Rozdział 3 - Dotacje na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej oraz zasady i tryb ich udzielania - Stawki dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.65.595

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 2003 r.

Rozdział  3

Dotacje na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej oraz zasady i tryb ich udzielania

§  8. 
1. 
Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za nabycie:
1) 10
 ogiera urodzonego w kraju, kupionego do punktu kopulacyjnego lub stada ogierów z przeznaczeniem do używania w rozrodzie, wpisanego do księgi głównej koni rasy:
a)
polski koń zimnokrwisty, huculskiej i konik polski,
b)
śląskiej,
c)
małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i pełnej krwi angielskiej przeznaczonego do rozrodu w hodowli koni półkrwi - po ukończeniu 100-dniowego treningu z wynikiem minimum 90 punktów indeksowych,
2)
buhaja rasy polskiej czerwonej

- zwanych dalej "reproduktorami".

2. 
Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona, jeżeli nabywca udokumentuje celowość zakupu reproduktora zaświadczeniem wydanym przez właściwy podmiot prowadzący księgę zwierząt hodowlanych, zwaną dalej "księgą".
3.  11
 W razie skierowania reproduktora na rzeź lub do sprzedaży przed upływem:
1)
5 lat od dnia zakupu - w przypadku ogiera, z wyjątkiem ogiera rasy polski koń zimnokrwisty,
2)
4 lat od dnia zakupu - w przypadku ogiera rasy polski koń zimnokrwisty,
3)
2 lat i 6 miesięcy od dnia zakupu - w przypadku buhaja

- nabywca reproduktora zobowiązany jest, w terminie 14 dni po jego skierowaniu na rzeź lub sprzedaż, do zwrotu dotacji za pośrednictwem właściwego podmiotu prowadzącego księgi. Po tym okresie od dnia niezwróconej kwoty dotacji naliczane są odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Dotacja nie podlega zwrotowi, jeżeli reproduktor padł, został skierowany do uboju na skutek choroby lub został wycofany z używania w rozrodzie na skutek ujawnienia się cech uniemożliwiających jego dalsze użytkowanie rozpłodowe - na podstawie zaświadczenia wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii.

4. 
Wniosek o udzielenie dotacji, o której mowa w ust. 1, nabywca składa do podmiotu prowadzącego księgę, który po potwierdzeniu pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przekazuje go do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
5. 
Wniosek o wypłatę dotacji w przypadku nabycia:
1)
ogiera - powinien zawierać numer wpisu w księdze i nazwę ogiera oraz zaświadczenie o celowości jego nabycia,
2)
buhaja - powinien zawierać numer identyfikacyjny i nazwę buhaja i informację dotyczącą ocen buhaja oraz zaświadczenie o celowości jego nabycia.
6. 
Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski nabywców o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1, oraz sporządza zbiorcze zestawienie wniosków, które przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.
7. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje dotacje, o których mowa w ust. 1, Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały akceptowane i uwzględnione w zestawieniu. Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt wypłaca dotacje nabywcom.
§  9. 
1. 
Hodowcy bydła może być udzielona dotacja według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1)
buhajka rasy mięsnej zakwalifikowanego do hodowli - na podstawie wniosku hodowcy potwierdzonego przez podmiot prowadzący księgę,
2) 12
 krowę pierwiastkę rasy mlecznej: czarno-białej, czerwono-białej, polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania, pochodzącą po buhaju testowanym tej samej rasy - na podstawie wniosku hodowcy potwierdzonego pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej,
3)
krowę pierwiastkę rasy jersey o udokumentowanym pochodzeniu, przeznaczoną na remont stada objętego oceną użytkowości - na podstawie wniosku hodowcy potwierdzonego pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej,
4)
krowę rasy mięsnej i rasy simentalskiej, o wyłącznym mięsnym kierunku użytkowości lub posiadającą co najmniej 75 % udziału genotypu rasy mięsnej, utrzymywaną w stadzie objętym oceną, wpisaną do ksiąg lub rejestrów hodowlanych prowadzonych w kraju dla bydła ras mięsnych lub która po pierwszym wycieleniu w danym roku odchowała cielę przez okres 3 miesięcy; dotacja wypłacana jest na wniosek hodowcy, w dwóch ratach, w wysokości 1/2 stawki rocznej, według stanu krów na dzień 31 maja i 30 listopada; natomiast w odniesieniu do krów pierwiastek, które nie zostaną wpisane do księgi lub rejestru zwierząt hodowlanych w danym roku i odchowają cielę do wieku 3 miesięcy - dotacja wypłacana jest w wysokości 1/2 rocznej stawki dotacji,
5)
każde cielę urodzone w wyniku przeniesienia zarodka, którego pochodzenie po rodzicach wykazanych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem grup krwi - na podstawie wniosku posiadacza zwierzęcia, potwierdzonego przez podmiot prowadzący księgi, pod warunkiem, że zarodek:
a)
spełniał wymagania hodowlane określone przez podmiot prowadzący księgi,
b) 13
 został pozyskany w 2002 lub 2003 r.
2. 
Dotacja, o której mowa w pkt 2-5, może być udzielona, jeżeli w dniu złożenia wniosku stado jest objęte oceną wartości użytkowej.
3.  14
 (uchylony).
§  10. 
