalany jest indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, z uwzględnieniem istniejących różnic pomiędzy kwalifikacjami posiadanymi przez wnioskodawcę a kwalifikacjami wymaganymi do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, określonymi w przepisach, o których mowa w § 8 ust. 2.
3.
Wnioskodawca przed przystąpieniem do testu umiejętności uiszcza opłatę na pokrycie kosztów przeprowadzenia testu umiejętności w kwocie ustalonej zgodnie z § 18 ust. 2. Opłatę należy uiścić na rachunek bankowy wskazany przez organizatora.
4.
Nieprzystąpienie przez wnioskodawcę do testu umiejętności w wyznaczonym terminie stanowi podstawę do wydania odmownej decyzji w sprawie uznania kwalifikacji, z zastrzeżeniem § 19.
§  14.
1.
Test umiejętności przeprowadzany jest w języku polskim, w formie pisemnej.
2.
Przed przystąpieniem do testu umiejętności wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość oraz dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w § 18 ust. 2.
3.
W czasie testu umiejętności wnioskodawca może korzystać z przepisów opublikowanych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy oraz z urządzeń ułatwiających liczenie (kalkulatorów), z wyjątkiem urządzeń posiadających funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.
4.
W czasie trwania testu umiejętności wnioskodawca może opuścić salę jedynie po uzyskaniu zgody Komisji i przekazaniu pracy egzaminacyjnej.
5.
Komisja może wykluczyć wnioskodawcę z testu umiejętności, jeżeli podczas jego trwania korzystał z cudzej pomocy, posługiwał się materiałami pomocniczymi innymi niż określone w ust. 3 lub w inny sposób zakłócał przebieg testu umiejętności. Wykluczenie z testu umiejętności jest jednoznaczne z niezdaniem testu.
§  15.
1.
Test umiejętności składa się z nie więcej niż 60 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru oraz 3 zadań sytuacyjnych i trwa nie dłużej niż 3 godziny.
2.
Każde pytanie testu jednokrotnego wyboru jest oceniane według następujących zasad:
1)
odpowiedź prawidłowa - dwa punkty;
2)
odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt;
3)
brak odpowiedzi - zero punktów.
3.
Wynik testu jednokrotnego wyboru stanowi sumę punktów dodatnich, uzyskanych za odpowiedzi prawidłowe, pomniejszoną o punkty ujemne za odpowiedzi nieprawidłowe.
4.
Każde zadanie sytuacyjne jest oceniane w skali od 0 do 10 punktów. Ocena zadania sytuacyjnego uwzględnia w szczególności poprawność odpowiedzi, stopień rozwiązania zadania oraz znajomość przepisów prawa.
5.
Błędy stylistyczne i gramatyczne popełnione przez wnioskodawcę w teście umiejętności nie podlegają ocenie, jeżeli nie wpływają na stopień zrozumienia odpowiedzi.
§  16.
Warunkiem zdania testu umiejętności jest uzyskanie co najmniej 60 % maksymalnej liczby punktów z testu jednokrotnego wyboru oraz 60 % maksymalnej liczby punktów z zadań sytuacyjnych.
§  17. 4
 Komisja powiadamia wnioskodawcę pisemnie o wyniku testu umiejętności w terminie 21 dni od dnia jego przeprowadzenia.
§  17a. 5
 
1.
W terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w § 17, wnioskodawca ma prawo do pisemnego odwołania się od wyniku testu umiejętności do Komisji za pośrednictwem Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów.
2.
Komisja rozpatruje odwołanie, o którym mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania i powiadamia pisemnie wnioskodawcę o podjętym rozstrzygnięciu.
3.
Komisja ulega rozwiązaniu z chwilą przyjęcia przez Ministra Finansów sprawozdania Komisji z przebiegu oraz wyników testu umiejętności, uwzględniającego rozpatrzone odwołania.
§  18.
1. 6
 Koszty przeprowadzenia testu umiejętności ustala organizator w oparciu o planowane koszty, obejmujące w szczególności:
1)
koszty organizacyjne i administracyjno-biurowe przeprowadzenia testu, w tym koszty przygotowania formularzy testów i zadań sytuacyjnych, koszty wynajęcia sali, koszty obsługi i zapewnienia niezbędnych warunków do przeprowadzenia testu;
2)
wynagrodzenie członków Komisji.
2.
Przypadająca na wnioskodawcę opłata na pokrycie kosztów przeprowadzenia testu umiejętności wyliczana jest jako iloraz kosztów przeprowadzenia testu umiejętności i liczby wnioskodawców zakwalifikowanych na test umiejętności w danym dniu, przy czym nie może być wyższa niż 480 zł.
3.
Udział wynagrodzenia członków Komisji w kosztach przeprowadzenia testu umiejętności, określonych w ust. 1 pkt 1, stanowi 50 % tych kosztów.
4.
Wyliczone przez organizatora koszty podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Finansów.
§  19. 7
 Wnioskodawca, który z ważnych przyczyn losowych nie przystąpił do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, może wystąpić do organizatora, w ciągu 14 dni od daty wyznaczonego testu umiejętności, z uzasadnionym wnioskiem o zwrot wniesionej opłaty.
3 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
4 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
5 § 17a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
6 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
7 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.