Rozdział 7 - Dotacje na dofinansowanie kosztów stosowania nawozów wapniowych oraz zasady i tryb ich udzielania - Stawki dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.65.595

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 2003 r.

Rozdział  7

Dotacje na dofinansowanie kosztów stosowania nawozów wapniowych oraz zasady i tryb ich udzielania

§  35. 
Do nawozów wapniowych oraz wapniowo-magnezowych, zwanych dalej "nawozami", może być udzielona dotacja, jeżeli:
1)
zostały wyprodukowane na terenie kraju z surowców krajowych,
2)
spełniają wymagania określone w tabelach nr 18 i 19 w załączniku do ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 89, poz. 991), zwanej dalej "ustawą o nawozach i nawożeniu",
3)
partia nawozów przygotowana do sprzedaży posiada atest (zaświadczenie) wydany przez Stację Chemiczno-Rolniczą, zwaną dalej "Stacją", lub jej oddziały albo laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie badań nawozów, na podstawie badania prób nawozów pobranych na terenie miejsca produkcji tych nawozów przez próbobiorcę Stacji lub jej oddziałów albo laboratorium akredytowane, potwierdzający zgodność produkowanego nawozu z wymaganiami, o których mowa w pkt 2; partię nawozu stanowi produkcja dobowa nawozu jednej odmiany lub ilość nieprzekraczająca 2.000 ton,
4)
podmiot produkujący nawozy wapniowe z produkcji podstawowej (odmiany - symbole od 01 do 05), wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany - symbole od 06a do 09a) oraz nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany - symbole od 01 do 07) posiada koncesję na wydobycie kopalin (surowców), wydaną na podstawie odrębnych przepisów, lub wyprodukował je z surowców wydobytych z kopalni posiadającej koncesję.
§  36. 
1.  34
 Dotacja może być udzielona podmiotowi produkującemu nawozy z produkcji podstawowej (odmiany od 01 do 05), wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany od 06a do 09a), nawozy wapniowe z pozysku (odmiany od 06 do 09) oraz nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany od 01 do 07), po bezpośredniej sprzedaży tych nawozów producentom rolnym do stosowania na użytkach rolnych oraz gruntach pod stawami, według stawek określonych w załączniku nr 14 do rozporządzenia, na jego wniosek sporządzony według wzoru nr 20 określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona do takiej ilości nawozów, która nie przekracza dawki czystego składnika CaO i MgO w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych oraz gruntów pod stawami, zalecanej przez Stację lub jej oddziały, dla przebadanego areału użytków rolnych oraz gruntów pod stawami w danym gospodarstwie, na podstawie badań zakwaszenia gleb wykonanych w próbkach gleb pobranych bezpośrednio u producentów rolnych przez Stację lub jej oddziały albo laboratorium, które posiada akredytację w tym zakresie.
3. 
Badania zakwaszenia gleb oraz gruntów pod stawami, dla potrzeb określenia przez Stację lub jej oddziały zalecanej dawki dotowanych nawozów, producent rolny powinien przeprowadzić nie częściej niż raz na 4 lata. Badania są ważne przez 4 lata od daty ich wykonania.
4. 
Łączna ilość dotowanych nawozów zakupionych przez producenta rolnego w okresie kolejnych 4 lat nie może przekraczać ilości określonej w zaleceniu Stacji lub jej oddziałów, o którym mowa w ust. 2, wydanym na ten sam czteroletni okres.
5. 
Podmiotowi produkującemu nawozy dotacja nie przysługuje, w trzech kolejnych latach, do nawozów sprzedanych producentom rolnym, którzy zakupili w jednym roku pełną ilość nawozów wynikającą z zalecenia Stacji lub jej oddziałów.
6. 
Okres 4 lat, o którym mowa w ust. 4 i 5, liczy się od dnia 1 stycznia 2002 r.
§  37. 
1.  35
 Podmiot, w celu otrzymania dotacji, o której mowa w § 36 ust. 1, jest zobowiązany do przedłożenia Stacji informacji o przewidywanej wielkości sprzedaży nawozów objętych dotacją i kwoty dotacji w danym roku oraz aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej o prowadzeniu działalności z zakresu produkcji wapna nawozowego, wydobywania wapna nawozowego lub jego przetwarzania.
2. 
Podmiot po sprzedaży nawozów producentom rolnym składa w Stacji lub jej oddziale:
1)
fakturę potwierdzającą sprzedaż nawozów producentom rolnym, która zawiera:
a)
ilość, typ i odmianę nawozu,
b)
kwotę wynikającą z ceny nawozu (bez dotacji) pomnożonej przez ilość sprzedanego nawozu,
c)
kwotę dotacji, jaka może być udzielona do sprzedanego nawozu,
d)
kwotę, jaką płaci producent rolny za zakupiony nawóz,
e)
numer atestu danej partii nawozów, o którym mowa w § 35 pkt 3,
f)
numer koncesji, o której mowa w § 35 pkt 4,
2)
zaświadczenie lub potwierdzenie przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) o wielkości faktycznie użytkowanych przez producenta rolnego użytków rolnych i gruntów pod stawami,
3)
oryginał zalecenia, o którym mowa w § 36 ust. 2,
4)
oświadczenie producenta rolnego o ilości zakupionych nawozów liczonych narastająco od dnia 1 stycznia 2002 r.
3. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 2, podmiot składa do Stacji lub właściwego terytorialnie oddziału Stacji, na terenie którego znajduje się siedziba podmiotu produkującego nawozy, w terminie do 5 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 5 grudnia za grudzień. Stacja lub jej oddział sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.
4.  36
 Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4, są archiwizowane w Stacji lub jej właściwym terytorialnie oddziale.
5. 
Wniosek, o którym mowa w § 36 ust. 1, Stacja sprawdza merytorycznie, formalnie i rachunkowo oraz przekazuje do ministra właściwego do spraw rolnictwa, w terminie do 15 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 15 grudnia za grudzień.
6. 
Decyzję o udzieleniu dotacji podmiotowi wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa na wniosek podmiotu.
§  38. 
1. 
Środki na wypłatę dotacji, o których mowa w § 36 ust. 1, minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje Stacji, po przedłożeniu zbiorczego zapotrzebowania sporządzonego na podstawie wydanych decyzji w okresach miesięcznych.
2. 
Dotacje są wypłacane do wysokości kwoty dotacji określonej w decyzji, o której mowa w § 37 ust. 6, przez Stację lub właściwy terytorialnie oddział Stacji, na terenie którego znajduje się siedziba podmiotu produkującego nawozy.
3. 
Podmiot produkujący nawozy składa w Stacji lub jej właściwym terytorialnie oddziale do dnia 31 marca roku następnego rozliczenie kosztów produkcji nawozów, sporządzone według wzorów nr 21-24 określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
34 § 36 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
35 § 37 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
36 § 37 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.