1. 
Hodowcy świń może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za lochę:
1) 15
 czystorasową wpisaną do księgi lub za lochę linii 990, której kojarzenie zostało pozytywnie ocenione w danym roku w stacji kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej Instytutu Zootechniki w Krakowie i potwierdzone protokołem z oceny kojarzenia lochy sporządzonym przez tę stację,
2) 16
 stada podstawowego utrzymywaną w stadzie produkującym:
a)
knury i loszki, osiągającym określone przez Instytut Zootechniki w Krakowie parametry w zakresie oceny rozpłodowej loch, oceny przyżyciowej młodych knurów i loszek, liczby ocenionych i wpisanych do księgi lub zakwalifikowanych do hodowli zwierząt oraz w którym średni stan loch w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września i od dnia 1 października do dnia 31 marca wynosił co najmniej:
-
15 loch rasy: duroc, hampshire, pietrain, belgijskiej zwisłouchej i loch linii 990,
-
25 loch rasy: wielkiej białej polskiej i rasy polskiej białej zwisłouchej lub
b)
wyłącznie loszki rasy wielkiej białej polskiej, polskiej białej zwisłouchej, osiągającym określone przez Instytutu Zootechniki w Krakowie parametry w zakresie oceny rozpłodowej loch, oceny przyżyciowej loszek, liczby ocenionych i zakwalifikowanych do hodowli loszek oraz w którym średni stan loch w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września i od dnia 1 października do dnia 31 marca wynosi co najmniej 25 loch.
2.  17
 Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może być wypłacana hodowcom dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 50% stawki rocznej, jeżeli stado uzyskało określone w ust. 1 pkt 2 wyniki hodowlane, potwierdzone przez podmiot prowadzący księgi i było objęte oceną w dniu 31 marca i w dniu 30 września.
§  11. 
1.  18
 Hodowcy zwierząt futerkowych, które posiadają udokumentowane pochodzenie co najmniej od dwóch pokoleń przodków, utrzymywanych w stadzie objętym oceną wartości użytkowej i hodowlanej, może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1)
każdą samicę ze stada podstawowego nutrii, która uzyskała co najmniej 18 punktów licencyjnych,
2)
samicę ze stada podstawowego królików, która uzyskała co najmniej 95 punktów licencyjnych, z tym że dotacja nie przysługuje za samice królików popielniańskich białych w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych,
3)
samce lisów, tchórzy, jenotów oraz norek przeznaczone na remont stada, które uzyskały co najmniej 19 punktów licencyjnych, z tym że dotacja nie przysługuje za samce lisów pospolitych pastelowych i białoszyjnych oraz tchórzy w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych.
2. 
Przy udzielaniu dotacji, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się stan zwierząt na dzień 30 kwietnia, utrzymywanych w stadzie, w którym co najmniej przez okres jednego roku prowadzona jest ocena rozpłodowa stada i ocena fenotypu.
§  12.  19
1. 
Podmiotowi prowadzącemu ocenę testową wartości użytkowej drobiu zgodnie z metodyką i programem testowania może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za wykonanie oceny jednej próby testowej kur nieśnych w teście rodzicielskim, za:
1)
okres odchowu do 8 tygodni,
2)
zakończenie całego odchowu,
3)
połowę cyklu produkcyjnego,
4)
zakończenie cyklu produkcyjnego i opracowanie wyników.
2. 
Dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu, o którym mowa w ust. 1, po zakończeniu:
1)
8 tygodnia odchowu,
2)
całego odchowu,
3)
połowy cyklu produkcyjnego,
4)
cyklu produkcyjnego i opracowaniu wyników.
§  13. 
1. 
Podmiotowi, który jest posiadaczem pasieki, może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia:
1)
za każdą matkę pszczelą w pasiece, w której realizowany jest program hodowlany:
a)
utrzymywaną i poddaną stacjonarnej ocenie wartości użytkowej i hodowlanej, pochodzącą:
z linii hodowlanej pszczół, dla której prowadzone są księgi lub rejestry, z tym że dotacja nie przysługuje za matki pszczele z linii hodowlanych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, dla których realizowany jest program hodowlany ochrony zasobów genetycznych,
z importu,
b)
unasiennioną, o znanym pochodzeniu, sprzedaną w grupie liczącej 8-12 sztuk z przeznaczeniem do terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej,
2)
za terenową ocenę wartości użytkowej i hodowlanej każdej matki pszczelej w grupie testowej liczącej nie więcej niż 12 sztuk przeprowadzoną przez podmiot prowadzący taką ocenę.
2. 
Podmiotowi posiadającemu pasiekę, w której prowadzona jest stacjonarna ocena wartości użytkowej i hodowlanej oraz utrzymywane są matki pszczele wpisane do ksiąg, może być udzielona dotacja na jego wniosek, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za każdą sprzedaną matkę pszczelą unasiennioną sztucznie lub naturalnie na trutowisku, pochodzącą z linii hodowlanej pszczół, dla której prowadzona jest księga.
3. 
