§ 1. - Stawki podatku obrotowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.44.242

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1989 r.
§  1. 
1. 
Za produkty zwierzęce pochodzące z własnej hodowli w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191, z 1985 r. Nr 12, poz. 50 i z 1989 r. Nr 3, poz. 12), zwanej dalej "ustawą o podatku obrotowym", uważa się również zwierzęta nabyte i hodowane przez okres co najmniej:
1)
2 miesięcy w zakresie hodowli drobiu, a jeżeli chodzi o tucz kurcząt typu brojler - przez okres co najmniej 6 tygodni oraz odchów piskląt na zaopatrzenie producentów rolnych w młody drób i tucz kaczek typu brojler - przez okres co najmniej 3 tygodni,
2)
3 miesięcy - w pozostałych wypadkach.
2. 
Do sprzedaży wyrobów i usług na eksport, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku obrotowym, zalicza się również sprzedaż dokonywaną:
1)
w kraju za waluty obce,
2)
w ramach transakcji wymiennych,
3)
za pośrednictwem innych jednostek prowadzących działalność gospodarczą w handlu zagranicznym,
4)
generalnym dostawcom kompletnych obiektów przeznaczonych na eksport.
3. 
W przypadku określonym w ust. 2 pkt 3 i 4 przeznaczenie wyrobu lub usługi na eksport ustala się na podstawie zawartej umowy lub oświadczenia złożonego przez nabywcę.
4. 
Za działalność w zakresie wolnych zawodów w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy o podatku obrotowym uważa się działalność polegającą na świadczeniu usług przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, uprawnionych techników dentystycznych, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, prawników, inżynierów, techników budowlanych, geodetów i tłumaczy, jeżeli działalność ta nie podlega przepisom o podatku od wynagrodzeń.