Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadzane w celu uznania kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.282.2803

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 2006 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  4.
1.
Staż adaptacyjny jest odbywany u przedsiębiorcy wykonującego działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z odrębnymi przepisami, zwanego dalej "przedsiębiorcą".
2.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia przedsiębiorca.
§  5.
1.
Wnioskodawca wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 3, składa dokument zawierający zobowiązanie przedsiębiorcy do zorganizowania i przeprowadzenia dla wnioskodawcy stażu adaptacyjnego oraz do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.
2.
Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać w szczególności:
1)
rodzaj stosunku prawnego, jaki zostanie nawiązany z wnioskodawcą w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego;
2)
datę, w której zostanie nawiązany ten stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany ten stosunek prawny;
4)
zakres czynności, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego;
5)
wskazanie opiekuna stażu adaptacyjnego, o którym mowa w § 7;
6)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
§  6.
Staż adaptacyjny może być odbywany na podstawie umowy cywilnoprawnej bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem albo na podstawie umowy o pracę - na warunkach określonych między wnioskodawcą a przedsiębiorcą.
§  7.
1.
Nadzór nad prawidłowością przebiegu stażu adaptacyjnego sprawuje wyznaczony przez przedsiębiorcę opiekun stażu adaptacyjnego, zwany dalej "opiekunem".
2.
Opiekunem może być wyłącznie osoba uprawniona do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Zmiana opiekuna może nastąpić na uzasadniony wniosek wnioskodawcy lub opiekuna.
§  8.
1.
Staż adaptacyjny realizowany jest zgodnie z programem stażu adaptacyjnego, ustalonym przez Ministra Finansów.
2.
Program oraz długość stażu adaptacyjnego jest ustalana indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, po analizie kwalifikacji wnioskodawcy, z uwzględnieniem istniejących różnic pomiędzy posiadanymi przez wnioskodawcę a wymaganymi kwalifikacjami do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, określonymi w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. Nr 120, poz. 1022 oraz z 2003 r. Nr 210, poz. 2044).
3.
Program stażu adaptacyjnego ustala się na podstawie:
1)
dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2)
dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;
3)
wymagań kwalifikacyjnych, od których spełnienia uzależniono możliwość wykonywania zawodu;
4)
różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i państwa, w którym wnioskodawca nabył kwalifikacje do wykonywania zawodu.
4.
Program stażu adaptacyjnego otrzymuje w formie pisemnej wnioskodawca oraz opiekun.
§  9.
Oceny przebiegu stażu adaptacyjnego dokonuje w formie opinii opiekun, uwzględniając w szczególności poprawność wykonania powierzonych wnioskodawcy obowiązków zgodnych z programem stażu adaptacyjnego.
§  10.
Po odbyciu stażu adaptacyjnego przez wnioskodawcę opiekun przekazuje Ministrowi Finansów zatwierdzoną przez przedsiębiorcę opinię, o której mowa w § 9, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego.
§  11.
1.
Koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego są ustalane przez przedsiębiorcę przed rozpoczęciem stażu adaptacyjnego, na podstawie przewidywanych wydatków związanych ze stażem adaptacyjnym.
2.
Do kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego zalicza się w szczególności wydatki związane z realizacją programu stażu adaptacyjnego, w tym wynagrodzenie opiekuna.
3.
Opłaty z tytułu zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 1, wnioskodawca uiszcza w terminach i na rachunek bankowy wskazany przez przedsiębiorcę.