Dotacje, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do:
1)
pkt 1 lit. a) - wypłacane są jednorazowo po zakończeniu III kwartału roku, w którym przysługuje dotacja, na wniosek zainteresowanego podmiotu, po potwierdzeniu prowadzenia stacjonarnej oceny wartości użytkowej i hodowlanej przez właściwy terenowo podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej i hodowlanej,
2)
pkt 1 lit. b) - wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu wraz z zestawieniem faktur lub rachunków za matki pszczele sprzedane do terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej,
3)
pkt 2 - wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu po zakończeniu terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej w roku, w którym przysługuje dotacja.
4.  20
 Dotacje, o których mowa w ust. 2, są wypłacane jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu.
§  14. 
1.  21
 Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 9-13, są składane przez hodowców do podmiotu prowadzącego księgę lub podmiotu prowadzącego ocenę, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym i przekazuje do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
2. 
Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski o udzielenie dotacji, sporządza zestawienie wniosków i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca, a za grudzień - do dnia 20 grudnia.
3. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu, o którym mowa w ust. 2. Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt wypłaca dotacje podmiotom.
§  15. 
1.  22
 Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za owcę matkę:
1)
ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych i plennych lub stanowiących połączenie obydwu wymienionych cech, utrzymywaną w stadzie zarodowym, oraz za matkę utrzymywaną w stadzie uczestniczącym w I poziomie realizowanego "Programu Doskonalenia Plenności Owiec", zwanego dalej "Programem",
2)
ras i linii hodowlanych matecznych oraz rasy polska owca górska, utrzymywaną w stadzie:
a)
zarodowym,
b)
produkującym tryki, uczestniczącym w II poziomie Programu,
c)
nieprodukującym tryków, uczestniczącym w II poziomie Programu, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale 50% krwi rasy plennej,
3)
utrzymywaną w stadzie reprodukcyjnym lub w stadzie uczestniczącym w III poziomie Programu, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale co najmniej 37,5% krwi rasy plennej, oraz w stadzie zarodowym, na którą nie była wypłacana dotacja z tytułu produkcji tryków

- poddawaną ocenie wartości użytkowej,

4)
utrzymywaną w stadzie użytkowym, o liczebności co najmniej 10 owiec matek rasy polska owca górska lub 15 owiec matek dla ras pozostałych, nieuczestniczącym w Programie, w którym prace zootechniczne prowadzone są przez właściwy regionalny związek hodowców owiec i kóz, pod warunkiem:
a)
zarejestrowania stada we właściwym regionalnym związku owiec i kóz,
b)
poddania utrzymywanych owiec matek trwałemu oznakowaniu niepowtarzalnymi w kraju numerami,
c)
krycia owiec maciorek trykiem hodowlanym utrzymywanym w stadzie,
d)
pozostawienia na remont stada z odchowu własnego lub zakupu ze stad hodowlanych owiec maciorek w liczbie co najmniej 15% stanu owiec matek na dzień 1 stycznia; warunek ten nie dotyczy stad, które w 2002 r. zakończyły udział w III poziomie Programu.
2. 
W stadzie owiec ras i linii hodowlanych ojcowskich plennych i stadzie uczestniczącym w I poziomie Programu dotacja może być udzielona na nie więcej niż 4 owce matki za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
3. 
W stadzie owiec ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych dotacja może być udzielona na nie więcej niż 7 owiec matek za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
4. 
W stadzie owiec ras i linii hodowlanych matecznych oraz rasy polska owca górska oraz uczestniczącym w II poziomie Programu produkującym tryki dotacja może być udzielona na nie więcej niż 10 owiec matek za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
5. 
Przy udzielaniu dotacji przyjmuje się stan owiec matek w dniu zakwalifikowania tryka do hodowli.
6. 
Dotacje, o których mowa w ust 1, mogą być wypłacane dwukrotnie w ciągu roku w odniesieniu do:
1)
pkt 1 i 2 lit. a) i b) - w wysokości 20 % stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia; wyrównanie stawki rocznej następuje po zakwalifikowaniu tryka do hodowli,
2)
pkt 2 lit. c) i pkt 3 i 4 - w wysokości 50 % stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia i 1 lipca, a w odniesieniu do owiec matek rasy polska owca górska - według stanu na dzień 1 stycznia i na dzień jesiennego przeglądu stada.
7. 
Stany owiec matek, o których mowa w ust. 6, ustala się na podstawie informacji podanej przez hodowcę we wniosku o wypłacenie dotacji, potwierdzonym przez Polski Związek Owczarski, po przeglądzie stada dokonywanym odpowiednio w I lub III kwartale danego roku, a w przypadku polskiej owcy górskiej - w I kwartale i na dzień jesiennego przeglądu stada.
§  16. 
1.  23
 Podmiotowi może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za prace zootechniczne, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 4, oraz za nadzór zootechniczny nad prawidłowym prowadzeniem stada.
2. 
Dotacja, o której mowa w ust 1, może być wypłacana dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia i na dzień 1 lipca, a w odniesieniu do owiec matek rasy polska owca górska - według stanu na dzień 1 stycznia i na dzień jesiennego przeglądu stada.
§  17. 
Podmiotowi może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za kozę matkę wpisaną do księgi i poddawaną ocenie wartości użytkowej. Dotacja może być wypłacana dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu kóz matek na dzień 1 stycznia i na dzień 1 lipca.
§  18. 
1. 
Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 15-17, są składane przez hodowców do Polskiego Związku Owczarskiego.
2. 
