§ 7. - Stawki uposażenia zasadniczego i innych należności przysługujących żołnierzom zawodowym w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1543

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 sierpnia 2023 r.
§  7. 
1. 
Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej w przypadkach, o których mowa w art. 556 ust. 2 pkt 1-4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przysługuje wojenna odprawa z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej w wysokości:
1)
po roku służby - 100%,
2)
po pięciu latach służby - 200%,
3)
po dziesięciu latach służby - 300%

- kwoty uposażenia zasadniczego należnego w ostatnim dniu pełnienia służby.

2. 
Wysokość odprawy, o której mowa w ust. 1 pkt 3, ulega zwiększeniu o 20% uposażenia zasadniczego za każdy rok służby wojskowej pełnionej ponad dziesięć lat, nie więcej jednak niż do wysokości 600%.
3. 
Do okresu służby, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się okresy pełnienia nieprzerwanej czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, chyba że prawomocnym orzeczeniem postępowanie karne lub dyscyplinarne, będące przyczyną zawieszenia lub aresztowania, zostało umorzone albo żołnierz został uniewinniony na podstawie prawomocnego wyroku lub orzeczenia o uniewinnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym.
4. 
Do celów ustalenia wysokości odprawy, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługującej żołnierzom zwalnianym w czasie wojny uwzględnia się również dodatek wojenny.
5. 
Do celów ustalenia wysokości odprawy, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługującej żołnierzom zwalnianym w czasie wojny nie uwzględnia się świadczenia stażowego.
6. 
Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej na podstawie art. 556 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przysługuje 50% odprawy, o której mowa w ust. 1 i 2.
7. 
Odprawę z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej wypłaca się w terminie 30 dni od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.