Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności odbywane w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów filmowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.101.1051

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  7.
1.
Staż adaptacyjny, zwany dalej "stażem", może być odbywany u przedsiębiorców w rozumieniu art. 2 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.2)) oraz w państwowych jednostkach organizacyjnych posiadających osobowość prawną, których przedmiot działania obejmuje produkcję filmów, zwanych dalej "jednostkami".
2.
Wnioskodawca wraz z wnioskiem o odbycie stażu składa formularz zgłoszeniowy. W formularzu zgłoszeniowym wnioskodawca wskazuje przedsiębiorcę lub jednostkę gotową do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, w celu odbywania przez niego stażu.
3.
Wnioskodawca przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie formularz zgłoszeniowy wraz z dokumentem zawierającym zobowiązanie przedsiębiorcy lub jednostki do nawiązania z nim stosunku prawnego.
4.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 3, przedsiębiorca lub jednostka określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4)
informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
§  8.
1.
Koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu są ustalane kwotowo przez przedsiębiorcę lub kierownika jednostki, na podstawie rzeczywistych wydatków związanych z odbywaniem stażu, z uwzględnieniem długości okresu i obowiązków, o których mowa w § 7 ust. 4 pkt 3 i 4.
2.
Rzeczywiste wydatki związane z odbywaniem stażu obejmują:
1)
wydatki techniczno-organizacyjne jednostki, w której staż jest odbywany;
2)
wynagrodzenie opiekuna stażu.
3.
Opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu jest wnoszona jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach na konto wskazane przez przedsiębiorcę lub jednostkę. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
§  9.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna, którym może być osoba posiadająca kwalifikacje co najmniej równorzędne z kwalifikacjami, o uznanie których występuje wnioskodawca.
2.
Opiekuna stażu wnioskodawcy wyznacza przedsiębiorca bądź kierownik jednostki, o których mowa w § 7 ust. 1, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie.
3.
Zmiana opiekuna stażu przez przedsiębiorcę lub kierownika jednostki, w której staż jest odbywany, może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia czynności przez opiekuna stażu;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu, złożonej nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
4.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 3, przedsiębiorca lub kierownik jednostki, w której staż jest odbywany, niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna stażu, informując o tym wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.
5.
Opiekun stażu sporządza raport z przebiegu stażu i opinię o jego przebiegu.
§  10.
Staż odbywa się zgodnie z programem stażu, ustalanym przez organ prowadzący postępowanie.
§  11.
1.
Program stażu określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2.
Program stażu przygotowywany jest dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po przeprowadzeniu analizy kwalifikacji wnioskodawcy z uwzględnieniem zakresu dotychczasowego doświadczenia zawodowego, okresu stażu niezbędnego do nabycia umiejętności do wykonywania zawodów filmowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz różnic wynikających ze specyfiki zawodów filmowych w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy.
§  12.
1.
Długość stażu określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2.
Na wniosek wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie może przedłużyć długość stażu.
3.
Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu, po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym jego przebiegu, sporządzoną przez opiekuna oraz przedsiębiorcę lub kierownika jednostki, w której odbywa się staż.
§  13.
1.
Staż rozpoczyna się w terminie określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, lub w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą lub z jednostką.
2.
Wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia odbywania stażu.
§  14.
1.
Prawidłowy przebieg stażu zapewnia przedsiębiorca lub kierownik jednostki, w której odbywa się staż.
2.
Opiekun stażu informuje przedsiębiorcę albo kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu.
§  15.
1.
Zaliczenia stażu dokonuje się na podstawie oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności.
2.
Oceny stażu w formie opinii jednostki potwierdzonej podpisami dokonują wspólnie opiekun stażu i przedsiębiorca albo kierownik jednostki, w której staż był odbywany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
3.
Ocena stażu jest przekazywana wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
4.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywną ocenę, może ponownie wystąpić z wnioskiem o odbycie stażu.