Polski Związek Owczarski sprawdza wnioski pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, sporządza ich zestawienie oraz przekazuje do akceptacji ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca, a za grudzień - do dnia 20 grudnia.
3. 
Wypłaty dotacji podmiotom, których wnioski zostały zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu, dokonuje Polski Związek Owczarski po otrzymaniu środków od ministra właściwego do spraw rolnictwa.
§  19. 
1. 
Podmiotowi uprawnionemu do rybactwa może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, na dofinansowanie zakupu:
1)
1 sztuki tarlaka karpia nowej linii lub rasy zakupionego w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu lub w Rybackim Zakładzie Doświadczalnym w Zatorze Instytutu Rybactwa Śródlądowego,
2)
1 sztuki wyselekcjonowanego rodzinowo tarlaka pstrąga zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego,
3)
10 sztuk selekta pstrąga zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
2. 
Dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, może być udzielona podmiotowi:
1)
produkującemu i prowadzącemu zarybianie jezior i zbiorników zaporowych, na których jest uprawniony do rybactwa, za każde 10 sztuk narybku troci jeziorowej; dotacja nie dotyczy narybku troci o średniej długości całkowitej mniejszej niż 15 cm,
2)
utrzymującemu poznakowane tarlaki i selekty karpia czystych linii w liczbie nieprzekraczającej rocznie:
a)
500 sztuk dla linii zatorskiej, starzawskiej, gołyskiej,
b)
600 sztuk dla linii węgierskiej, jugosłowiańskiej i izraelskiej DOR-70,
c)
100 sztuk dla linii francuskiej i niemieckiej

- stanowiących rezerwę genetyczną; za 1 sztukę tarlaka lub selekta na pokrycie części kosztów ich utrzymania,

3)
utrzymującemu poznakowane tarlaki i selekty pstrąga tęczowego szczepu wiosennego i jesiennego tarła, prowadzącemu selekcję rodzinową w celu poprawy wartości użytkowej, na pokrycie części kosztów ich utrzymywania za 1 sztukę tarlaka lub selekta w liczbie nieprzekraczającej 5.000 sztuk rocznie.
3. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa wypłaca dotacje na uprzednio zaakceptowane wnioski, o których mowa w:
1)
ust. 1 - po udokumentowaniu zakupu,
2)
ust. 2 pkt 1 - po przedłożeniu protokołu zarybień potwierdzonego przez inspektora do spraw rybactwa terenowo właściwego urzędu wojewódzkiego,
3)
ust. 2 pkt 2 - po przedłożeniu protokołu odłowu tarlaków i selektów, dokonanego w celu przeprowadzenia selekcji i wyboru sztuk do stada podstawowego danej linii, oraz informacji o:
a)
rodowodzie poszczególnych linii (liczba pokoleń, współczynnik inbredu),
b)
grupowym (od trzeciego roku życia) i indywidualnym (powyżej czwartego roku życia) trwałym oznakowaniu tarlaków - zakres numeracji z podziałem na ikrzyce i tarlaki,
4)
ust. 2 pkt 3 - po przedłożeniu dokumentacji potwierdzającej prowadzenie prac selekcyjnych.
§  20. 
1. 
Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, na ogiera utrzymywanego w stadzie ogierów, używanego do rozrodu i wpisanego do księgi głównej koni rasy:
1)
czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej,
2)
polski koń zimnokrwisty, konik polski i huculskiej.
2. 
Do obliczenia dotacji, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się planowany średni stan ogierów ustalony w wyniku podzielenia przez 12 sumy stanów ogierów na pierwszy dzień każdego miesiąca i na dzień 30 listopada. Dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu, z tym że w wysokości 1/2 kwoty należnej dotacji rocznej na I półrocze, w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał. Rozliczenie rocznej dotacji z uwzględnieniem stanów faktycznych następuje we wniosku na IV kwartał złożony do dnia 10 grudnia.
§  21. 
1. 
Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja na konia hodowli krajowej, który w danym roku uzyskał wyniki w:
1)
próbach dzielności koni ras: pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej, określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia,
2)
krajowym pokazie hodowlanym koni czystej krwi arabskiej - Championat Polski, afiliowanym przez Europejską Organizację Konia Arabskiego (ECAHO), określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2. 
Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona podmiotowi według stawek określonych w załącznikach nr 4 i 5 do rozporządzenia, który jest jednocześnie hodowcą i właścicielem konia, lub w wysokości po 1/2 stawki podmiotowi będącemu hodowcą lub właścicielem konia po potwierdzeniu uzyskanych wyników przez podmiot prowadzący księgi.
§  22. 
Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja za ocenę konia rasy: czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej i półkrwi metodą BLUP (Best Linear Unbiased Prediction) - Model Zwierzęcia, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  23. 
Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za źrebię spełniające rodowodowe warunki wpisu do księgi głównej koni hodowlanych, z wyjątkiem źrebiąt pochodzących od klaczy ras: huculskiej i konika polskiego oraz źrebiąt pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, kuc szetlandzki i kłusak.
§  24. 
1. 
Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 20-23, podmioty składają do podmiotu prowadzącego księgę, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym i przekazuje do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
2. 
Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski o udzielenie dotacji, sporządza zestawienie wniosków, które przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca, a za grudzień do dnia 15 grudnia, i wypłaca dotacje.
3. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki na podstawie zestawienia akceptowanych wniosków Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom.
§  25. 
1. 
Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia, na:
1)
utrzymanie populacji objętych ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i ryb,
2)
utrzymanie zwierząt w stadach:
a)
zarodowych drobiu,
b)
stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu,
c)
prarodzicielskich gęsi, w których prowadzona jest ocena wartości użytkowej, a produkcja jaj wylęgowych objęta jest aktualną umową kontraktacyjną na bezpośrednią dostawę do zakładu wylęgowego drobiu,
3)
utrzymanie każdej rodziny pszczelej:
a)
w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich, spełniającej warunki określone w "Programie hodowlanym ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej linii M Augustowska i M Kampinoska", z wyjątkiem populacji rodzin pszczelich linii M Augustowska, o których mowa w pkt 1,
b)
w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich, z wyjątkiem populacji rodzin linii M Kampinoska lub M Augustowska, o których mowa w pkt 1, z matką pszczelą pochodzącą z linii hodowlanej M Kampinoskiej lub M Augustowskiej zakupioną w latach poprzednich w pasiece podmiotu prowadzącego stada zachowawcze wiodące linii M Kampinoskiej lub M Augustowskiej,
4)
realizację zadań w stadach zachowawczych wiodących pszczół linii M Asta, M Augustowska, M Kampinoska i M Północna, określonych w programach hodowlanych ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, zgodnie z harmonogramem danego roku,
5) 24
 pozyskanie i przechowywanie materiału biologicznego populacji objętych ochroną zasobów genetycznych bydła,
6) 25
 pozyskanie i przechowywanie materiału biologicznego populacji objętych ochroną zasobów genetycznych ryb.
2. 
Maksymalną liczbę zwierząt w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i ryb, stadach zarodowych drobiu, stadach prarodzicielskich gęsi i stadach stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu, na których utrzymanie może być udzielona dotacja, oraz maksymalną liczbę pozyskanego i zamrożonego materiału biologicznego określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
3. 
Podstawę do określenia dotacji, o której mowa w ust. 1, stanowi:
1)
średnioroczny stan zwierząt ustalony jako:
a)
suma stanów sztuk dorosłych (samców i samic) na dzień 1 lutego - w odniesieniu do drobiu, z wyłączeniem stad prarodzicielskich gęsi,
b)
suma stanów owiec matek na ostatni dzień I, II i III kwartału podzielona przez 3 - w odniesieniu do owiec,
c)
stan samic na dzień 30 kwietnia - w odniesieniu do zwierząt futerkowych,
d)
stan dorosłych sztuk samic na dzień 1 stycznia - w odniesieniu do stad prarodzicielskich gęsi,
e)
suma stanów pierwszego dnia każdego miesiąca, od stycznia do listopada i na dzień 30 listopada, podzielona przez 12 - w odniesieniu do pozostałych zwierząt,
f) 26
 suma stanów od stycznia do listopada określona w dniu przeprowadzonego próbnego udoju, podzielona przez 11 - w odniesieniu do bydła,
g)
stan rodzin pszczelich z matkami zakwalifikowanymi jako materiał mateczny lub ojcowski - na dzień 30 czerwca,
h)
stan tarlaków lub selektów w okresie tarła:
karpia - na dzień 15 czerwca,
pstrąga tęczowego szczepu wiosennego tarła - na dzień 20 maja,
pstrąga tęczowego jesiennego tarła - na dzień 30 listopada,
2)
ilość pozyskanego i zamrożonego materiału biologicznego w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 10 grudnia.
4.  27
 Wnioski podmiotów o dotacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 6, sprawdzone pod względem merytorycznym przez podmioty prowadzące księgi - z wyjątkiem wniosków dotyczących ryb, akceptuje minister właściwy do spraw rolnictwa i wypłaca dotacje w odniesieniu do:
1)
koników polskich i hucułów - w wysokości 1/2 należnej dotacji rocznej na I półrocze; w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał, a rozliczenie rocznej dotacji na podstawie stanów faktycznych następuje we wniosku na IV kwartał, złożonym do dnia 10 grudnia,
2)
ryb - jednorazowo według stanu na dzień, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. h); do wniosku dołączony powinien być protokół odłowów tarlaków i selektów,
3)
materiału biologicznego ryb - po zakończeniu okresów, o których mowa w ust. 3 pkt 2; do wniosku powinien być dołączony protokół pobrania nasienia.
