§ 2. - Stawki podatku obrotowego od towarów sprowadzanych lub nadsyłanych z zagranicy oraz zwolnienia od tego podatku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.15.69

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1991 r.
§  2.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego towary zaopatrzeniowe (również kooperacyjne) i inwestycyjne sprowadzane przez osoby i jednostki wymienione w § 1 ust. 1, mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do osób i jednostek mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, jeżeli prowadzą one na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą na podstawie zezwoleń przewidzianych w odrębnych przepisach lub realizują umowy zawarte z polskimi podmiotami gospodarczymi o wykonanie robót budowlano-montażowych i remontowych.
3.
Za towary zaopatrzeniowe i inwestycyjne uważa się surowce, materiały, półfabrykaty i wyroby gotowe sprowadzane przez podatników prowadzących działalność gospodarczą z przeznaczeniem na cele wytwórcze, inwestycyjne, ochrony pracy, ochrony środowiska, remontowe i usługowe.
4.
Za towary zaopatrzeniowe i inwestycyjne uważa się również wyroby gotowe sprowadzane przez jednostki handlowe do użytku wewnętrznego.
5.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1-4, nie dotyczy towarów wymienionych w załączniku nr 2.
6.
Warunkiem zwolnienia od podatku obrotowego towarów określonych w ust. 1 jest złożenie przez podatnika lub jego pełnomocnika urzędowi celnemu pisemnego oświadczenia w dokumencie odprawy celnej. Oświadczenie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko składającego oświadczenie oraz rodzaj i numer dokumentu tożsamości,
2)
nazwę i adres urzędu skarbowego właściwego dla podatnika,
3)
przeznaczenie sprowadzanego towaru.
7.
Kopie dokumentów odprawy celnej zawierające oświadczenie urzędy celne przekazują izbom skarbowym właściwym miejscowo dla urzędów, o których mowa w ust. 6 pkt 2, w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.