5.  28
 Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, z wyłączeniem wniosków, o których mowa w ust. 4 i 6, podmiot składa do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt, które sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym, rachunkowym i akceptuje; sporządza zbiorcze zestawienie wniosków i przekazuje je do ministra właściwego do spraw rolnictwa. Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, które dokonuje wypłat dotacji w odniesieniu do:
1)
bydła, świń i drobiu - dotacja może być wypłacana na I półrocze w wysokości 1/2 należnej dotacji rocznej; w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał, a rozliczenie rocznej dotacji na podstawie stanów faktycznych następuje we wniosku na IV kwartał złożonym do dnia 10 grudnia,
2)
zwierząt futerkowych i rodzin pszczelich - dotacja wypłacana jest jednorazowo według stanu na dzień, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. c) i g),
3)
stad prarodzicielskich gęsi - dotacja może być wypłacana w dwóch ratach; wysokość pierwszej raty ustalana jest przez podzielenie liczby zakontraktowanych jaj wylęgowych przez 40 i pomnożenie przez 1/2 stawki jednostkowej; wysokość drugiej raty wynika z ostatecznego rozliczenia dotacji, dokonanego na podstawie realizacji kontraktu na dostawę jaj wylęgowych; wysokość każdej z rat nie może przekroczyć kwoty wynikającej z pomnożenia stanu dorosłych samic na dzień 1 stycznia przez 1/2 stawki jednostkowej; wniosek o wypłatę dotacji, potwierdzony przez właściwy zakład wylęgowy odnośnie zawarcia umowy kontraktacyjnej na dostawę określonej liczby jaj wylęgowych gęsi, składany jest do dnia 30 października,
4)
pszczół za zadania, o których mowa w ust. 1, w:
a)
pkt 3 lit. a) - dotacja jest wypłacana jednorazowo na wniosek podmiotu na podstawie oświadczenia o stanie zazimowania pasieki na dzień 1 września, potwierdzonego przez podmiot prowadzący stado zachowawcze wiodące linii hodowlanej M Augustowska,
b)
pkt 3 lit. b) - dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu na podstawie identyfikacji matek pszczelich przeprowadzonej przez podmiot prowadzący stado zachowawcze wiodące linii hodowlanych M Kampinoska lub M Augustowska,
c)
pkt 4 - dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu w dwóch ratach za zadania zrealizowane w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia - na podstawie wniosku podmiotu wraz ze sprawozdaniem z wykonania zadań i rozliczeniem kosztów ich realizacji,
5)
materiału biologicznego bydła - po zakończeniu okresów, o których mowa w ust. 3 pkt 2; do wniosku powinien być dołączony protokół pobrania nasienia.
6. 
Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w odniesieniu do owiec i kóz, podmiot składa do Polskiego Związku Owczarskiego, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym, rachunkowym, sporządza ich zestawienie oraz przekazuje do akceptacji ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki, na zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu przez Polski Związek Owczarski wnioski, Polskiemu Związkowi Owczarskiemu na wypłatę dotacji podmiotom. Dotacja może być wypłacana na I półrocze w wysokości 1/2 należnej dotacji rocznej i w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał, a rozliczenie rocznej dotacji następuje na podstawie stanów faktycznych we wniosku na IV kwartał złożonym do dnia 20 grudnia.
7. 
W razie zmiany podmiotu, o którym mowa w ust. 1, dotacja może być udzielona w odniesieniu do:
1)
pkt 1 i 2 - podmiotom, z wyjątkiem podmiotów utrzymujących zwierzęta futerkowe, ryby lub pszczoły, w wysokości proporcjonalnej do okresu utrzymywania stad potwierdzonego dokumentem kupna-sprzedaży; dotacja rozliczana jest do średniego stanu zwierząt ustalanego jako suma stanów dziennych podzielona przez liczbę dni okresu utrzymywania zwierząt, a w przypadku podmiotów utrzymujących zwierzęta futerkowe, ryby lub pszczoły - podmiotowi utrzymującemu stado w dniu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. c), g) i h),
2)
pkt 3 lit. a) - podmiotom utrzymującym pszczoły w dniu, o którym mowa w ust. 5 pkt 4 lit. a),
3)
pkt 4 - proporcjonalnie do okresu realizacji zadań.
8. 
W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionej likwidacji stada w ciągu roku, dotacja nie może być wypłacona. Jeżeli dotacja została częściowo wypłacona, podmiot utrzymujący stado zobowiązany jest w terminie 14 dni od daty jego likwidacji do zwrotu otrzymanej dotacji.
9. 
W przypadku likwidacji stada, z wyjątkiem stad drobiu, zwierząt futerkowych, pszczół i ryb, z przyczyn niezależnych od hodowcy, co wymaga potwierdzenia zaświadczeniem wydanym przez urzędowego lekarza weterynarii lub prowadzącego księgi, dotacje, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielone w wysokości proporcjonalnej do okresu utrzymywania stada, a rozliczone do średniego stanu zwierząt ustalonego jako suma stanów dziennych podzielona przez liczbę dni okresu utrzymywania zwierząt.
10. 
Dotację, o której mowa w ust. 1 pkt 1, w odniesieniu do krów rasy polskiej czerwonej pomniejsza się o dotację wypłaconą, o której mowa w § 9 ust. 1 pkt 2.
§  26. 
1.  29
 Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja na dofinansowanie zadań w zakresie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej, w szczególności: wystaw zwierząt hodowlanych (krajowej, regionalnych, okręgowych, wojewódzkich, branżowych, specjalistycznych), pokazów hodowlanych, wydawnictw specjalistycznych, nabycia z importu zasobów genetycznych niezbędnych do realizacji programów hodowlanych - według stawek określonych w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
2. 
Decyzję w sprawie udzielenia i wypłacenia dotacji wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
§  27. 
1. 
Podmiotowi realizującemu zadania z zakresu postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej na jego wniosek może być udzielona dotacja według stawek określonych w załączniku nr 9 oraz w lp. C w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
2. 
Decyzję w sprawie udzielenia i wypłacenia dotacji wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
§  28.  30
1. 
Podmiotowi upoważnionemu do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej, prowadzenia i dokonywania wpisu do ksiąg lub rejestrów, na jego wniosek złożony do ministra właściwego do spraw rolnictwa, może być udzielona dotacja na:
1)
prowadzenie oceny wartości użytkowej lub hodowlanej bydła w stadach objętych rozrodem kontrolowanym, koni, owiec, kóz, drobiu, zwierząt futerkowych i pszczół,
2)
prowadzenie ksiąg bydła, świń, koni i drobiu lub rejestrów koni i bydła ras mięsnych,
3)
pobranie krwi i wykonanie testu celem sprawdzenia pochodzenia:
a)
krów pierwiastek i jałowic cielnych wykorzystywanych do ocen buhajów na podstawie ich potomstwa,
b)
potomstwa krów i buhajów rasy polskiej czerwonej z populacji objętej ochroną zasobów genetycznych.
2. 
Dotacja na zadania, o których mowa w ust. 1, wypłacana jest według stawek określonych w lp. A w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
3. 
Podmiotowi prowadzącemu ocenę wartości użytkowej lub hodowlanej bydła, owiec, kóz i drobiu dotacja jest wypłacana na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań przedłożonego w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 20 grudnia na grudzień.
4. 
Podmiotowi prowadzącemu księgi bydła i świń lub rejestry bydła ras mięsnych dotacja jest wypłacana na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań przedłożonego w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 20 grudnia na grudzień, według stanu:
1)
bydła wpisanego do ksiąg lub rejestrów bydła ras mięsnych na ostatni dzień miesiąca w okresie od stycznia do listopada i na dzień 15 grudnia na grudzień,
2)
świń wpisanych do ksiąg na dzień 1 stycznia 2003 r.
5. 
Podmiotowi prowadzącemu księgi drobiu dotacja jest wypłacana jednorazowo według stanu otwartych i prowadzonych ksiąg na dzień 1 stycznia 2003 r.
6. 
Podmiotowi prowadzącemu ocenę koni oraz księgi lub rejestry koni hodowlanych dotacja jest wypłacana za wykonane zadanie kwartalnie.
7. 
Podmiotowi prowadzącemu ocenę wartości użytkowej i hodowlanej:
1)
zwierząt futerkowych - dotacja wypłacana jest:
a)
za okres od stycznia do kwietnia jednorazowo, przyjmując do wyliczenia dotacji za ten okres stwierdzony na dzień 30 kwietnia stan samic w stadach podstawowych pomnożony przez 4,
b)
za pozostałe miesiące na podstawie przedłożonego w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca rozliczenia z wykonanych zadań i do dnia 20 grudnia na grudzień,
2)
pszczół - dotacja wypłacana jest:
a)
za I półrocze jednorazowo, przyjmując do wyliczenia dotacji za ten okres stwierdzony na dzień 30 czerwca na podstawie identyfikacji matek pszczelich stan pasiek w ocenie, pomnożony przez 6,
b)
w III kwartale za każdy miesiąc na podstawie stanu pasiek w ocenie na ostatni dzień miesiąca,
c)
w IV kwartale za każdy miesiąc na podstawie stanu pasiek w ocenie na dzień 30 września, z tym że wniosek o dotację na grudzień należy złożyć do dnia 20 grudnia.
8. 
Podmiotowi realizującemu zadanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, dotacja udzielana jest na wniosek sporządzony na podstawie protokołów pobrań prób krwi oraz wyników testów krwi wykonanych przez laboratoria uprawnione do przeprowadzania analiz grup krwi, przedłożony w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 20 grudnia na grudzień.
9. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa akceptuje wnioski o udzielenie dotacji i wypłaca dotacje na zadania, o których mowa w ust. 1.
§  28a.  31
1.  
Podmiotowi posiadającemu zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności w zakresie pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i dostarczania nasienia zwierząt gospodarskich, wydane na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1762), na jego wniosek złożony do ministra właściwego do spraw rolnictwa, może być udzielona dotacja na:
1)
utrzymanie buhajów lub przechowywanie ich nasienia w ramach realizacji programów oceny i selekcji buhajów,
2)
utrzymanie knurów w ramach realizacji programów oceny i selekcji knurów.
2. 
Dotacja na zadania, o których mowa w ust. 1, może być udzielona według stawek określonych w lp. B w załączniku nr 10 do rozporządzenia za:
1)
buhaja rasy mlecznej lub jego nasienie o najwyższej wartości hodowlanej, znajdującego się w kraju i będącego własnością podmiotu, który posiada zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że:
a)
decyzją ministra właściwego do spraw rolnictwa został dopuszczony do użycia w sztucznym unasiennianiu,
b)
został wytestowany w kraju,
c)
żyje lub zostało zgromadzone jego nasienie w ilości co najmniej:
20.000 porcji - dla rasy czarno-białej,
15.000 porcji - dla rasy czerwono-białej,
10.000 porcji - dla rasy simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania,
6.000 porcji - dla rasy polskiej czerwonej,
d)
w przypadku buhajów, które są po raz drugi w danym roku dopuszczone do użycia w sztucznym unasiennianiu, ilość zgromadzonego nasienia może być niższa niż określona w lit. c),
e)
posiada oszacowaną przez Instytut Zootechniki w Krakowie wartość hodowlaną w zakresie cech mlecznych oraz cech typu i budowy o powtarzalności minimum 70% oraz został uszeregowany według wartości indeksu, którego wzór został określony w lp. B I w ust. 1 w załączniku nr 10 do rozporządzenia,
f)
maksymalna liczba buhajów w poszczególnych rasach, na które po każdej ocenie wartości hodowlanej i dopuszczeniu do użycia w sztucznym unasiennianiu może zostać wypłacona dotacja, wynosi:
80 sztuk w rasie czarno-białej,
10 sztuk w rasie czerwono-białej,
5 sztuk w rasie simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania,
3 sztuki w rasie polskiej czerwonej,
2)
buhaja rasy mlecznej znajdującego się w kraju i będącego własnością podmiotu, który posiada zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że:
a)
testowanie buhaja zostało zakończone w danym roku kalendarzowym,
b)
nasieniem buhaja, w okresie od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji, unasienniono co najmniej:
dla rasy czarno-białej i czerwono-białej - 400 sztuk krów i jałowic w okresie do 210 dni,
dla rasy polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania - 150 krów i jałowic w okresie do 440 dni,
3)
buhaja rasy mięsnej znajdującego się w kraju i będącego własnością podmiotu, który posiada zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że:
a)
testowanie buhaja zostało zakończone w danym roku kalendarzowym,
b)
nasieniem buhaja w okresie do 120 dni od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji unasienniono co najmniej 120 krów i jałowic,
4)
buhaja rasy mięsnej znajdującego się w kraju i będącego własnością podmiotu, który posiada zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że:
a)
decyzją ministra właściwego do spraw rolnictwa został dopuszczony do użycia w sztucznym unasiennianiu,
b)
został oceniony w zakresie cech opasowych i rzeźnych na co najmniej 6 sztukach potomstwa,
5)
knura wpisanego do ksiąg lub pochodzącego po rodzicach wpisanych do ksiąg lub linii 990, pod warunkiem że pochodzi po ojcu:
a)
ocenionym w Stacji Kontroli Użytkowości Rzeźnej Trzody Chlewnej Instytutu Zootechniki w Krakowie i posiadającym dodatni indeks,
b)
o wartości hodowlanej wynoszącej co najmniej 0,1, oszacowanej metodą BLUP (Best Linear Unbiased Prediction) - model zwierzęcia dla indeksu selekcyjnego.
3. 
Dotacja, o której mowa w ust. 2, jest wypłacana w odniesieniu do:
1)
pkt 1 - w dwóch ratach w wysokości 1/2 stawki rocznej, po wydaniu przez ministra właściwego do spraw rolnictwa pierwszej decyzji w danym roku, a następnie kolejnej decyzji o dopuszczeniu buhaja do użycia w sztucznym unasiennianiu,
2)
pkt 2 i 3 - po przedłożeniu zaświadczenia lekarsko-weterynaryjnego o zakończeniu kwarantanny lub protokołu z selekcji buhajów i oświadczenia o liczbie krów i jałowic pokrytych nasieniem tego buhaja, a także zobowiązaniu się do przechowywania przez dany podmiot świadectw unasiennienia przez co najmniej 5 lat, licząc od dnia ukończenia testu,
3)
pkt 4 - jednorazowo w roku wydania przez ministra właściwego do spraw rolnictwa decyzji o dopuszczeniu buhaja do użycia w sztucznym unasiennianiu,
4)
pkt 5 - po przedłożeniu:
a)
zaświadczenia lekarsko-weterynaryjnego wystawionego po zakończeniu kwarantanny,
b)
świadectwa wpisu do ksiąg lub świadectwa kwalifikacji w przypadku mieszańców,
c)
zaświadczenia o wartości hodowlanej ojca knura oszacowanej metodą BLUP (Best Linear Unbiased Prediction) - model zwierzęcia dla indeksu selekcyjnego wystawionego przez Instytut Zootechniki w Krakowie na wniosek hodowcy lub stacji unasienniania loch zawierający pełny numer knura i jego ojca, datę urodzenia knura oraz datę oceny przyżyciowej knura

- według stanu na dzień 31 marca i 30 września, dwukrotnie, w wysokości 1/2 stawki dotacji, o ile knur pozostaje w stacji unasienniania loch, i nie dłużej niż 24 miesiące.

4. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa akceptuje wnioski o udzielenie dotacji i wypłaca dotacje na zadania, o których mowa w ust. 1.
§  29. 
Wnioski o wypłatę dotacji na dofinansowanie poszczególnych zadań z zakresu postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej i rozliczenia poniesionych kosztów realizacji tych zadań podmioty sporządzają odpowiednio do realizowanych zadań, według wzorów nr 3-18 określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
10 § 8 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
11 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
12 § 9 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
13 § 9 ust. 1 pkt 5 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
14 § 9 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
15 § 10 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
16 § 10 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
17 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
18 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
19 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
20 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
21 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
22 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
23 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
24 § 25 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
25 § 25 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 12 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
26 § 25 ust. 3 pkt 1 lit. f) zmieniona przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
27 § 25 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
28 § 25 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
29 § 26 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
30 § 28 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
31 § 28a dodany przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.77.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.